Lek Helicid MAX w postaci kapsułek dojelitowych jest produktem z omeprazolem, który należy do inhibitorów pompy protonowej. Na co jest Helicid MAX? Wskazaniem do stosowania leku jest krótkoterminowe leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Lek może być pomocny przy takich dolegliwościach jak zarzucanie kwaśnej treści do przełyku oraz zgaga. Gdy kwaśna treść cofa się do przełyku, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, a wówczas pacjentowi towarzyszy palący ból w klatce piersiowej, wspomniana już zgaga oraz uczucie kwaśnego smaku w ustach. Funkcją leku Helicid MAX jest zmniejszanie ilości kwasu solnego w żołądku – za działanie Helicid MAX odpowiada zawarty w nim omeprazol, który jest substancją zaliczaną do inhibitorów pompy protonowej. Substancja czynna jest zamknięta w specjalnych mikrogranulkach, które chronią ją przed działaniem kwasu żołądkowego i pozwalają dotrzeć do jelit, gdzie następuje jej wchłanianie.
W opakowaniu znajduje się 14 kapsułek dojelitowych Helicid MAX. W skład 1 kapsułki dojelitowej wchodzi 20 mg omeprazolu oraz substancje pomocnicze. Zanim pacjent przyjmie lek, powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do jego opakowania. Jeśli lekarz nie wskaże inaczej, należy przestrzegać zaleceń podanych w ulotce leku. Kapsułki dojelitowe Helicid MAX są przeznaczone do stosowania doustnego i należy przyjmować je rano – można połykać je wraz z posiłkiem, ale dopuszczalne jest też stosowanie ich na czczo. Kapsułki nie powinny być żute, gdyż zawarte w nich mikrogranulki z omeprazolem są chronione przed kwasem żołądkowym, by substancja czynna mogła wchłaniać się w jelitach – tylko po dotarciu do nich w formie nienaruszonej lek może działać prawidłowo. Każdorazowo po połknięciu kapsułki w całości należy popić ją połową szklanki wody. Zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki dziennie minimum przez 2–3 kolejne dni, by uzyskać poprawę. Lek może być stosowany do 14 dni, a jeśli czas ten będzie niewystarczający, by objawy ustąpiły, należy skonsultować się z lekarzem.
U niektórych pacjentów mogą pojawić się działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Helicid MAX. Skutki uboczne nie występują jednak u każdej osoby, która korzysta z produktu leczniczego. Helicid MAX często powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia, a także bóle brzucha i wzdęcia. Może też przyczynić się do wystąpienia łagodnych polipów żołądka oraz powodować bóle głowy. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku i częstotliwość ich występowania podano w ulotce dołączonej do opakowania.
Lek Helicid MAX ma przeciwwskazania, więc nie należy z niego korzystać w każdym przypadku związanym z refluksem żołądkowo-przełykowym. Lek nie powinien być przyjmowany przez osoby uczulone na składnik czynny kapsułek dojelitowych lub ich składniki pomocnicze. Z produktu nie należy korzystać także w przypadku uczulenia na inne inhibitory pompy protonowej. Lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentów, którzy stosują atazanawir lub nelfinawir.
Skład - Helicid MAX 20 mg x 14 kaps dojelitowych
- Substancją czynną leku jest omeprazol.
- Każda kapsułka zawiera 20 mg omeprazolu.
- Pozostałe składniki to:
- Wypełnienie kapsułki: sacharoza, ziarenka (zawierające skrobię kukurydzianą i sacharozę), sodu laurylosiarczan, disodu fosforan bezwodny, mannitol, hypromeloza, makrogol 6000, talk, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E171) i kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%.
- Otoczka kapsułki: żelatyna, żółcień chinolinowa (E104) i tytanu dwutlenek (E171).
Wskazania i działanie - Helicid MAX 20 mg x 14 kaps dojelitowych
- Helicid MAX to kapsułki dojelitowe. Lek zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku.
- Lek Helicid MAX jest stosowany u pacjentów dorosłych:
- w leczeniu krótkoterminowym objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej – kwaśne odbijanie).
- Refluks jest to cofanie się kwasu z żołądka do przełyku (rurka łącząca gardło z żołądkiem), wskutek czego w przełyku może dojść do rozwoju stanu zapalnego i towarzyszącego mu bólu. Może to powodować występowanie takich objawów, jak uczucie palącego bólu w klatce piersiowej wstępującego aż do gardła (zgaga) oraz kwaśnego smaku w ustach (w wyniku odbijania kwaśnej treści).
- W celu uzyskania poprawy w leczeniu dolegliwości może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2-3 kolejne dni.
