Lek Otrivin w postaci aerozolu do nosa z ksylometazoliną (w postaci chlorowodorku ksylometazoliny) jest produktem stosowanym miejscowo w przypadku uczucia zatkanego nosa, które najczęściej pojawia się przy obrzęku śluzówki i nagromadzeniu wydzieliny towarzyszącej infekcji czy alergii. Produkt przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych, a także dla młodzieży w wieku powyżej 12. roku życia.
Na co jest Otrivin? Wskazaniem do stosowania leku jest silne przekrwienie śluzówki nosa i towarzyszący mu obrzęk, który utrudnia swobodne oddychanie. Takie objawy są charakterystyczne dla przebiegu przeziębienia, zapalenia zatok, kataru siennego czy alergicznego zapalenia śluzówki nosa. Funkcją Otrivin jest redukcja przekrwienia śluzówki oraz jej obrzęku, a dodatkowo zmniejszanie ilości wydzieliny w nosie, co ułatwia oddychanie. Lek Otrivin można stosować wspomagająco w przypadku zapalenia ucha środkowego, a dodatkowo sprawdzi się przed wziernikowaniem nosa. Odczuwalne efekty działania leku pojawiają się zaledwie po 2 minutach od jego zastosowania i utrzymują się aż przez 12 godzin, przynosząc pacjentowi ulgę przy nieżycie nosa.
W opakowaniu znajduje się 10 ml roztworu leku Otrivin. W 1 ml aerozolu znajduje się natomiast 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny oraz substancje pomocnicze. Produkt powinien być używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i wskazaniami, a także w zalecanej dawce i przez zalecany czas terapii. W ulotce opisano proponowane dawkowanie Otrivin i należy go przestrzegać, chyba że lekarz je zmodyfikuje. Zaleca się stosowanie 1 dawki aerozolu Otrivin do każdego otworu nosowego w częstotliwości 3 razy na dobę. Nie powinno się przekraczać dopuszczalnej dawki dobowej leku, a ostatnia dawka powinna być przyjmowana bezpośrednio przed snem. Produkt nie powinien być stosowany jednorazowo dłużej niż 10 dni. Należy go aplikować jedynie do nosa, nawet jeśli wykorzystywany jest pomocniczo przy zapaleniu ucha środkowego. W ulotce znajduje się szczegółowa instrukcja korzystania z aplikatora aerozolu do nosa – należy się z nią zapoznać i postępować zgodnie z zawartymi tam wskazówkami.
Aerozol do nosa Otrivin również może wykazywać skutki uboczne, chociaż nie muszą wystąpić u każdego. Należy koniecznie odstawić lek, jeśli pacjent zauważy rzadkie objawy reakcji alergicznej, w tym np. obrzęki, świąd z czerwoną wysypką bądź pęcherzami, a także problemy z przełykaniem lub oddychaniem. Jeśli chodzi o inne działania niepożądane Otrivin, często pojawiają się nudności, pieczenie w miejscu aplikacji, a dodatkowo bóle głowy i suchość bądź podrażnienie śluzówki. Niezbyt często dochodzi do krwawień z nosa, a bardzo rzadko do reakcji alergicznych, przyspieszenia lub niemiarowości akcji serca oraz przemijających zaburzeń widzenia. W przypadku pojawienia się wymienionych w ulotce działań niepożądanych albo skutków ubocznych nieopisanych w ulotce najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Otrivin jest nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny lub jakikolwiek ze składników pomocniczych leku. Aerozol do nosa nie powinien być stosowany przez pacjentów po operacji wykonywanej przez nos ani przez pacjentów z podwyższonym ciśnieniem w oku. Produktu nie można używać również w przypadku bardzo przesuszonej śluzówki nosa, w tym szczególnie przy zanikowym zapaleniu śluzówki nosa bądź wysychającym zapaleniu śluzówki nosa. Przeciwwskazaniem jest podawanie Otrivin w tej dawce dzieciom w wieku poniżej 12 lat, a także stosowanie tego produktu w ciąży. Dopuszczalne jest używanie Otrivin w czasie karmienia piersią, o ile lekarz wyrazi na to zgodę i uzna to za konieczne. Uważać należy na połączenia Otrivin z niektórymi lekami, w tym inhibitorami MAO oraz trój- i czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Zaleca się również konsultację z lekarzem, jeśli pacjent ma podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zmaga się z nadczynnością tarczycy, chorobami serca lub cukrzycą, ewentualnie z rozrostem prostaty lub łagodnym nowotworem nadnercza.
Skład
Substancja czynna: 1 ml aerozolu do nosa zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.
Wskazania i działanie
- Nieżyt błony śluzowej nosa spowodowany przeziębieniem lub alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok
- Wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego i podczas wziernikowania nosa.
Preparat o działaniu sympatykomimetycznym, głównie na receptory a-adrenergiczne. Zastosowany donosowo zwęża rozszerzone naczynia krwionośne błony śluzowej nosogardła, prowadząc do zmniejszenia przekrwienia i objawów stanu zapalnego. Zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwia drenaż zatok obocznych nosa i oddychanie przez nos, a także zwiększa odpływ wydzieliny. Działanie preparatu rozpoczyna się po kilku minutach od zastosowania i utrzymuje do 10 h. Specjalnie opracowany skład preparatu (formuła nawilżająca) zapobiega wysuszaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12. r.ż.: 3-4 razy dziennie po 2-3 krople lub po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ksylometazolinę lub pozostałe składniki preparatu, przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa, jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Nie stosować u pacjentów po zabiegach przeprowadzonych drogą przeznosową lub zabiegach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, nadczynnością gruczołu tarczowego, jaskrą z wąskim kątem przesączania, cukrzycą lub nadwrażliwościa na inne sympatomimetyki. Nie należy stosować dłużej niż przez 10 dni. Nie należy stosować w ciąży.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.