Esputicon w kroplach - na usuwanie gazów z przewodu pokarmowego
Esputicon to lek dostępny bez recepty w formie kropli. Należy go zażywać w dwóch przypadkach:● gdy występują wzdęcia, czyli powstaje zbyt dużo gazów w jelitach,
● podczas przygotowań do badań ultrasonograficznych i radiologicznych jamy brzusznej.
Mogą go przyjmować niemowlęta od 1. miesiąca życia, dzieci i dorośli. Choć nie stwierdzono niepożądanych skutków u kobiet w ciąży i karmiących piersią, przed przyjęciem leku w tych okresach zaleca się konsultację z lekarzem.
Produkcja gazów jelitowych to naturalny proces, który odbywa się w organizmie każdego człowieka. Ich obecność nie świadczy o niczym nieprawidłowym. Problem pojawia się wówczas, gdy gazów w jelitach jest zbyt dużo i powodują nie tylko dyskomfort, ale także utrudniają np. przebywanie wśród innych osób. Przyczyną tej dolegliwości może być m.in.:
● zmiana flory bakteryjnej jelit,
● niewłaściwa dieta, np. zbyt duże spożycie produktów wzdymających bądź zbyt mała ilość wody,
● niska aktywność fizyczna,
● nietolerancje pokarmowe, np. na mleko i jego przetwory.
Jeśli nadmiernym gazom nie towarzyszą inne objawy, takie jak chudnięcie czy krwawienie, można sięgnąć po leki ze składnikami, które usuwają powietrze zalegające w jelitach.
W jednej kropli Esputiconu znajduje się ok. 20 mg dimetykonu. Jest to mieszanina wielkocząsteczkowych związków organicznych krzemu. Działa ona powierzchniowo w świetle jelita – nie jest aktywna farmakologicznie. Dzięki swoim właściwościom fizycznym redukuje napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, które znajdują się w przewodzie pokarmowym. W ten sposób rozdrabnia duże cząsteczki gazu na małe pęcherzyki, które łatwo:
● wchłaniają się przez ścianę jelita,
● zostają usunięte z przewodu pokarmowego przez naturalne ruchy perystaltyczne jelit.
W rezultacie dimetykon nie tylko eliminuje nadmiar gazów, ale także zmniejsza wzdęcia. Co ważne, substancja aktywna nie wchłania się do krwioobiegu.
Pozostałym składnikiem preparatu jest bezwodna krzemionka koloidalna.
Esputicon jest preparatem, który należy przyjmować doustnie. Jego dawka powinna być dostosowana nie tylko do problemu, ale także wieku pacjenta. Otóż w przypadku nadmiernej produkcji gazów:
● dorośli powinni przyjąć po 2 krople 4 razy w ciągu dnia: po posiłkach i przed snem. Jeśli jest taka konieczność, można zwiększyć dawkę do 3 kropli 5 razy dziennie,
● dzieciom należy podawać 1–2 krople 2 razy dziennie.
Natomiast w trakcie przygotowań do badania ultrasonograficznego lub radiologicznego należy:
● na 2 dni przed badaniem zażywać 2 krople 4 razy na dobę,
● w dniu badania przyjąć 5 kropli rano na czczo.
Przed podaniem leku bardzo ważne jest, aby mocno potrząsnąć butelką. Preparat nie ma smaku ani zapachu. Można aplikować go np. na cukier, a także dodawać go do napoju bądź pokarmu, jeśli ułatwi to jego przyjęcie przez dzieci.
Jak dotąd nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych stosowania preparatu. Mimo to nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki, ponieważ nie zwiększa to skuteczności produktu, a może doprowadzić do powstania wielu problemów zdrowotnych.