Lek Pirolam 1% w postaci żelu z cyklopiroksem i olaminą jest produktem o działaniu przeciwgrzybiczym, który może być aplikowany miejscowo na skórę. Produkt leczniczy może być stosowany przez osoby dorosłe, młodzież i dzieci w wieku powyżej 6. lat.
Na co jest Pirolam? Wskazaniem do stosowania leku są infekcje grzybicze skóry gładkiej lub owłosionej. Preparat można stosować m.in. podczas infekcji grzybiczych stóp lub podudzia, może być także aplikowany na skórę głowy (należy wtedy unikać kontaktu z oczami) oraz na ręce. Działanie żelu Pirolam obejmuje bytujące na skórze dermatofity, pleśnie i grzyby drożdżopodobne, poza tym lek może być stosowany przy mieszanych infekcjach grzybiczych. Produkt nie tylko działa
przeciwgrzybiczo – posiada dodatkowo właściwości przeciwzapalne, więc może być pomocny, jeśli infekcji grzybiczej towarzyszy stan zapalny. Składnik czynny leku przenika przez naskórek i przez mieszki włosowe oraz przez gruczoły łojowe.
W opakowaniu znajduje się 20 g żelu Pirolam. W skład 1 g produktu wchodzi 10 mg cyklopiroksu z olaminą oraz składniki pomocnicze. Ze względu na zawartość etanolu w składzie, produkt może przyczyniać się do pieczenia uszkodzonej skóry. Podrażniać skórę może też zawarty w składzie żelu glikol propylenowy, a parahydroksybenzoesan metylu i propylu mogą powodować reakcje alergiczne (również późne). Żel przeznaczony jest do stosowania miejscowego i należy stosować go według wskazań lekarza bądź zaleceń zawartych w dołączonej do opakowania ulotce.
Rekomendowane dawkowanie żelu Pirolam 1% to aplikacja miejscowa żelu na zmieniony chorobowo obszar skóry dwa razy na dobę. Żel należy lekko wcierać w skórę lub pozostawiać go do wyschnięcia. Leczenie żelem Pirolam powinno trwać aż do ustąpienia objawów infekcji grzybiczej oraz dodatkowo przynajmniej 10 dni po ustąpieniu objawów chorobowych, by zapobiec nawrotowi infekcji. Zazwyczaj optymalny czas terapii to około trzech tygodni. Jeśli natomiast pacjent będzie stosować lek przez cztery tygodnie, a jego objawy nie ustąpią, powinien skonsultować się z lekarzem.
U niektórych pacjentów stosujących lek Pirolam mogą pojawić się działania niepożądane. Często żel Pirolam wywołuje obrzęki, natomiast rzadko powoduje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Skutki uboczne Pirolam o nieznanej częstości występowania to rumień, pieczenie lub podrażnienie skóry oraz świąd. Pojawienie się u pacjenta działań niepożądanych w trakcie stosowania tego leku jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.
Nie każdy pacjent powinien stosować żel Pirolam. Przeciwwskazania obejmują nadwrażliwość na substancję czynną leku lub jego substancje pomocnicze. Dodatkowo produkt nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6. lat. Przeciwwskazaniem do stosowania leku Pirolam jest też infekcja grzybicza pochwy oraz grzybicze zapalenie oka lub okolic oczu. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany w ciąży i w czasie karmienia piersią, o ile nie jest to w opinii lekarza niezbędne.
Opis - Pirolam 1% 20 g żel
Skład i postać: Każdy gram żelu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą (Ciclopirox olaminum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: etanol, glikol propylenowy (E1520), metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216). Każdy gram żelu zawiera 160 mg alkoholu (etanolu). Żel.
Wskazania: Leczenie grzybic skóry gładkiej, owłosionej, grzybic stóp, podudzi spowodowanych przez: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, Microsporum gypseum, Candida albicans, Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Malassezia furfur (dawniej Pityrosporum ovale).
Składniki - Pirolam 1% 20 g żel
Ciclopirox
Stosowanie - Pirolam 1% 20 g żel
Sposób użycia: Stosować w/g zaleceń lekarza
Szczegółowy sposób użycia znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania.
Przechowywanie - Pirolam 1% 20 g żel
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przeciwwskazania - Pirolam 1% 20 g żel
W przypadku wystąpienia nadwrażliwości należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Swędzących zakażonych miejsc nie wolno drapać. Należy chronić oczy przed kontaktem z produktem. Produkt nie jest przeznaczony do leczenia grzybic pochwy. Unikać noszenia ubrań i obuwia nieprzepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmienioną chorobowo skórą, ręczniki i gąbki należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90ºC (zaleca się używanie ręczników jednorazowych). Nie używać mydeł o odczynie kwaśnym, gdyż sprzyja to rozmnażaniu grzybów z rodzaju Candida. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia produktem Pirolam pacjenci szczególnie narażeni na zakażenia grzybicze (z zaburzeniami krążenia obwodowego, cukrzycą, zaburzeniami odporności), pacjenci z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca lub inne przewlekłe choroby skóry skonsultowali się z lekarzem. Specjalne ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych. Etanol. Produkt zawiera 160 mg alkoholu (etanolu) w każdym gramie żelu. Może powodować pieczenie uszkodzonej skory. Parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu produkt może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Glikol propylenowy. Produkt zawiera 110 mg glikolu propylenowego w każdym gramie żelu. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.
Producent - Pirolam 1% 20 g żel
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.