Lek Alugastrin w postaci tabletek do rozgryzania lub żucia jest produktem o smaku miętowym, który osłania śluzówkę górnej części przewodu pokarmowego oraz łagodzi dolegliwości związane z jej podrażnieniem. Z leku korzystać mogą pacjenci dorośli, młodzież i dzieci od 6. roku życia. Na co jest Alugastrin? Wskazaniem do stosowania leku jest objawowe leczenie nadkwaśności soku żołądkowego, ewentualnie uszkodzeń błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, które związane są z niekorzystnym działaniem czynników wrzodotwórczych. Lek Alugastrin znajduje też zastosowanie w przypadku choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy. Funkcją Alugastrin jest zobojętnianie kwasu solnego w żołądku, jednak bez nadmiernej jego alkalizacji, co mogłoby skutkować wtórnym pobudzeniem do wydzielania tego kwasu. Dodatkowo lek Alugastrin ma działanie osłaniające na błonę śluzową przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, co w konsekwencji przyczynia się do łagodzenia dolegliwości bólowych, które towarzyszą nadkwaśności.
W opakowaniu znajduje się 20 tabletek Alugastrin. W skład 1 tabletki leku wchodzi 340 mg dihydroksyglinowo-sodowego węglanu oraz składniki pomocnicze. Lek należy stosować według zaleceń zawartych w jego ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjenci dorośli, młodzież i dzieci w wieku powyżej 6 lat powinni przyjmować 1–2 tabletki na około godzinę po posiłkach oraz przed snem, ewentualnie w momencie, gdy wystąpią dolegliwości. Tabletki przeznaczone są do rozgryzania lub żucia i nie należy stosować ich w dawkach większych niż wskazane, gdyż może to prowadzić do wystąpienia objawów nadwrażliwości. Jeśli pacjent będzie stosować lek Alugastrin przez 14 dni (lub 7 dni u dzieci), a w tym czasie nie poczuje się lepiej lub wręcz poczuje się gorzej, powinien skonsultować się z lekarzem.
Przy stosowaniu leku Alugastrin u pacjenta mogą wystąpić działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego. Często lek powoduje kredowy posmak w ustach bądź skurcze żołądka, poza tym może powodować łagodne zaparcia. Niezbyt często lek powoduje nudności i wymioty, a oprócz tego także może przyczynić się do tego, że u pacjenta wystąpi kał w białawym zabarwieniu. Rzadkie skutki uboczne Alugastrin to natomiast objawy związane z długotrwałym stosowaniem leku czy też stosowaniem go w zbyt wysokich dawkach. Mogą to być ciągłe zaparcia i osłabienie mięśni, a także utrata fosforanów i brak apetytu. U pacjenta dojść może też do niezwykłej utraty masy ciała.
Nie każda osoba może korzystać z leku Alugastrin, gdyż ma on przeciwwskazania. Leku nie powinny przyjmować osoby nadwrażliwe na składnik czynny tabletek bądź ich składniki pomocnicze. Przeciwwskazaniem Alugastrin jest też ciężka niewydolność nerek. Lek nie powinien być podawany dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Nie powinno się też leku stosować długotrwale w wysokich dawkach, gdyż może to prowadzić do wystąpienia objawów hipofosfatemii. Trzeba też uważać na możliwe interakcje leku Alugastrin z niektórymi medykamentami – szczegóły można sprawdzić w ulotce produktu.
Skład
Każda tabletka zawiera 340 mg dihydroksyglinowo-sodowego węglanu.
Wskazania i działanie
Objawowo:- w nadkwaśności soku żołądkowego
- w uszkodzeniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanym przez czynniki wrzodotwórcze (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne)
- w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: ssać lub rozgryźć 1-2 tabletki w godzinę po posiłkach i przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.