Skład
- Substancją czynną leku jest deksketoprofen.
- 1 tabletka powlekana zawiera 25 mg deksketoprofenu w formie 36,90 mg deksketoprofenu z trometamolem.
- Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), glicerolu distearynian, otoczka tabletki (Opadry Y-1-7000): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol/ PEG 400.
Wskazania i działanie
Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu słabym lub umiarkowanym, np. bólu mięśniowo-kostnego, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów.
Przeciwwskazania
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen). Uczulenie to mogło objawiać się w postaci reakcji nadwrażliwości takich jak np. napad astmy, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, polipy nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, w tym pokrzywka, wysypka, rumień.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:- z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawieniem lub perforacją, w tym po zastosowaniu NLPZ
- z przewlekłą niestrawnością
- z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z innym czynnym krwawieniem lub z zaburzeniami przebiegającymi z występowaniem krwawień
- z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego i Crohna z reakcjami fotoalergicznymi lub fototoksycznymi podczas stosowania ketoprofenu lub fibratów w przeszłości
- ciężko odwodnionych (z powodu wymiotów, biegunki lub przyjmowania niedostatecznej ilości płynów)
- z ciężką niewydolnością serca
- z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 59 ml/min)
- z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby
- ze skłonnością do krwawień, ze skazą krwotoczną i innymi zaburzeniami krzepnięcia krwi
- u kobiet w III trymestrze ciąży, kobiet karmiących piersią.
Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży.
Dawkowanie
Dorośli: zwykle 12,5 mg co 4–6 godzin lub 25 mg co 8 godzin. Dawka maksymalna wynosi 75 mg na dobę.
Nie stosować długotrwale. Leczenie należy ograniczyć do okresu występowania objawów.
Pokarm opóźnia wchłanianie preparatu i dlatego w przypadku ostrego bólu tabletki należy przyjmować 30 min przed posiłkiem.
Działania niepożądane
Najczęściej występują działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego, które obejmują: niestrawność, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Ponadto może wystąpić: zapalenie błony śluzowej żołądka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, wzdęcia, krwawienie z przewodu pokarmowego (w tym smołowate stolce, krwawe wymioty), choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy niekiedy z perforacją, zaostrzenie zapalenia okrężnicy lub choroby Leśniowskiego i Crohna, jadłowstręt, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bardzo rzadko uszkodzenie hepatocytów, zapalenie trzustki. Możliwe: bóle i zawroty głowy, senność, parestezje, omdlenia, zaburzenia widzenia, szumy uszne, bezsenność, niepokój, aseptyczne zapalenie opon mózgowych (zwłaszcza u chorych z toczniem rumieniowatym układowym lub mieszaną choroba tkanki łącznej). Niekiedy ciężkie zaburzenia czynności nerek, obrzęki obwodowe, wielomocz, zespół nerczycowy, zapalenie nerek. Możliwe zwiększenie częstotliwości rytmu serca, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, zaczerwienienie twarzy, zwolnienie częstości oddechów, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość, neutropenia, małopłytkowość, wydłużenie czasu krwawienia, zaburzenia czynności szpiku kostnego). Może wystąpić ból pleców, zmęczenie, ból mięśni, osłabienie, złe samopoczucie. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd, nadwrażliwość na światło, łysienie, nadmierne pocenie się) i reakcje anafilaktyczne, w tym stanowiący zagrożenie życia wstrząs anafilaktyczny (nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca), obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, krtani, języka, gardła mogący utrudniać oddychanie), skurcz oskrzeli, napad astmy oraz ciężkie reakcje skórne: martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona. Długotrwałe stosowanie deksketoprofenu w dużych dawkach może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.