Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ramach środków ostrożności zaleca częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa, a także utrzymywanie dystansu społecznego. Jak myć ręce, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się COVID-19?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak chronić się przed wirusami?

Drobnoustroje towarzyszą nam każdego dnia. Bakterie, grzyby czy wirusy znajdują się na najczęściej dotykanych przez nas przedmiotach, typu klamki drzwi, klawiatury komputerów, przyciski w bankomatach czy poręcze w komunikacji miejskiej. Dotykając różnych przedmiotów, przenosimy zarazki na swoje dłonie, a stąd już niedaleka droga do naszej twarzy. Każdy z nas dotyka twarzy średnio kilka lub kilkanaście razy w ciągu godziny. W ten sposób drobnoustroje z dłoni wędrują w okolice oczu, nosa i ust. To najlepsza droga dla zarazków, które z łatwością przedostają się do naszego organizmu, nierzadko wywołując stan zapalny i chorobę. Każdy z nas słyszał o chorobach tzw. brudnych rąk. Czy mycie rąk chroni nas przed wirusami i innymi drobnoustrojami? Odpowiednia higiena i dezynfekcja rąk, przedmiotów pozwalają znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na m.in. grypę, zatrucia pokarmowe czy COVID-19.

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Pulsoksymetry
Termometry
Ciśnieniomerze

Pandemia koronawirusa

Wirus SARS-CoV-2 atakuje młodych i starszych, u każdego wywołując chorobę o indywidualnym przebiegu. Można jednak zauważyć, że koronawirus ma najczęściej takie objawy, jak m.in. kaszel, gorączka czy trudności w oddychaniu. Chorzy tracą zmysł węchu czy smaku, czują się osłabieni. Lekarze, politycy i eksperci WHO zalecają utrzymywanie dystansu 1,5-2 m, zasłanianie ust oraz nosa, konieczna jest także dezynfekcja dłoni. Liczy się również sama technika mycia dłoni i czas, jaki na to poświęcamy. Częste używanie mocnych środków na bazie alkoholu może podrażniać i wysuszać skórę, jednak okazuje się, że mycie rąk ciepłą wodą i zwykłym mydłem również przynosi dobre efekty.

Jak myć ręce? COVID-19

Przede wszystkim należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, myjemy ręce często. Zwykle robiliśmy to przed posiłkami, po wizycie w toalecie, po powrocie do domu, po przenoszeniu brudnych rzeczy i sprzątaniu. Pandemia wiąże się z koniecznością częstszego mycia dłoni i dezynfekcji przedmiotów, z których korzystamy. Po drugie, czas mycia dłoni powinien wynosić 30 sekund. Jeśli śpiewają kultowe „Sto lat”, inne recytują wiersze – wszystko po to, aby dokładnie zmierzyć czas mycia rąk. Nie bez znaczenia jest też sama technika mycia. Naukowcy z całego świata alarmują, że wiele ludzi robi to nieprawidłowo, zapominając np. o myciu kciuków, zewnętrznych krawędzi dłoni czy przestrzeni między palcami.

Oto instrukcja mycia rąk:

  1. Zwilż dłonie ciepłą wodą i nałóż na wewnętrzną część jednej dłoni mydło w płynie. Jeśli używasz mydła w kostce, pierwsze opłucz go w wodzie.
  2. Namydl wewnętrzne powierzchnie dłoni.
  3. Spleć palce i namydl przestrzeń między nimi, następnie namydl każdy palec z osoba, nie zapominaj o powierzchni pod paznokciami oraz o kciukach!
  4. Namydl wierzch każdej z dłoni.
  5. Namydl nadgarstki.
  6. Spłucz pianę pod bieżącą, ciepłą wodą.
  7. Osusz dłonie.

Do osuszania dłoni używaj jednorazowych ręczników papierowych. Jeśli wolisz tradycyjne ręczniki, przygotuj osobny egzemplarz dla każdego z domowników (najlepszym rozwiązaniem będzie także częste pranie ręczników).

W miejscach publicznych nie używaj suszarek do rąk, możesz również umyć dłonie żelem antybakteryjnym lub skorzystać ze skuteczniejszego płynu do dezynfekcji. Małe opakowania z żelem antybakteryjnym lub płynem, które bez problemu zmieszczą się w torebce, znajdziesz w drogerii i aptekach.