Jeśli odczuwasz często ból tyłu głowy i karku, zwłaszcza tylko po jednej stronie, to możesz cierpieć na szyjnopochodny ból głowy. Dowiedz się, jakie jest pochodzenie i co możesz z tym zrobić, aby czuć się swobodnie w każdej sytuacji. 

Czym jest szyjnopochodny ból głowy?

Szyjnopochodny ból głowy bywa mylony z migreną do tego stopnia, iż czasem schorzenie to nazywa się właśnie migreną szyjną. Można tak mówić, o ile oczywiście rozumie się różnicę pomiędzy tymi zjawiskami. Migrena najczęściej daje wiele dodatkowych objawów – wymioty, nudności, światłowstręt i inne, co jest bardzo rzadko spotykane w przypadku szyjnopochodnego ból głowy. Jeśli już tego typu dodatkowe dolegliwości występują, to w zdecydowanie mniejszym natężeniu. W każdym razie o szyjnopochodnym bólu głowy mówimy, gdy:

  • ból o charakterze tępym umiejscowiony jest w tyle głowy, po jednej stronie, w tym również boleć może szyja,
  • występują szumy uszne,
  • może promieniować do żuchwy, pod gałki oczne, do zatok,
  • nasila się pod wpływem ruchu głowy lub karku,
  • może trwać kilka godzin do nawet kilku dni/tygodni i pojawiać się raz na jakiś czas. Polega to na kumulacji bólu, a następnie powolnym jego opadaniu,
  • ból tego typu wpływa negatywnie na samopoczucie cierpiącej osoby – ma ona wrażenie nieustannego ucisku głowy, jej zdolność do podejmowania działania jest znacznie niższa.

Kogo dotyczy szyjnopochodny ból głowy?

Najbardziej narażoną grupą na tego typu dolegliwość są osoby po 40. i 50. roku życia – częściej dotyczy ona kobiet. Mówi się, iż nawet 20% leczonych bólów głowy ma swoje źródło w zmianach w obrębie szyi. Dlaczego? Jedną z głównych przyczyn migreny szyjnej są zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, tj. obejmującego 7 pierwszych kręgów licząc od głowy (zazwyczaj są to kręgi nr 3, 4, 5 i 6). Najczęściej są one efektem wypadku (np. komunikacyjnego), ale nie jest to jedyna przyczyna. Skąd pochodzi sam ból? Uważa się, że przez ucisk korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego przez otwory pomiędzy trzema pierwszymi kręgami szyjnymi. Połączenia nerwowe tych korzeni sprawiają, że ból może promieniować do twarzy, np. w okolice gałki ocznej. Na samo występowanie szyjnopochodnego bólu głowy wpływa również miesiączka, gwałtowna zmiana pozycji głowy, stres oraz nieprawidłowa dieta. 

Leczenie szyjnopochodnego ból głowy

Podstawą do leczenia występującego bólu jest prawidłowa diagnoza i ustalenie przyczyny. Najczęściej jednak w leczeniu szyjnopochodnego ból głowy stosuje się leki niesteroidowe leki przeciwzapalne, bardzo pomocna jest również fizykoterapia, która niweluje ból i poprawia krążenie w okolicach szyjnych kręgosłupa. Jeśli szyjnopochodny ból głowy nie jest związany z wypadkiem, to warto zastanowić się nad własną postawą, np. przed komputerem. Przebywanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin bez dodatkowego ruchu może mieć wpływ na ucisk w odcinku szyjnym kręgosłupa, a to prowadzi do bólu, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Pamiętaj, że nawet pracując w biurze, możesz wykonać kilkanaście ćwiczeń, które pomogą rozciągnąć zastygły podczas pracy kark. Zwróć również uwagę na to, aby przewlekłego bólu nie tłumić środkami przeciwbólowymi i udać się do lekarza. 

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl