Jeśli odczuwasz często ból tyłu głowy i karku, zwłaszcza tylko po jednej stronie, to możesz cierpieć na szyjnopochodny ból głowy. Dowiedz się, jakie jest pochodzenie i co możesz z tym zrobić, aby czuć się swobodnie w każdej sytuacji. 

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest szyjnopochodny ból głowy?

Szyjnopochodny ból głowy bywa mylony z migreną do tego stopnia, iż czasem schorzenie to nazywa się właśnie migreną szyjną. Można tak mówić, o ile oczywiście rozumie się różnicę pomiędzy tymi zjawiskami. Migrena najczęściej daje wiele dodatkowych objawów – wymioty, nudności, światłowstręt i inne, co jest bardzo rzadko spotykane w przypadku szyjnopochodnego ból głowy. Jeśli już tego typu dodatkowe dolegliwości występują, to w zdecydowanie mniejszym natężeniu. W każdym razie o szyjnopochodnym bólu głowy mówimy, gdy:

  • ból o charakterze tępym umiejscowiony jest w tyle głowy, po jednej stronie, w tym również boleć może szyja,
  • występują szumy uszne,
  • może promieniować do żuchwy, pod gałki oczne, do zatok,
  • nasila się pod wpływem ruchu głowy lub karku,
  • może trwać kilka godzin do nawet kilku dni/tygodni i pojawiać się raz na jakiś czas. Polega to na kumulacji bólu, a następnie powolnym jego opadaniu,
  • ból tego typu wpływa negatywnie na samopoczucie cierpiącej osoby – ma ona wrażenie nieustannego ucisku głowy, jej zdolność do podejmowania działania jest znacznie niższa.

Kogo dotyczy szyjnopochodny ból głowy?

Najbardziej narażoną grupą na tego typu dolegliwość są osoby po 40. i 50. roku życia – częściej dotyczy ona kobiet. Mówi się, iż nawet 20% leczonych bólów głowy ma swoje źródło w zmianach w obrębie szyi. Dlaczego? Jedną z głównych przyczyn migreny szyjnej są zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, tj. obejmującego 7 pierwszych kręgów licząc od głowy (zazwyczaj są to kręgi nr 3, 4, 5 i 6). Najczęściej są one efektem wypadku (np. komunikacyjnego), ale nie jest to jedyna przyczyna. Skąd pochodzi sam ból? Uważa się, że przez ucisk korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego przez otwory pomiędzy trzema pierwszymi kręgami szyjnymi. Połączenia nerwowe tych korzeni sprawiają, że ból może promieniować do twarzy, np. w okolice gałki ocznej. Na samo występowanie szyjnopochodnego bólu głowy wpływa również miesiączka, gwałtowna zmiana pozycji głowy, stres oraz nieprawidłowa dieta. 

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Preparaty przeciwbólowe i na gorączkę

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Tabletki i kapsułki
Na przeziębienie

Leczenie szyjnopochodnego ból głowy

Podstawą do leczenia występującego bólu jest prawidłowa diagnoza i ustalenie przyczyny. Najczęściej jednak w leczeniu szyjnopochodnego ból głowy stosuje się leki niesteroidowe leki przeciwzapalne, bardzo pomocna jest również fizykoterapia, która niweluje ból i poprawia krążenie w okolicach szyjnych kręgosłupa. Jeśli szyjnopochodny ból głowy nie jest związany z wypadkiem, to warto zastanowić się nad własną postawą, np. przed komputerem. Przebywanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin bez dodatkowego ruchu może mieć wpływ na ucisk w odcinku szyjnym kręgosłupa, a to prowadzi do bólu, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Pamiętaj, że nawet pracując w biurze, możesz wykonać kilkanaście ćwiczeń, które pomogą rozciągnąć zastygły podczas pracy kark. Zwróć również uwagę na to, aby przewlekłego bólu nie tłumić środkami przeciwbólowymi i udać się do lekarza.