Lek Duphalac Fruit Syrop w postaci wodnego roztworu doustnego jest produktem o działaniu przeczyszczającym, którego składnikiem czynnym jest laktuloza. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego i może być stosowany przez pacjentki spodziewające się dziecka lub karmiące piersią (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).
Na co jest Duphalac Fruit Syrop? Wskazaniem do stosowania leku jest objawowe leczenie zaparć. Przez zaparcia można rozumieć rzadkie wypróżnienia lub bardzo suchy i twardy stolec, którego oddawanie wiąże się z wysiłkiem i bólem. Lek Duphalac Fruit Syrop można też stosować w celu zmiękczenia stolca u pacjentów zmagających się z żylakami odbytu oraz u pacjentów po operacjach odbytu czy jelita grubego. Działanie Duphalac Fruit Syrop polega na rozmiękczaniu stolca oraz ułatwianiu jego przesuwania się przez jelito. Funkcją Duphalac Fruit Syrop jest zatrzymywanie wody w jelicie, dzięki czemu stolec w konsekwencji nie jest tak zbity.
W opakowaniu znajduje się 500 ml wodnego roztworu Duphalac Fruit Syrop. W skład 1 ml wodnego roztworu doustnego wchodzi 667 g laktulozy oraz składniki pomocnicze. Przed zastosowaniem leku należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Lek Duphalac Fruit Syrop może być stosowany raz dziennie lub w dwóch podzielonych dawkach. W przypadku pacjentów dorosłych i młodzieży zaleca się dobową dawkę początkową 15–45 ml i dobową dawkę podtrzymującą 15–30 ml. Jeśli lek będzie podawany dzieciom w wieku 7–14 lat, dobowa dawka początkowa to 15 ml, a dobowa dawka podtrzymująca to 10–15 ml. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie powinny mieć podawanego leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku małych dzieci, niemowląt i noworodków leczenie powinno bezwzględnie przebiegać pod kontrolą lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek od wskazanych, gdyż może to prowadzić do biegunki i utraty elektrolitów, a także do dolegliwości bólowych brzucha. Jeśli pacjent będzie stosować produkt przez kilka dni i nie zauważy poprawy lub jego dolegliwości nasilą się, powinien skonsultować się z lekarzem.
Lek Duphalac Fruit Syrop może powodować działania niepożądane, chociaż ich wystąpienie nie zdarza się u każdego. Bardzo często lek powoduje biegunkę. Często natomiast przyczynia się do wzdęć i nudności, a poza tym może powodować wymioty i ból brzucha. Niezbyt częste skutki uboczne wynikające ze stosowania Duphalac Fruit Syrop to zaburzenia równowagi elektrolitowej w związku z biegunką. Z częstością nieznaną lek może natomiast powodować reakcje alergiczne, pokrzywkę, świąd lub wysypkę. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie objawy niepożądane związane z przyjmowaniem leku Duphalac Fruit Syrop, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować lek Duphalac Fruit Syrop. Przeciwwskazania obejmują nadwrażliwość na laktulozę lub składniki pomocnicze produktu. Nie powinien być on również stosowany przez pacjentów z galaktozemią bądź niedrożnością przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest perforacja przewodu pokarmowego lub ryzyko jej wystąpienia.
Skład
Substancja czynna: 1 ml wodnego roztworu doustnego zawiera 667 g laktulozy na 1000 ml.
Duphalac Fruit zawiera aromat śliwkowy (15 mg/ml)
Substancje pomocnicze: Woda oczyszczona.
Duphalac może zawierać niewielkie ilości galaktozy i laktozy.
Wskazania i działanie
- Duphalac Fruit jest roztworem wodnym stosowanym doustnie. Duphalac jest lekiem przeczyszczającym o działaniu osmotycznym zawierającym laktulozę. Duphalac Fruit zawiera aromat śliwkowy. W okrężnicy laktuloza ulega rozkładowi przez bakterie jelita grubego do kwasów organicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Kwasy te powodują obniżenie pH w świetle okrężnicy, a poprzez działanie osmotyczne – wzrost objętości treści okrężnicy. Działania te stymulują perystaltykę okrężnicy i prowadzą do przywrócenia prawidłowej konsystencji stolca. Dochodzi do ustąpienia zaparcia i przywrócenia fizjologicznego rytmu perystaltyki jelita grubego. U osób z encefalopatią w przebiegu nadciśnienia wrotnego lub w stanie śpiączki wątrobowej czy w stanie przedśpiączkowym działanie leku przypisywano zahamowaniu bakterii proteolitycznych w wyniku wzrostu liczby bakterii acidofilnych (np. pałeczek kwasu mlekowego), stabilizacji amoniaku w postaci jonowej w wyniku zakwaszenia treści okrężnicy, przeczyszczeniu w wyniku niskiego pH w okrężnicy oraz efektowi osmotycznemu, jak również zmianom metabolizmu azotu bakteryjnego w wyniku stymulacji bakterii do wykorzystywania amoniaku do syntezy białek bakteryjnych. W tym kontekście należy jednak pamiętać o tym, że sama hiperamonemia nie wyjaśnia neuropsychicznych objawów encefalopatii wątrobowej. Amoniak może jednak stanowić związek modelowy dla innych substancji zawierających azot.
