Maść tygrysia to znany od pokoleń specyfik o działaniu przeciwbólowym. Receptura maści – z niewielkimi zmianami – jest stosowana do dzisiaj. Na co pomaga maść tygrysia? Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych metod leczenia drobnych urazów czy schorzeń, ten produkt powinien znaleźć się w Twojej apteczce.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Maść tygrysia – receptura bogata w wyciągi roślinne

Maść tygrysia, inaczej Tiger Balm, to specyfik autorstwa chińskiego zielarza Aw Chu Kina. Gdy ten porzucił pracę na dworze cesarza, udał się do Birmy, gdzie otworzył mały sklepik. Sprzedawał w nim samodzielne przygotowane maści z wyciągów roślinnych. Jedną z nich było znane do dzisiaj mazidło. Skład maści tygrysiej tworzą kamfora, mentol oraz olejki eteryczne, przede wszystkim goździkowy, kajeputowy, cynamonowy, eukaliptusowy i palmowy. Opracowana w 1870 roku receptura jest stosowana do dzisiaj, choć warto pamiętać, że zarówno skład, jak i opakowanie maści mogą się różnić ze względu na jej producenta.

Po śmierci Aw Chu Kina jego synowie – Aw Boon Haw oraz Aw Boon Par – przejęli rodzinny biznes i zdecydowali się na otwarcie fabryki w Singapurze. Maść zyskała słynną nazwę „Tiger Balm” oraz opakowanie z wizerunkiem tygrysa. Wybór ten nie jest przypadkowy, bowiem tygrys w kulturze azjatyckiej jest utożsamiany z siłą. To z kolei ma związek z działaniem maści i przekazem reklamowym produktu – pokonasz dolegliwości i znów będziesz silny i zdrowy.

Właściwości maści tygrysiej

Kultowa maść jest stosowana od kilku pokoleń. W Polsce zyskała ona popularność w czasach PRL-u, choć w większości przypadków w sklepach dostępne były maści z Wietnamu a nie Singapuru. Niewielkie metalowe opakowanie z wizerunkiem tygrysa nazywano potocznie „maścią z kotkiem”. Obecnie maść tygrysia jest dostępna w m.in. sklepach internetowych. Mamy do wyboru maść tygrysią czerwoną lub białą. Pierwsza z nich wykazuje mocniejsze działanie i silnie rozgrzewa. Maść biała jest delikatniejsza, zazwyczaj nie zawiera w składzie m.in. olejku goździkowego.

Maść tygrysia chłodzi, a potem rozgrzewa. Ma działanie przeciwbólowe, znieczulające. Zawarty w maści mentol wykazuje właściwości orzeźwiające, ochładzające oraz inhalujące. Kamfora rozgrzewa i poprawia krążenie krwi. Z kolei m.in. olejek goździkowy działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Na co stosować maść tygrysią?

To naturalny specyfik pomocny w zwalczaniu bóli kości, mięśni oraz stawów, w tym przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Maść tygrysia pomaga zmniejszyć bóle ramion, szyi czy napięciowe bóle głowy. Przyniesie także ulgę w bólach kręgosłupa, również w dolegliwościach zlokalizowanych w dolnej jego części, podczas menstruacji.

Wiele osób potwierdza, że maść tygrysia na kaszel, przeziębienie czy katar to jeden z najlepszych wyborów. Przynosi ulgę przy problemach z zatokami. Maść tygrysia jest również stosowana po ukąszeniach owadów, w celu zlikwidowania uczucia zmęczonych nóg, jak i przy urazach, np. zwichnięciach czy skręceniach. To także specyfik, który pomoże nam uporać się z zakwasami, po długim, stresującym dniu.

Jak stosować maść tygrysią?

Maść tygrysią mogą stosować dorośli oraz dzieci powyżej 3. roku życia. W przypadku małych dzieci warto jednak zapytać lekarza o zdanie. Zaleca się także, aby przed pierwszym użyciem maści, wykonać test alergiczny. Wystarczy nanieść niewielką ilość mazidła na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli na skórze nie pojawi się wysypka lub zaczerwienienie, nie będziesz odczuwała swędzenia, możesz stosować maść.

Maść nakładamy na skórę w okolicy bolącego miejsca i wcieramy. Unikamy kontaktu z oczami, nosem, jamą ustną oraz wewnętrzną częścią uszu. W przypadku kataru wystarczy wdychać zapach maści, np. z chusteczki lub bezpośrednio z opakowania. W celu zrobienia inhalacji rozpuść niewielką ilość produktu w gorącej wodzie. Pamiętaj, że specyfiki z wyciągami roślinnymi mogą powodować alergie (stąd konieczność wykonania testu) lub wywoływać niewielkie zmiany skórne przy długim stosowaniu. Nie zaleca się stosowania maści przez osoby z alergią wziewną, astmą czy uszkodzeniami skóry. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz, spytaj o zgodę swojego lekarza.

Preparaty pomocne w walce z osteoporozą oraz bólami mięśni i stawów

Preparaty pomocne w walce z osteoporozą oraz bólami mięśni i stawów

Na ból mięśni i stawów
Na stawy i kości
Na osteoporozę

Gdzie kupić maść tygrysią?

Produkt jest dostępny w wielu sklepach online. Co więcej, obecnie producenci oferują nam nie tylko maść tygrysią, ale również kremy, spraye, żele czy plastry samoprzylepne z jej dodatkiem. Nie zapowiada się, aby Tiger Balm został wycofany z obrotu. Fabryka w Singapurze wciąż prężnie działa, a kolejni klienci na całym świecie przekonują się o właściwościach zdrowotnych mazidła o specyficznym zapachu.