Smoczki do butelek dla dzieci
Karmienie dziecka butelką to ważny etap w jego rozwoju, ale rodzi on pytanie, jaki smoczek dziecko powinno używać podczas posiłku. Ważne, aby smoczek do butelki był możliwie kształtem jak najbardziej podobny do brodawki piersi. Dzięki temu dziecko nie wychodzi z wprawy i poprawnie pobiera pokarm z piersi, a przy tym jednocześnie nadal rozwija narząd mowy. Poprawnie dobrany smoczek do butelki pozwala uniknąć trudności z mową w przyszłości.
Smoczki do dziecięcych butelek – apteka internetowa Cefarm24
Specjaliści rekomendują, aby dziecko było karmione mlekiem mamy przez minimum 6 pierwszych miesięcy jego życia. Nie zawsze jednak możliwe jest podawanie maluchowi mleka z piersi, a wówczas niezbędna będzie butelka z odpowiednim smoczkiem. W niej można podać dziecku odciągnięte wcześniej mleko z piersi czy też odpowiednie mleko modyfikowane. Aby karmienie butelką było dla dziecka bezpieczne i jednocześnie wpływało dobrze na jego układ pokarmowy, rozwój aparatu mowy oraz poczucie bezpieczeństwa i bliskości, należy dobrać odpowiedni smoczek do butelki. Wbrew pozorom nie jest to bowiem tak proste. Smoczki do butelek różnią się wieloma parametrami, w tym kształtem, szybkością przepływu, twardością materiału itd. Wybór odpowiedniego smoczka do butelki to sprawa niełatwa, jednak bardzo istotna, zatem warto poświęcić na nią więcej czasu.
W tej kategorii zebraliśmy różnorodne smoczki do butelek dla niemowląt w różnym wieku. Można tu znaleźć smoczki dedykowane najmłodszym niemowlętom, które w razie potrzeby mogą być stosowane od pierwszych dni życia, a także smoczki do butelek dla dzieci nieco starszych, w tym od 3. miesiąca życia, od 6. miesiąca życia itd. Kategoria ta obejmuje nawet specjalne smoczki do butelek dla wcześniaków. Dostępne w tym dziale smoczki do butelek różnią się materiałem wykonania, kształtem, szybkością przepływu oraz wieloma innymi parametrami.
Smoczki do butelki – jak wybrać?
Smoczek powinien być dostosowany do wieku dziecka i jego potrzeb, jak również oczywiście należy wziąć pod uwagę wielkość butelki. Na co należy zwrócić uwagę? Poza kształtem smoczka do butelki, który powinien rozwijać umiejętność ssania u dziecka, ważna jest również wielkość otworu, przez który dziecko pobiera pokarm. W tym wypadku mówimy o smoczkach szybkich, średnich i wolnych. Istotne jest również, aby smoczek miał zabezpieczenie przeciw kolkom, tzn. nie dopuszczał do wymieszania powietrza i pokarmu, co może powodować kolki. Smoczek do butelki powinien również umożliwiać dziecku swobodne oddychanie podczas karmienia. Poza klasycznymi smoczkami dostępne są również smoczki trójprzepływowe, które dynamicznie dostosowują się do tempa i siły ssania dziecka. Wybierając rodzaj smoczka, należy też zwrócić uwagę na posiadaną butelkę – nie każdy smoczek będzie pasować do każdej butelki (np. szerokością). Cieszącą się szczególną popularnością opcją są smoczki anatomiczne, które mają kształt zbliżony do brodawki piersi.
Smoczki do butelek mogą być wykonane z różnych materiałów, co także należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Do najpopularniejszych zalicza się niewątpliwie smoczki silikonowe oraz smoczki lateksowe. Znacznie częściej na rynku spotykamy się ze smoczkami silikonowymi, które są przezroczyste i nie mają smaku ani zapachu. Smoczki silikonowe wyróżniają się też większą trwałością i wytrzymałością, w tym również na sterylizację. Smoczki lateksowe (kauczukowe) mają natomiast jasnobrązowy kolor i matową fakturę. Mają też charakterystyczny zapach oraz posmak. Tego rodzaju smoczki są cenione za to, że materiałem przypominają skórę piersi mamy, przez co dziecko jest spokojniejsze w czasie karmienia. Łatwiej się jednak odkształcają, więc mogą wymagać częstszej wymiany.
Jak dbać o smoczek do butelki i kiedy go wymieniać?
Wybór odpowiedniego smoczka do butelki jest bardzo ważny, jednak na tym nie koniec. O smoczek należy prawidłowo dbać, w tym zwłaszcza o jego czystość. Bardzo ważne jest dokładne mycie go po każdym użyciu oraz jego dezynfekcja przed podaniem dziecku, co ograniczy rozwój bakterii. Nigdy też nie podajemy dziecku smoczka, który ma wyraźne ślady zużycia, a tym bardziej smoczka uszkodzonego, gdyż wpłynie to niekorzystnie na prawidłowość odruchu ssania, a przy tym może być wręcz niebezpieczne, grożąc chociażby zachłyśnięciem się mlekiem.