Migdały to bogate źródło wielu witamin i minerałów, jak również niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich wyjątkowe właściwości znane są przede wszystkim osobom zmagającym się z nadmiarem cholesterolu oraz kobietom w ciąży, które cierpią na mdłości i zgagę. Jakie jeszcze korzyści płyną z regularnego spożywania tego cennego superfood? Czy migdały to orzechy i czy wszystkie odmiany migdałowca są zdrowe?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Migdały – charakterystyka

Migdały przez wiele osób nazywane są „królem wśród orzechów”, chociaż nie jest to do końca prawidłowe określenie. Tak naprawdę nie są one orzechami, a jedynie jadalnymi nasionami migdałowca zwyczajnego, czyli rośliny wieloletniej należącej do rodziny różowatych. Na drzewach migdałowca rosną podłużne, spłaszczone owoce, które pokrywa włóknista, szarozielona skórka, pękająca po osiągnięciu dojrzałości i dająca pestkę z nasieniem. Migdały możemy znaleźć obecnie głównie na terenie Arabii Saudyjskiej, w Iranie, Libanie, Turcji, Syrii, Jordanii oraz Izraelu.

Rozróżnia się dwa rodzaje migdałów: słodkie i gorzkie. Migdały słodkie (łac. A. communis var. sativa) to nasiona pochodzące z rejonów Bliskiego Wschodu, uprawiane częściej z uwagi na szerokie zastosowanie. Można je spożywać w stanie surowym lub wykorzystać do robienia przetworów. Co więcej, od lat są one także stosowane w przemyśle kosmetycznym i spożywczym, jak również lecznictwie.

Z drugiej strony, gorzkie migdały to nasiona uprawiane rzadziej i zawierające amigdalinę, czyli substancję potencjalnie szkodliwą dla zdrowia. Z migdałów gorzkich wytwarzany jest jednak olej migdałowy, stanowiący składnik wielu likierów lub mydła.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Migdały – wartości odżywcze

Migdały wyróżnia wyjątkowy skład w porównaniu do wszystkich orzechów i nasion. Są one przede wszystkim bogate w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują korzystny wpływ na tkankę mózgową oraz prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Znajdziemy w nich także dużą zawartość błonnika, który usprawnia pracę jelit, a także witaminy i składniki mineralne, takie jak m.in. witaminy z grupy B, witamina E, wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas oraz cynk. Ile dziennie migdałów powinniśmy jeść, by cieszyć się dobrym zdrowiem? Uważa się, że zaledwie garść pestek migdałowca (około 20 migdałów) wystarczy do tego, by dostarczyć organizmowi 1/3 dziennego zapotrzebowania na wiele składników odżywczych i minerałów.

Warto również podkreślić, że migdały są doskonałym źródłem l-argininy, czyli aminokwasu będącego substratem do produkcji tlenku azotu, który odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego krwi. W skórce migdałów znajdziemy natomiast aż 20 różnych flawonoidów, które w połączeniu z witaminą E są w stanie zmniejszać stany zapalne w organizmie i regulują poziom cholesterolu we krwi.

Ile kalorii mają migdały? Ich kaloryczność jest określana jako stosunkowo wysoka (580 kcal na 100 g migdałów), jednak mimo to lekarze i dietetycy zalecają przyjmować je również przez osoby będące na diecie redukcyjnej. Migdały są bardzo odżywcze, a za sprawą dużej ilości białka dostarczają organizmowi sporą dawkę energii, w związku z czym spożycie nawet małej porcji migdałów sprawia, że czujemy się nasyceni.

Kto powinien jeść migdały?

Migdały świetnie sprawdzają się jako dodatek do potraw w różnego rodzaju dietach, w tym m.in. diecie przeciwzapalnej. Regularne ich spożywanie chroni przed powstawaniem stanów zapalnych w organizmie, co jest istotne w przypadku osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi. Ze względu na niski indeks glikemiczny (IG=15) migdały są polecane także diabetykom – zawarte w nich składniki przyczyniają się do regulowania poziomu cukru we krwi, a także chronią przed nagłą zmianą poziomu insuliny.

Co ciekawe, migdały uznawane są także za naturalny afrodyzjak, dlatego też często stosuje się je jako składnik suplementów podnoszących libido u mężczyzn. Co więcej, za sprawą zawartej w nich argininy, migdały przyczyniają się do rozkurczania naczyń krwionośnych i usprawnienia przepływu krwi, dzięki czemu świetnie radzą sobie w przypadku problemów z potencją.

