Pomaga w problemach trawiennych, działa kojąco na układ nerwowy, a do tego ma niepowtarzalny aromat oraz dodaje potrawom głębi. Bazylia, bo o niej mowa, to prawdziwa królowa ziół! Jak jej spożywanie wpływa na organizm, dlaczego i w jaki sposób warto hodować bazylię oraz do czego przyda się w kuchni?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pochodzenie i charakterystyka bazylii

Bazylia odkryta została prawdopodobnie w Afryce, gdzie rosła dziko, natomiast pierwsze uprawy założone zostały na terenach Azji oraz w starożytnym Egipcie. Następnie około XII wieku wiedza o tej roślinie dotarła do Europy, a w XVI wieku bazylia zaczęła być uprawiana w Polsce. Krzaczki bazylii są niewielkie i w zależności od odmiany (jest ich ponad 150!) mogą osiągać nawet 60 cm wysokości (np. uprawiana w ogrodzie bazylia pospolita). Bazylia jest rośliną jednoroczną – kwitnie w lipcu oraz sierpniu, ale przy odpowiednio nasłonecznionym stanowisku bazylię w warunkach domowych można hodować przez cały rok.

Bazylia - produkty z apteki z bazylią

Bazylia - produkty z apteki z bazylią

Z bazylią
Witaminy
Minerały

Bazylia – właściwości lecznicze

Spożywanie zielonych liści przede wszystkim korzystnie wpływa na układ trawienny. Bazylia na wzdęcia i niestrawność jest wręcz idealna – działa rozkurczowo, hamuje proces nadmiernej fermentacji pokarmów oraz usuwa nadmiar gazów. Do tego olejki eteryczne pozwalają na lepsze przyswajanie pokarmów przez organizm. Bazylia pobudza wydzielanie soków żołądkowych, dlatego jest zalecana osobom, które narzekają na brak apetytu. Jednak zioło to ma również działanie uspokajające dla układu pokarmowego – pomaga w przypadku wystąpienia nudności lub wymiotów.

Oprócz tego bazylii przypisuje się właściwości moczopędne i przeciwgorączkowe. Jej spożywanie wpływa także korzystnie na pracę serca. Ponadto roślina ta oddziałuje na układ nerwowy – poprawia nastrój, pomaga przy bezsenności, nadmiernym stresie oraz w przypadku stanów depresyjnych. Na tym nie kończą się właściwości bazylii, bo stosowana zewnętrznie ma działanie kojące, przeciwobrzękowe oraz odkażające np. po ukąszeniu owada. Bazylia wykorzystywana jest też w kosmetyce jako baza olejku eterycznego do kąpieli lub składnik kremów i toników dla osób z cerą trądzikową.

Wartości odżywcze bazylii

Bazylia zawiera niewiele kalorii, bo ok. 22 kcal na 100 g, a biorąc pod uwagę, że zjadamy zazwyczaj zaledwie kilka-kilkanaście jej gramów, to wartości te są śladowe. Dlatego osoby, które są na diecie, w ogóle nie powinny się tym przejmować. Poza tym liście rośliny mają bardzo niski indeks glikemiczny (ok. 5). Tymczasem to prawdziwa bomba witaminowa! 20 gramów liści bazylii pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę K. Roślina ta bogata jest również w witaminę A, witaminę C oraz minerały – potas, wapń, magnez i fosfor.

Przydatne produkty:
-> Preparaty zawierające bazylię
-> Witamina C
-> Preparaty mineralne

Jak hodować bazylię?

Bazylię można kupić w każdym markecie, ale największą satysfakcję oraz pewność co do jej jakości przynosi samodzielna hodowla. Ziarenka siejemy w ogrodzie do gruntu lub w doniczkach na parapecie bądź na balkonie. Najważniejsze jest to, aby stanowisko było odpowiednio nasłonecznione (ok. 5 godzin naturalnego światła dziennie).

Jeżeli sadzimy bazylię w ogrodzie, ważne jest, aby miejsce było osłonięte od wiatru. W hodowli domowej nasiona bazylii wysiewać należy na przełomie marca i kwietnia (wystarczy ziemia do roślin zielonych). Natomiast do gruntu sadzimy je w maju, kiedy nie ma już przymrozków. Pierwsze siewki powinny pojawić się po ok. 10 dniach.

Bazylia lubi nie tylko słońce, ale także wodę. Podłoże musi być stale wilgotne, lecz nie przemoknięte. Roślina nie wymaga nawożenia. Warto zapobiegać temu, by bazylia nie zakwitła, bo wówczas zahamowany zostanie rozwój liści. W tym celu systematycznie trzeba obrywać górną część krzaczka.

Zastosowanie bazylii w kuchni

Bez wątpienia bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w gastronomii, choć najbardziej typowa jest dla kuchni włoskiej. Jej listki mają silny aromat – lekko słodki, goździkowy z nutą cytrusową. Bazylia szczególnie mocno pachnie, gdy obrywa się jej liście (nie można ich obcinać nożyczkami). Najzdrowsza i najbardziej aromatyczna jest oczywiście bazylia świeża, ale zalecane jest jej dodawanie i spożywanie w każdej postaci (np. suszonej). Bazylia to jeden z głównych składników zielonego pesto. Służy też jako przyprawa do spaghetti, lasagne, pizzy, zapiekanek oraz wszelkich dań z użyciem pomidorów (idealnie się komponują).