Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ramach środków ostrożności zaleca częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa, a także utrzymywanie dystansu społecznego. Jak myć ręce, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się COVID-19?

Jak chronić się przed wirusami?

Drobnoustroje towarzyszą nam każdego dnia. Bakterie, grzyby czy wirusy znajdują się na najczęściej dotykanych przez nas przedmiotach, typu klamki drzwi, klawiatury komputerów, przyciski w bankomatach czy poręcze w komunikacji miejskiej. Dotykając różnych przedmiotów, przenosimy zarazki na swoje dłonie, a stąd już niedaleka droga do naszej twarzy. Każdy z nas dotyka twarzy średnio kilka lub kilkanaście razy w ciągu godziny. W ten sposób drobnoustroje z dłoni wędrują w okolice oczu, nosa i ust. To najlepsza droga dla zarazków, które z łatwością przedostają się do naszego organizmu, nierzadko wywołując stan zapalny i chorobę. Każdy z nas słyszał o chorobach tzw. brudnych rąk. Czy mycie rąk chroni nas przed wirusami i innymi drobnoustrojami? Odpowiednia higiena i dezynfekcja rąk, przedmiotów pozwalają znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na m.in. grypę, zatrucia pokarmowe czy COVID-19.

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Pulsoksymetry
Termometry
Ciśnieniomerze

Pandemia koronawirusa

Wirus SARS-CoV-2 atakuje młodych i starszych, u każdego wywołując chorobę o indywidualnym przebiegu. Można jednak zauważyć, że koronawirus ma najczęściej takie objawy, jak m.in. kaszel, gorączka czy trudności w oddychaniu. Chorzy tracą zmysł węchu czy smaku, czują się osłabieni. Lekarze, politycy i eksperci WHO zalecają utrzymywanie dystansu 1,5-2 m, zasłanianie ust oraz nosa, konieczna jest także dezynfekcja dłoni. Liczy się również sama technika mycia dłoni i czas, jaki na to poświęcamy. Częste używanie mocnych środków na bazie alkoholu może podrażniać i wysuszać skórę, jednak okazuje się, że mycie rąk ciepłą wodą i zwykłym mydłem również przynosi dobre efekty.

Jak myć ręce? COVID-19

Przede wszystkim należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, myjemy ręce często. Zwykle robiliśmy to przed posiłkami, po wizycie w toalecie, po powrocie do domu, po przenoszeniu brudnych rzeczy i sprzątaniu. Pandemia wiąże się z koniecznością częstszego mycia dłoni i dezynfekcji przedmiotów, z których korzystamy. Po drugie, czas mycia dłoni powinien wynosić 30 sekund. Jeśli śpiewają kultowe „Sto lat”, inne recytują wiersze – wszystko po to, aby dokładnie zmierzyć czas mycia rąk. Nie bez znaczenia jest też sama technika mycia. Naukowcy z całego świata alarmują, że wiele ludzi robi to nieprawidłowo, zapominając np. o myciu kciuków, zewnętrznych krawędzi dłoni czy przestrzeni między palcami.

Oto instrukcja mycia rąk:

  1. Zwilż dłonie ciepłą wodą i nałóż na wewnętrzną część jednej dłoni mydło w płynie. Jeśli używasz mydła w kostce, pierwsze opłucz go w wodzie.
  2. Namydl wewnętrzne powierzchnie dłoni.
  3. Spleć palce i namydl przestrzeń między nimi, następnie namydl każdy palec z osoba, nie zapominaj o powierzchni pod paznokciami oraz o kciukach!
  4. Namydl wierzch każdej z dłoni.
  5. Namydl nadgarstki.
  6. Spłucz pianę pod bieżącą, ciepłą wodą.
  7. Osusz dłonie.

Do osuszania dłoni używaj jednorazowych ręczników papierowych. Jeśli wolisz tradycyjne ręczniki, przygotuj osobny egzemplarz dla każdego z domowników (najlepszym rozwiązaniem będzie także częste pranie ręczników).

W miejscach publicznych nie używaj suszarek do rąk, możesz również umyć dłonie żelem antybakteryjnym lub skorzystać ze skuteczniejszego płynu do dezynfekcji. Małe opakowania z żelem antybakteryjnym lub płynem, które bez problemu zmieszczą się w torebce, znajdziesz w drogerii i aptekach.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl