Kubeczki dedykowane dla dzieci
W życiu każdego dziecka dochodzi do momentu, w którym jego rodzic rezygnuje – przynajmniej częściowo – z podawania napojów z butelki. Zazwyczaj jest to 7–8 miesiąc życia. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ zbyt długie używanie butelki może doprowadzić do próchnicy i wad zgryzu. Z pomocą przychodzą kubeczki dla dziecka, z których może ono pić swobodnie i bez ryzyka, że coś się wyleje i zabrudzi.
Jaki powinien być kubek dla dziecka?
Pierwsze próby nauki picia z kubka dziecko może rozpocząć, kiedy potrafi już stabilnie siedzieć oraz połykać pokarmy w formie kleików. Wówczas będzie też w stanie samodzielne przyjmować napoje. Jeśli maluch będzie zbyt długo korzystać z butelki, mogą pojawiać się u niego wady zgryzu, poza tym może wzrosnąć ryzyko rozwoju próchnicy. Zaleca się więc, by dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia nie piło już z butelki. Naukę picia z kubka warto rozpocząć jednak znacznie wcześniej. Dziecko do ósmego miesiąca życia najlepiej radzi sobie z kubkami wyposażonymi w dziubki. Kubeczki dla dzieci powinny być przede wszystkim lekkie, by maluchy mogły je z łatwością utrzymać w rękach. Należy pamiętać również o tym, by były wyposażone w uchwyty, zwłaszcza na początku nauki, ponieważ dzięki nim dzieci będą mogły złapać je obiema rękami.
Kiedy i gdzie sprawdzi się kubek dla dzieci do picia? Jaki kubek będzie najlepszy?
Dobrze dobrane kubki do picia dla dzieci idealnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i na dłuższym spacerze czy podczas podróży. Kubeczki dla dzieci mogą okazać się też doskonałym rozwiązaniem przy nauce picia. Szczególnie polecane są kolorowe kubki dla dzieci do picia z motywami z bajek lub z ciekawymi i przyciągającymi wzrok maluchów wzorkami, które dodatkowo będą je zachęcać do poprawnego picia. Warto więc wybrać taki kolor i wzór, które spodobają się maluchowi i pozwolą „zaprzyjaźnić się” z nowym produktem. Na rynku można znaleźć różne rodzaje kubków, w tym kubki proste, z uszkami oraz z dzióbkiem, poza tym popularnością cieszą się kubki ze słomką dla dzieci. Przy wyborze kubka dla dziecka należy wziąć pod uwagę między innymi wiek malucha oraz praktyczne umiejętności dziecka.
Postaw na bezpieczny kubek do picia dla dzieci!
Stosowanie kubków do picia dla dzieci zamiast butelek uczy malucha prawidłowego połykania. Decydując się na kubek do picia dla dziecka, należy pamiętać, by był to produkt bezpieczny, czyli taki, który zapobiega zachłyśnięciu się wodą lub sokiem. To także produkt wykonany z odpowiednich dla dziecka materiałów, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Należy też pamiętać, by kubek dla dziecka był wykonany z nietłukących się materiałów. Warto postawić na produkty, które można bez problemu umyć. Nie zaleca się natomiast stosowania kubków szklanych czy ceramicznych, ponieważ takie modele mogą okazać się zbyt ciężkie dla dzieci, a poza tym mogą się stłuc. Przed zakupem warto też sprawdzić, czy możliwe jest wyparzanie kubka wrzątkiem, dobrze zwrócić też uwagę na to, czy ruchome elementy kubka są łatwe w demontażu przed myciem.
Uniwersalny kubeczek dla dziecka – czyli jaki?
Wybrany kubek możemy dostosować do aktualnych możliwości dziecka. Większość z nich ma tzw. ustnik niekapek (lub słomkę), który jest odpowiedni dla dzieci młodszych, jeszcze niewprawionych w picie z otwartego kubeczka. Kolejnym krokiem powinno być podawanie napojów w kubku z otwartym ustnikiem, a na końcu możemy zdjąć wieczko i pozwolić dziecku pić zupełnie samodzielnie. Aby uczynić naukę picia przyjemniejszą, producenci kubeczków dla dzieci oferują mnóstwo wariantów kolorystycznych. Jednocześnie kubeczki są wygodnie w użytkowaniu dzięki dostosowanym uchwytom. Z łatwością wyczyścisz je po każdym użyciu.
Kubek ze słomką dla dzieci – zastosowanie
Popularnym rodzajem kubka dla dzieci jest kubek ze słomką. Zalet związanych z piciem z kubka ze słomką jest wiele. Podczas korzystania z niego maluch ćwiczy mięśnie twarzy oraz jamę ustną. Czynności te wpływają korzystnie na rozwój mowy malucha, poza tym pozwalają kształtować prawidłowy zgryz, a także skoordynować picie z oddychaniem, co uczy zapobiegać zakrztuszeniu. Kubek ze słomką dla dzieci polecany jest od 8. do 10. miesiąca życia.
Przy wyborze kubka ze słomką dla dziecka szczególną uwagę należy zwrócić na jakość materiału, z jakiego został wykonany, a także na jego szczelność. Nieszczelny kubek z pewnością nie sprawdzi się np. na dłuższym spacerze, poza tym może zalać torebkę, w której będzie przewożony. Sama słomka na początku powinna być szeroka, a z czasem jej średnica może być już nieco mniejsza. Należy też pamiętać, by kubek dla dziecka był prosty w montażu i demontażu. Ta cecha sprawi, że produkt będzie można bez większego trudu umyć, a czystość przedmiotów, z których korzystają dzieci, jest kluczowa. Trzeba pamiętać także o tym, by słomka była wykonana z materiału, który nie podrażni dziąseł malucha.
Kubki dla dzieci do picia – jak nauczyć malucha pić z kubka?
W prawidłowym rozwoju dziecka bardzo ważne jest wyczucie momentu, kiedy u dziecka zaczyna się kształtować potrzeba samodzielnego picia. Przy wyborze kubka należy zwrócić uwagę na to, by był on atrakcyjny wizualnie, a przy tym higieniczny i bezpieczny w użytkowaniu. Uczenie dziecka picia z kubka wymaga cierpliwości rodziców. Warto rozpocząć naukę jak najwcześniej, jednak lepiej nie popędzać dziecka, które nie jest jeszcze gotowe na kubeczek. Na początku warto rozpocząć podawanie dziecku gęstszych pokarmów, by mogło oswoić się z połykaniem różnych konsystencji. Malucha nie należy jednak do niczego zmuszać – pierwsze podejmowane próby picia mogą być krótkie, jednak częste.
Na początku nauki samodzielnego picia warto postawić na najprostszy kubek dla dziecka, najlepiej z długimi i miękkimi ustnikami, a następnie stopniowo wprowadzać bardziej zaawansowane produkty, do których zalicza się chociażby tzw. kubki 360°, które nie posiadają ustnika ani słomki. Zaleca się przede wszystkim wdrażanie nauki picia wody bez słodzonych soków i innych dodatków, gdyż mogą być szkodliwe dla zębów.