Preparaty na odchudzanie
Preparaty dostępne w aptekach, wspierające procesy odchudzania można podzielić na kilka grup, wśród których najpopularniejsze są:
- środki hamujące łaknienie - absorbują wodę, co powoduje ich pęcznienie w żołądku, dając uczucie sytości i zmniejszając apetyt,
- preparaty zmniejszające wchłanianie tłuszczu - wiążą się z tłuszczem w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu jego nadmiar jest wydalany z organizmu wraz ze stolcem,
- środki wytwarzające ciepło - pobudzają organizm do wytwarzania ciepła i wzrostu temperatury, co wpływa na lepsze efekty spalania tłuszczu i przyspieszają metabolizm.
Środki na odchudzanie zawierają szereg substancji i cennych składników odżywczych i pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejszają wchłanianie tłuszczu, pomagają z problemem podjadania, zwiększają metabolizm, dzięki czemu ułatwiają odchudzanie.
Kapsułki na odchudzanie - jakie substancje w nich znajdziemy?
Preparaty na odchudzanie dostępne są w formie gotowych mieszanek, wyizolowanych mikro i makroskładników, herbatek czy nawet kremów wyszczuplających, wspierających procesy utraty wagi.
Wśród suplementów dedykowanych osobom dbającym o sylwetkę znajdziemy składniki takie jak:
- wyciąg z zielonej herbaty, z imbiru - wspiera prawidłowy poziom glukozy we krwi, działa antyoksydacyjnie,
- wyciąg z morszczynu - zwiększa uczucie sytości, poprawia metabolizm,
- wyciąg z guarany, z opuncji figowej - zmniejsza uczucie głodu,
- wyciąg z karczocha - wspomaga układ trawienny i prawidłowe wydalanie wody,
- spirulina - zmniejsza uczucie głodu
- pieprz kajeński - wspomaga redukcję masy ciała,
- ekstrakt z papai - poprawia komfort trawienia,
- jagody acai - dbają o właściwe proporcje złego i dobrego cholesterolu,
- błonnik - utrzymuje prawidłową pracę peralystyczną jelit,
- garcinia cambogia, gurmar - pomagają zmniejszyć apetyt i uczucie głodu,
- fosfatydylocholina - przyczynia się do rozpadu tłuszczu w komórkach,
- chrom - utrzymuje prawidłowy poziom glukozy we krwi,
- mniszek, pietruszka - wspomagają wydalanie wody z organizmu,
- L-karnityna - pozwala zapobiegać zakwasom, eliminuje zmęczenie, jest szczególnie ceniona przez sportowców,
- młody jęczmień - wspiera perystaltykę jelit,
- wyciąg z morwy białej - hamuje łaknienie i aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład cukrów złożonych do prostych.
Jak stosować tabletki na odchudzanie?
Należy pamiętać, że preparaty na odchudzanie nie powinny być przyjmowane jako pierwszy krok w procesie utraty wagi. Środki te przeznaczone są raczej w sytuacjach, kiedy ćwiczenia i lepsza dieta nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jednak nawet najlepsze leki na odchudzanie nie są w stanie zastąpić zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Są jedynie wspomagaczami, nie zastępują posiłków czy ćwiczeń i powinny zawsze występować w połączeniu. Przed użyciem takiego produktu należy skonsultować się z lekarzem lub dokładnie zapoznać się z treścią ulotki, gdzie opisane są informacje dotyczące dawkowania i przeciwwskazań do stosowania. W większości preparatów widnieje informacja, że pacjent powinien spełniać określone wymagania jak określony wskaźnik masy ciała lub duże ryzyko zdrowotne powiązane z masą ciała, aby móc stosować dany lek. Do skutków ubocznych, które mogą wystąpić po stosowaniu tabletek odchudzających, zaliczamy przyspieszenie tętna, biegunkę, wysokie ciśnienie krwi, uszkodzenie wątroby lub nerek, bezsenność i krwawienie z odbytnicy. Kapsułki na odchudzanie nie mogą być stosowane w czasie ciąży, ponieważ mogą spowodować uszkodzenie płodu. Niebezpieczne jest także kupowanie suplementów z nieznanych, niepotwierdzonych źródeł, nieposiadające badań klinicznych.