Ocieplenie klimatu i łagodniejsze zimy sprzyjają kleszczom. Te małe pajęczaki grasują nie tylko w lasach czy wyższych trawach, ale także w parkach czy przydomowych ogródkach. Znane choroby odkleszczowe to m.in. bolerioza i kleszczowe zapalenie mózgu. O ile o tej pierwszej sporo się mówi i pisze, o tyle KZM wciąż jest dla wielu z nas niewiadomą. Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu i jak leczy się tę chorobę?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kleszczowe zapalenie mózgu a bolerioza

Choroby odkleszczowe są diagnozowane w Polsce coraz częściej. Z pewnością słyszałaś o boleriozie, chorobie bakteryjnej, przenoszonej przez zakażone kleszcze. Objawy boleriozy to m.in. podwyższona temperatura, bóle mięśni i tzw. rumień wędrujący. Niekiedy jednak choroba nie daje o sobie znać, cicho atakując organizm człowieka. Postawienie diagnozy jest równoznaczne z przepisaniem pacjentowi antybiotyków.

Kleszczowe zapalenie mózgu to również choroba odkleszczowa, ale wirusowa. Wyróżniamy jej 3 typy: europejski, syberyjski i dalekowschodni, przy czym ten pierwszy ma najlżejszą postać i wiąże się z lepszymi rokowaniami dla pacjentów. Tak, jak w przypadku boleriozy, warto podkreślić, że nie każdy kleszcz jest jej nosicielem. Warto też zwrócić uwagę na to, że KZM można się zarazić drogą pokarmową, na przykład pijąc niepasteryzowane mleko od zarażonych zwierząt. Różnica między KZM a boleriozą jest jeszcze jedna – do tej pory nie wynaleziono żadnych leków na tę chorobę, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów.

Zabezpiecz się przed negatywnymi skutkami ukąszeń przez kleszcze

Zabezpiecz się przed negatywnymi skutkami ukąszeń przez kleszcze

Preparaty na kleszcze
Preparaty na owady
Chroniące przed owadami

KZM – objawy i przebieg choroby

Okres wylęgania się choroby może trwać nawet do 28 dni, choć zwykle chory zauważa pierwsze objawy przed upływem tygodnia od ugryzienia kleszcza. Pierwsza faza choroby jest łagodna i przypomina grypę. Pacjent skarży się na gorsze samopoczucie, podwyższoną temperaturę, bóle głowy, mięśni i nudności. Po tej fazie wiele osób samodzielnie zwalcza chorobę, jednak pewien procent chorych zauważa polepszenie stanu zdrowia, a następnie jego gwałtowne pogorszenie.

Faza II choroby polega na zajęciu przez wirusa ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – pacjent ma m.in. temperaturę, bóle głowy, nudności i sztywność karku, mogą pojawiać się problemy z pamięcią i koncentracją. W najpoważniejszych przypadkach choroba przybiera postać zapalenia mózgu lub zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Pacjent ma zaburzenia pamięci i świadomości, może pojawić się oczopląs, drgawki, senność, a także m.in. zaburzenia mowy, niedowłady kończyn i zaburzenia czucia. Chory wymaga leczenia szpitalnego.

Leczenie chorób odkleszczowych

Rozpoznana bolerioza daje możliwość szybkiego wdrożenia leczenia. W przypadku KZM leczenie jest objawowe, a poważniejszy przebieg choroby wiąże się z długą rehabilitacją, a niekiedy trwałymi powikłaniami, jak m.in. bóle mięśni, problemy z pamięcią czy niedowłady kończyn. Dobra wiadomość jest taka, że najcięższa postać KZM występuje w Polsce rzadko. Warto jednak zadbać o ochronę przed kleszczami.

Ubierać jasną odzież z długimi rękawami i nogawkami, jeśli wybieramy się na spacer po lesie czy parku. Stosować preparaty odstraszające. Dokładnie oglądać ciało po powrocie do domu (najlepiej wziąć także prysznic i umyć włosy). Jeśli znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało, należy go usunąć. Domowe sposoby na wyciągnięcie kleszcza nie są skuteczne, lepiej poprosić o pomoc lekarza/pielęgniarkę lub użyć specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy, który kupimy np. w aptece.

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu

Dostępna jest szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu, która jest polecana przede wszystkim rolnikom, leśnikom czy osobom mieszkającym na terenach, gdzie występuje najwięcej kleszczy. Szczepionkę przyjmujemy w 3 dawkach, podawanych w odstępach czasowych. Konieczne jest także przyjęcie dawki przypominającej po kilku latach. Nie zaleca się natomiast przyjmowania surowic odpornościowych.

Jeszcze nie tak dawno najwięcej ugryzień kleszczy odnotowywano w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym. Obecnie pajęczaki te są aktywne znacznie dłużej, dlatego nie zapominajmy o ochronie swojej oraz swoich pupili.