Zastosowanie- Zaparcia: regulacja fizjologicznej czynności okrężnicy.
- Przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu).
- Encefalopatia wątrobowa (EW): leczenie i zapobieganie śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym.
Przeciwwskazania
- Lek Duphalac jest przeciwwskazany w przypadku: nadwrażliwości na laktulozę lub którykolwiek ze składników leku, galaktozemii, niedrożności jelit. Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Środki ostrożności- Jeżeli zaparcie nie ustąpi po stosowaniu leku przez kilka dni lub nawróci po zakończeniu leczenia, należy zasięgnąć porady lekarza. Dawka stosowana zazwyczaj w leczeniu zaparcia nie powinna mieć istotnego wpływu na regulację stężenia cukru u osób chorych na cukrzycę. Dawka stosowana w leczeniu śpiączki wątrobowej i stanu przedśpiączkowego jest na ogół dużo większa i może mieć taki wpływ. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Stosowanie innych leków- Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które są wydawane bez recepty. Ze względu na mechanizm działania laktulozy, który obejmuje obniżenie pH w okrężnicy, może dochodzić do inaktywacji leków, których uwalnianie zależy od odczynu (np. leków z grupy 5-aminosalicylanów).
Ciąża i laktacja- Zgodnie z aktualną wiedzą, lek ten może być bezpiecznie stosowany zgodnie z zaleceniami w trakcie ciąży i laktacji. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Prowadzenie pojazdów mechanicznych- Duphalac nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Zażycie większej dawki- Nie odnotowano przypadków przedawkowania leku. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki mogą wystąpić bóle brzucha i biegunka. W takich przypadkach wystarczy na ogół obniżenie dawki lub przerwanie leczenia. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie dawki- Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Działania niepożądane
Dawkowanie
- Jak każdy lek, lek Duphalac może powodować działania niepożądane. Na początku leczenia mogą występować wzdęcia, które na ogół ustępują po kilku dniach ciągłego stosowania leku. W razie stosowania dawek większych niż zalecane może pojawić się ból brzucha i biegunka. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkowanie. Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek (na ogół używanych wyłącznie w leczeniu encefalopatii wątrobowej), w wyniku biegunki może dojść do zaburzeń równowagi elektrolitowej. Zaburzenia żołądka i jelit - wzdęcia, bóle brzucha, nudności i wymioty. W przypadku stosowania zbyt dużych dawek – biegunka. Zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki. U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, nie wymienionych w tej ulotce, należy o nich poinformować lekarza.
- Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek przyjmuje się doustnie. Dawki dobowe należy dostosowywać indywidualnie. W przypadku wrażenia, że działanie leku Duphalac jest za mocne lub za słabe, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się stosować następujący schemat stosowania leku: zaparcia lub przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych - dorośli - 15-45ml (dawka początkowa), następnie 15-30ml (dawka podtrzymująca); dzieci (7-14 lat) 15ml (dawka początkowa), następnie 10-15ml (dawka podtrzymująca); dzieci (1-6 lat) 5-10ml; niemowlęta 5ml. Z reguły dawki można zmniejszyć po kilku dniach, dostosowujące je do indywidualnych potrzeb. Pierwsze efekty działania leku mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększyć częstość podawania, jeżeli nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach stosowania leku. Uwaga! Jeżeli zaparcie nie ustąpi po stosowaniu leku przez kilka dni lub nawróci po zakończeniu leczenia, należy zasięgnąć porady lekarza. Encefalopatia wątrobowa: dawka początkowa 3-4 razy na dobę po 30-45ml. Dawkowanie należy tak dostosować, żeby wydalać luźny stolec 2 do 3 razy na dobę.
Więcej informacji znajduje się w ulotce dostępnej w zakładce Załączniki.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.