Lek Ranloc Med 20 mg w postaci tabletek dojelitowych jest preparatem z pantoprazolem, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych. Na co jest Ranloc Med 20 mg? Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe leczenie objawów towarzyszących chorobie refluksowej przełyku. Lek można stosować w przypadku kwaśnego odbijania, poza tym może być pomocny w przypadku zgagi. Składnik czynny leku, pantoprazol, należy do substancji blokujących wytwarzanie kwasu żołądkowego, przez co przyczynia się do zmniejszenia jego ilości w żołądku. Refluks jest chorobą związaną z cofaniem się kwasu z żołądka do przełyku, co skutkuje podrażnieniem śluzówki i bólem, a także kwaśnym smakiem w ustach i pieczeniem w klatce piersiowej. Zmniejszenie ilości kwasu w żołądku może zredukować wspomniane objawy nawet w pierwszym dniu od zastosowania leku, jednak preparat nie jest przeznaczony do tego, by korzystać z niego w celu natychmiastowego pozbycia się dolegliwości. Do pełnego ustąpienia objawów konieczne może być stosowanie produktu przez 2-3 kolejne dni.
W opakowaniu znajduje się 14 tabletek dojelitowych Ranloc Med 20 mg. W skład każdej tabletki leku wchodzi 20 mg pantoprazolu (w postaci 22,6 mg pantoprazolu sodowego półtorawodnego), a także składniki pomocnicze. Zanim pacjent skorzysta z leku Ranloc Med 20 mg, powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dawkowanie Ranloc Med 20 mg przedstawione w ulotce powinno być przez pacjenta przestrzegane. Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki dojelitowej Ranloc Med 20 mg na dobę. Tabletki za każdym razem powinny być połykane w całości i popijane wodą. Zaleca się ich przyjmowanie przed posiłkiem. Leczenie należy kontynuować do całkowitego ustąpienia objawów, jednak bez konsultacji z lekarzem lek nie powinien być stosowany dłużej niż 4 tygodnie. Jeśli pacjent nie odczuje poprawy po 2 tygodniach stosowania leku, powinien skonsultować się z lekarzem.
Lek Ranloc Med 20 mg może przyczynić się u niektórych pacjentów do wystąpienia działań niepożądanych, chociaż nie muszą się one pojawić u każdego. Skutki uboczne Ranloc Med 20 mg występują u około 5% pacjentów stosujących lek. Najczęściej pacjenci zgłaszają występowanie dolegliwości bólowych głowy oraz biegunkę. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie skutki uboczne leku Ranloc Med 20 mg, w tym również te, które nie zostały przedstawione w ulotce, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Nie wszyscy pacjenci mogą też stosować lek Ranloc Med 20 mg, gdyż ma on przeciwwskazania. Preparat nie powinien być przyjmowany przez osoby nadwrażliwe na pantoprazol lub składniki pomocnicze tabletek dojelitowych. Lek przeciwwskazany jest też do podawania jednoczesnego z atazanawirem. Tabletki dojelitowe Ranloc Med 20 mg nie powinny być podawane młodzieży i dzieciom, gdyż nie są dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania preparatu we wspomnianych grupach wiekowych. Preparat nie powinien być stosowany przez pacjentki oczekujące dziecka i karmiące piersią.
Skład
Każda tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci 22,6 mg pantoprazolu sodowego półtorawodnego).
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: sodu węglan bezwodny, mannitol (E 421), krospowidon typu A, hydroksypropyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, wapnia stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza, glikol propylenowy, powidon K30, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172)
Otoczka dojelitowa: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), trietylu cytrynian, sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E 171), talk, żelaza tlenek żółty (E 172)
Tusz do nadruku: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy.
Wskazania i działanie
Lek przeznaczony do stosowania w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Jednoczesne podawanie z atazanawirem.
Dawkowanie
Zalecana dawka, to 20 mg pantoprazolu (jedna tabletka) na dobę. Tabletkę należy przyjąć przed posiłkiem, połykać w całości, popijając wodą.
W celu uzyskania złagodzenia objawów, konieczne może okazać się przyjmowanie tabletek przez kolejne 2 do 3 dni. Po całkowitym ustąpieniu objawów leczenie należy przerwać. Bez konsultacji z lekarzem leczenie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie.
Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 2 tygodni nieprzerwanego leczenia należy skontaktować się z lekarzem.
Działania niepożądane
U około 5% pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane, występujące u około 1% pacjentów, to biegunka i ból głowy.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.