Ślub lub rozwód, niespłacony kredyt, choroba bliskiej osoby, czy problemy wychowawcze. Trudne sytuacje wywołują stres, który im wyższe jest jego natężenie, tym bardziej może zagrażać naszemu zdrowiu. Wyzwaniem jest to, jak sobie z nim poradzić, by nie było za późno. Jak radzić sobie ze stresem? Jest kilka sposobów, aby nie zawładnął on naszym życiem.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd bierze się stres – przyczyny

Podjęcie nowej pracy z reguły działa mobilizująco, ale gdy wiąże się ona z ogromnymi wyzwaniami na co dzień, mogą wyczerpać się siły naszego organizmu. Reagujemy nerwowo na każdy telefon szefa i frustrujemy się na myśl o przyjściu do pracy, może także pojawić się lęk. Kolejna faza stresu wiąże się z “ucieczką”, czyli np. wycofaniem się ze spraw firmy i pójściem na L4. Życiowe trudności sprawiają, że nasz organizm “buntuje się” w odpowiedzi na sytuacje, które zaburzają równowagę psychiczną człowieka. Wiele osób nie wie, jak radzić sobie ze stresem, przez co może on prowadzić do nerwicy czy nawet depresji.

Trzeba jednak rozróżnić rodzaje stresorów, czyli czynników, które wywołują stres. Większość z nas radzi sobie z codziennymi, ale niekomfortowymi sytuacjami, jak spóźnienie do pracy, czy przeziębienie dziecka. Stresory poważniejsze wiążą się z wydarzeniami w życiu, które wpływają na egzystencję – np. poważna choroba dziecka, utrata płynności finansowej czy rozwód. Najgroźniejsze są stresory katastrofalne, które wpływają na życie większej liczby osób lub też działają na nas przez dłuższy czas. Mowa tutaj np. o ataku terrorystycznych, misjach wojskowych, klęskach żywiołowych (powódź) lub tak traumatycznych wydarzeniach, jak poważny wypadek samochodowy, śmierć dziecka, czy przemoc seksualna. Długotrwały stres może w tych przypadkach prowadzić do zespołu stresu pourazowego.

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.
Uspokajające
Nasenne
Przeciwdepresyjne

Tak właśnie działa stres – objawy i skutki

Stres to podstępny wróg. Dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów. Mogą to być kłopoty z zasypianiem, zaburzenia pracy żołądka oraz łaknienia, a także uczucie ciągłego podrażnienia i rozkojarzenia, ból głowy, wahania nastroju, lęki, czy kołatanie serca. Warto reagować, bo chroniczny stres może prowadzić m.in. do nałogów, nerwicy i depresji, a nawet myśli samobójczych. Nie bez przyczyny jest on nazywany chorobą XXI wieku.

Stres jest ponadto jedną z przyczyn poważnych schorzeń. Osłabia układ odpornościowy, wywołuje choroby serca i układu krążenia, cukrzycę, kłopoty z układem trawiennym, wrzody żołądka i dwunastnicy. Osoby, które są narażone na długotrwały stres, mają też problemy z łysieniem, otyłością oraz przewlekłymi bólami głowy.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak pokonać stres i czy jesteśmy w stanie zrobić to sami? Jeżeli czujemy, że stres dopada nas raz na jakiś czas, wystarczy, że “zafundujemy” sobie np. ciepłą kąpiel, wizytę w siłowni, masaż czy rozmowę z bliską osobą. Jeżeli jednak czujemy presję przez wiele miesięcy, należy skonsultować się z lekarzem i zbudować nowe nawyki, które pomogą nam złagodzić uczucie stresu.

Jak radzić sobie ze stresem – sprawdzone techniki:

  • Ćwiczenia rozluźniające – bardzo dobrze działają regularne ćwiczenia rozciągające (szczególnie szyi i kręgosłupa). Polecamy m.in. trening autogenny Schultza lub jogę.
  • Ćwiczenia oddechowe – regularna medytacja oraz kontrola oddechu ma zbawienny wpływ na łagodzenie napięcia. Można w tym celu spróbować medytacji prowadzonej lub wizualizacji, czyli wyobrażenia sobie miejsca, w którym chcielibyśmy się znaleźć i gdzie czulibyśmy się komfortowo (np. plaża).
  • Aktywność fizyczna – sport działa dobrze nie tylko na ciało, ale również na psychikę. W trakcie jego uprawiania produkowane są endorfiny, a do tego bardziej skupiamy się na wysiłku niż na myśleniu o sytuacji stresowej.
  • Dieta – okazuje się, że ze stresem możemy sobie poradzić dzięki jedzeniu pewnych produktów. Są to m.in. czekolada, orzechy, cytrusy, owsianka, czarne porzeczki oraz awokado.
  • Zachowanie równowagi work-life balance – stres atakuje nas szczególnie jeżeli jesteśmy przemęczeni, niewyspani i jemy nieregularnie. Warto zadbać o to, aby w ciągu dnia na wszystko znalazł się czas (w miarę możliwości).