Lek Flegamax w postaci roztworu doustnego z karbocysteiną jest preparatem o działaniu mukolitycznym. Wyrób jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia. Na co jest Flegamax? Wskazaniem do stosowania leku są choroby układu oddechowego, którym towarzyszy nadmierne wydzielanie gęstej wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Funkcją leku Flegamax jest upłynnianie lepkiej wydzieliny dróg oddechowych i ułatwianie jej efektywnego odkrztuszania. Składnikiem czynnym produktu jest karbocysteina, czyli substancja o właściwościach sekretolitycznych z grupy mukolityków.
W opakowaniu znajduje się 120 ml roztworu doustnego Flegamax. W skład 1 ml roztworu wchodzi 50 mg karbocysteiny oraz składniki pomocnicze. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub przestrzegając wskazań zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. Rekomendowane dawkowanie Flegamax jest zależne od wieku pacjenta.
W przypadku osób w wieku 6–12 lat zaleca się stosowanie 5 ml roztworu doustnego w częstotliwości 3 razy na dobę. U dzieci oraz u młodzieży nie powinno się stosować większej dawki karbocysteiny niż 30 mg/kg mc na dobę. Po przyjęciu leku Flegamax dziecko powinno popić roztwór odpowiednią ilością wody. W przypadku dawkowania leku u młodzieży powyżej 12 lat i osób dorosłych zaleca się stosowanie 15 ml roztworu doustnego w częstotliwości 3 razy na dobę, a jeśli pacjent zauważy już działanie mukolityczne leku, czyli odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny, powinien zmniejszyć dawkę leku do 10 ml przyjmowanych w częstotliwości 3 razy na dobę. Działanie leku Flegamax wymaga jednoczesnego przyjmowania zwiększonej ilości płynów (minimum 2–3 litry na dobę). Ostatnia dawka leku powinna być przyjęta przez pacjenta nie później niż 4 godziny przed snem. Jeśli lek będzie stosowany 4–5 dni, a pacjent nie odczuje poprawy bądź jego dolegliwości się nasilą, powinien zasięgnąć porady lekarza.
Flegamax jest lekiem, który może powodować u niektórych działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego. Jeśli u pacjenta pojawi się obrzęk naczynioruchowy lub zespół Stevensa-Johnsona, należy niezwłocznie odstawić lek i skonsultować się z lekarzem. Inne skutki uboczne leku Flegamax to występujące z nieznaną częstością bóle głowy i brzucha, nudności, biegunka, wymioty i krwawienia z przewodu pokarmowego. Lek może też powodować reakcje skórne o podłożu alergicznym, w tym pokrzywkę, wysypkę polekową, wysypkę rumieniowatą lub świąd.
Lek Flegamax ma również przeciwwskazania do stosowania i nie wszyscy pacjenci powinni go przyjmować. Jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 6 lat, poza tym nie powinny przyjmować go osoby z nadwrażliwością na karbocysteinę lub składniki pomocnicze roztworu doustnego. Przeciwwskazaniem Flegamax jest też czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, a także stan astmatyczny. Leku Flegamax nie można łączyć z medykamentami przeciwkaszlowymi. Produkt nie powinien być też stosowany przez pacjentki spodziewające się dziecka i karmiące piersią.
Opis
Każdy ml roztworu doustnego zawiera 50 mg karbocysteiny. 15 ml (1 miarka) roztworu doustnego zawiera 750 mg karbocysteiny. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: czerwień koszenilowa (E 124), metylu parahydroksybenzoesan, sód. Roztwór doustny. Przezroczysty roztwór koloru czerwonego.
Składniki
Carbocisteine
Stosowanie
Sposób użycia: Stosować w/g zaleceń lekarza
Szczegółowy sposób użycia znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przeciwwskazania
Leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, z tego względu produkt należy stosować z ostrożnością u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. W przypadku pojawienia się obfitej ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc należy zastanowić się nad kontynuacją leczenia tym produktem, a także zweryfikować diagnozę i zastosować inne leki, np. antybiotyki. Pacjenci z astmą oskrzelową muszą być poddani ścisłej kontroli podczas leczenia karbocysteiną ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. W przypadku wystąpienia tego objawu należy natychmiast przerwać stosowanie karbocysteiny. Pacjentom ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania nie należy podawać karbocysteiny, jeśli w trakcie leczenia nie będzie zapewniona fizykoterapia oddechowa. Produkt zawiera czerwień koszenilową (E124), która może powodować reakcje alergiczne. Produkt zawiera metylu parahydroksybenzoesan, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Produkt leczniczy zawiera od 7,6 do 8,1 mg sodu na ml, co odpowiada od 0,38 do 0,41% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych.
Producent
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.