Przeciwwskazania - Helicid MAX 20 mg x 14 kaps dojelitowych
Kiedy nie przyjmować leku Helicid MAX- jeśli pacjent ma uczulenie na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol);
- jeżeli pacjent przyjmuje lek zawierający atazanawir lub nelfinawir (leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Dawkowanie - Helicid MAX 20 mg x 14 kaps dojelitowych
1 kapsułka raz na dobę. Lek można przyjmować przez 14 dni.
Jeżeli objawy nie ustąpią po 14 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
W celu uzyskania poprawy objawów może być konieczne przyjmowanie leku przez 2-3 kolejne dni.
Sposób przyjmowania
Lek zaleca się przyjmować rano.
Kapsułki można przyjmować razem z posiłkiem lub na czczo.
Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody.
Nie wolno żuć kapsułek. Jest to ważne, ponieważ kapsułki zawierają powlekane mikrogranulki, które zapobiegają rozkładowi leku przez kwas obecny w żołądku. Jest ważne, aby mikrogranulki nie uległy uszkodzeniu. Mikrogranulki zawierają substancję czynną omeprazol i są zabezpieczone przed rozpadem w żołądku w celu umożliwienia wchłaniania omeprazolu z jelita. Mikrogranulki uwalniają substancję czynną w jelicie, gdzie jest ona wchłaniana i następuje działanie leku.
Działania niepożądane - Helicid MAX 20 mg x 14 kaps dojelitowych
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią:- Nagłe świsty, obrzmienie warg, języka i gardła lub ciała, wysypka, omdlenie lub utrudnienie przełykania (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej).
- Zaczerwienienie skóry z powstawaniem pęcherzy lub złuszczaniem. Możliwe jest także powstawanie dużych pęcherzy i krwawienia w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych. Mogą to być objawy zespołu Stevensa-Johnsona lub toksyczno-rozpływnej martwicy naskórka (działania niepożądane występujące bardzo rzadko).
- Zażółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie (objawy żółtaczki).
Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
Często (występują u 1 do 10 osób na 100):- ból głowy;
- ból brzucha, biegunka, zaparcia, wzdęcia;
- nudności lub wymioty;
- łagodne polipy żołądka.
Niezbyt często (występują u 1 do 10 osób na 1 000):- obrzmienie stóp i kostek;
- zawroty głowy, uczucie mrowienia i kłucia, senność;
- zmiany w wynikach badań czynnościowych wątroby;
- wysypka skórna, pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze) oraz świąd skóry;
- ogólne złe samopoczucie oraz brak energii.
Rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10 000):- agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów – jednego z rodzaju białych krwinek, powodujące większą podatność na zakażenia);
- małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi – większe ryzyko krwawienia i powstawania siniaków);
- reakcje alergiczne
- hiponatremia (może to prowadzić do osłabienia, wymiotów i kurczów mięśniowych);
- uczucie pobudzenia, splątania lub przygnębienia;
- zmiana odczuwania smaku;
- niewyraźne widzenie;
- nagłe uczucie świstów oddechowych lub zadyszki (skurcz oskrzeli);
- suchość w jamie ustnej;
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej;
- grzybica przewodu pokarmowego;
- mikroskopowe zapalenie jelita grubego;
- zapalenie wątroby z żółtaczką lub bez;
- wypadanie włosów (łysienie);
- wysypka skórna spowodowana nadwrażliwością skóry na światło (należy unikać przebywania w słońcu);
- bóle stawów, bóle mięśni;
- zaburzenia czynności nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek);
- nadmierne pocenie się.
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000):- agresja;
- omamy (spostrzeganie nieistniejących przedmiotów, osób);
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby prowadzące do niewydolności wątroby i zapalenia mózgu;
- zespół Stevensa-Johnsona, toksyczno-rozpływna martwica naskórka (patrz początek punktu 4);
- osłabienie mięśni;
- powiększenie piersi u mężczyzn.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)- Jeżeli przyjmowano lek Helicid MAX przez okres dłuższy niż trzy miesiące, istnieje możliwość, zmniejszenia stężenia magnezu we krwi. Małe stężenie magnezu może objawiać się jako zmęczenie, mimowolne skurcze mięśni, dezorientacja, drgawki, zawroty głowy, przyspieszona akcja serca.
- W razie zaobserwowania któregoś z powyższych objawów, należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza. Małe stężenie magnezu może prowadzić do zmniejszenia stężenia potasu lub wapnia we krwi. Lekarz może zalecić regularne przeprowadzanie badań krwi w celu kontrolowania stężenia magnezu.
- Wysypka mogąca przebiegać z bólem stawów.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.