Lek Stoperan w postaci kapsułek twardych o działaniu przeciwbiegunkowym może być stosowany przez pacjentów dorosłych, a także młodzież i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Na co jest Stoperan? Wskazaniem do stosowania leku jest objawowe leczenie biegunki (ostrej i przewlekłej). Składnikiem czynnym leku jest loperamid. Działanie tej substancji polega na pobudzaniu receptorów opioidowych w ścianach jelita, co przyczynia się do zmniejszania uwalniania acetylocholiny oraz prostaglandyn, które odpowiadają za utrzymanie czynności przewodu pokarmowego. W efekcie działania leku Stoperan dochodzi do hamowania zwiększonej perystaltyki jelit, a w efekcie do redukcji częstotliwości biegunek.
W opakowaniu znajduje się 8 kapsułek Stoperan. W skład każdej kapsułki twardej wchodzą 2 mg chlorowodorku loperamidu i składniki pomocnicze. Lek może być stosowany na czczo, ale tabletki Stoperan można też połykać po posiłku. Bardzo ważne, aby produkt leczniczy popijany był wodą w dużych ilościach. Nie zaleca się przekraczania rekomendowanych dawek, a jeśli to przypadkowo nastąpi, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zalecane dawkowanie Stoperan zależne jest od wskazania oraz wieku pacjenta. Jeśli lek będzie stosowany przez dzieci w wieku 6–8 lat przy ostrej biegunce, zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki Stoperan po każdym luźnym wypróżnieniu, ale nie więcej niż 3 kapsułki na dobę. Przy przewlekłej biegunce w tej grupie wiekowej zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki Stoperan po każdym luźnym wypróżnieniu, ale nie więcej niż 2 kapsułki na dobę. W przypadku stosowania leku przez dzieci w wieku 9–12 lat przy ostrej biegunce należy podawać 1 kapsułkę Stoperan po każdym luźnym wypróżnieniu, ale nie więcej niż 3 kapsułki na dobę. W przypadku przewlekłej biegunki w tej grupie wiekowej zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki Stoperan po każdym luźnym wypróżnieniu, ale nie więcej niż 3 kapsułki na dobę. Jeżeli natomiast lek ma być stosowany przez młodzież w wieku powyżej 12 lat oraz dorosłych, przy ostrej biegunce zaleca się na początek przyjąć 2 kapsułki jednorazowo, a potem po 1 kapsułce po każdym luźnym wypróżnieniu, nie przekraczając 8 kapsułek na dobę. W tej grupie wiekowej przy przewlekłej biegunce zaleca się początkowo przyjmowanie 1 kapsułki Stoperan 2 razy na dobę, a jeśli będzie to konieczne, dopuszczalne jest zwiększenie dawki do 4–6 kapsułek na dobę.
Jeśli po upływie 2 dni stosowania leku nie dojdzie do poprawy lub wręcz dolegliwości nasilą się, zaleca się konsultację z lekarzem. Działania niepożądane Stoperan opisano w ulotce. Nie każdy pacjent może stosować lek Stoperan. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na loperamid bądź składniki pomocnicze kapsułek. Produktu nie powinno się też stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat, a także w przypadku niedrożności jelita, bądź niektórych chorób jelit czy też ich infekcji bakteryjnych (np. zakażenia Salmonella, Shigella czy Campylobacter). Produkt nie jest też wskazany przy ostrej czerwonce, której towarzyszy podwyższona temperatura i obecność krwi w kale. Pacjentki spodziewające się dziecka i w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii zasadności przyjęcia leku i bezpieczeństwa terapii w swoim przypadku.
Skład
- Substancją czynną leku Stoperan jest: chlorowodorek loperamidu (Loperamidi hydrochloridum).
Jedna kapsułka twarda Stoperan zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu.
- Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, erytrozyna (E127), błękit patentowy (E131), tytanu dwutlenek (E171), żółcień chinolinowa (E104).
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.