Jedzenie migdałów – zalety

Bogactwo składników odżywczych, a zarazem wyjątkowe właściwości migdałów są nie do przecenienia. Jedną z najważniejszych korzyści związanych z ich spożywaniem jest wsparcie pracy serca i układu sercowo-naczyniowego. Dzięki zawartej w nich witaminie E migdały obniżają ciśnienie tętnicze krwi i poprawiają przepływ krwi. Co więcej, jeżeli będziemy spożywać je regularnie, możemy przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu oraz miażdżycy.

Warto wspomnieć również o działaniu białek zawartych w migdałach, a dokładnie o fenyloalaninie, której nasz organizm nie jest w stanie sam wytwarzać. Związek ten wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i zapobiega depresji. Migdały stymulują również produkcję acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika, którego niedobór może prowadzić do takich zaburzeń jak „mgła mózgowa”, objawiająca się problemami z myśleniem i koncentracją.

Wśród składników odżywczych zawartych w migdałach znajdziemy także witaminę B2 oraz cynk, które wspierają naszą odporność i poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego. Jedzenie migdałów jest zatem zalecane przede wszystkim w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia lub grypę, a także w celu leczenia chrypki i uciążliwego, suchego kaszlu.

Migdały są bogate także w witaminę E oraz polifenole, które korzystnie wpływają na stan naszej skóry. Olejek produkowany z gorzkich migdałów zalecany jest w celu leczenia wielu chorób skóry, takich jak m.in. łuszczyca oraz egzema. Przyczynia się on także do poprawy cery i odcienia skóry. Co ważne, migdały są również naturalnym źródłem tokoferoli, które chronią skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną ekspozycją na światło słoneczne i promieniowanie UV.

Migdały w ciąży

Migdały stanowią kluczowy element diety przyszłej mamy, co jest związane m.in. z zawartością kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Ważnym aspektem jest również fakt, że migdały wykazują pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego kobiet w ciąży. Co więcej, migdały powstrzymując odruch wymiotny, łagodzą typowe dolegliwości występujące w pierwszym trymestrze ciąży, takie jak mdłości i zgaga (zobojętniają kwasy żołądkowe, przez co zmniejszają dokuczliwe uczucie pieczenia w gardle).

Spożywanie migdałów niesie ze sobą także wiele innych korzyści, z których mogą skorzystać przyszłe mamy. Zapobiegają one skurczom mięśni, poprawiają pamięć, a także regulują ciśnienie. W ciąży warto także stosować kosmetyki opracowane na bazie migdałów, takie jak np. olejek migdałowy, który wzmacnia i ujędrnia skórę, przez co chroni przed powstawaniem na niej rozstępów.

Alergia na migdały

Szacuje się, że około 0,5% społeczeństwa ma alergię na migdały. Chociaż grupa osób uczulonych na „króla wśród orzechów” jest niewielka, to uczulenie to bywa czasami bardzo groźne. Za reakcję alergiczną na skórze lub w obrębie układu oddechowego czy też przewodu pokarmowego odpowiadają dwa składniki zawarte w migdałach: albumina oraz konglutyna gamma. To właśnie one mogą przyczynić się do pojawienia się takich objawów alergii na migdały jak:

  • obrzęk w jamie ustnej i na języku, który powoduje problemy z połykaniem;
  • wysypka na skórze (pokrzywka);
  • wodnisty katar i kichanie;
  • łzawienie oczu
  • bóle lub skurcze brzucha;
  • biegunka;
  • nudności i wymioty.

Najgroźniejszą reakcją alergiczną na migdały jest wstrząs anafilaktyczny, z którym związane są ogólnoustrojowe objawy, takie jak m.in. opuchlizna, duszności, trudności w oddychaniu oraz gwałtowny spadek ciśnienia krwi. W takiej sytuacji ważne jest, by osoba uczulona na migdały otrzymała natychmiastową pomoc medyczną. Standardowo w leczeniu alergii na migdały stosuje się leki antyhistaminowe, a pacjenci, którzy wiedzą, że są uczuleni na migdały, powinni mieć zawsze przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną.

Autor artykułu: tech. farmaceutyczny Damian Doliński