Twój mężczyzna jest rozdrażniony, gorzej śpi, ma mniej niż zwykle sił na wszystkie aktywności życiowe? To może być andropauza. Przeczytaj, jakie są jej objawy i jak można zminimalizować jej skutki.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest andropauza?

Andropauzę nieco mylnie nazywa się męską menopauzą. Dlaczego to porównanie nie jest do końca trafne, mimo dość podobnie brzmiących nazw? Przede wszystkim dlatego, iż menopauza w gruncie rzeczy oznacza, iż kobieta definitywnie kończy swój cykl rozrodczy i nie będzie już mogła mieć potomstwa. W przypadku mężczyzn tak nie jest – mimo iż są już w wieku, kiedy rozpoczyna się andropauza, to nadal mogą mieć dzieci. Andropauza jest jednak sygnałem, iż rozpoczyna się powolny schyłek sił mężczyzny, co objawia się na wiele sposobów. Nie oznacza on jednak, iż nagle mężczyzna traci siły witalne – ulegają one jednak powolnemu obniżeniu. 

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Przyczyny przekwitania u mężczyzn

Jedną z podstawowych przyczyn występowania andropauzy są, podobnie jak w przypadku kobiet, hormony. U mężczyzn po 30. roku życia stopniowo dochodzi do spadku produkcji testosteronu – ok. 1% rocznie. Ponadto dochodzi do wzrostu produkcji białka SHBG. Z jakiego powodu ma to znaczenie dla mężczyzn? Białko SHBG może łączyć się z hormonami męskimi (również z testosteronem), co sprawia, że hormon przestaje być aktywny. Takie “wyłącznie” sprawia, że pomimo odpowiednio wysokiej produkcji hormonów mężczyzna nadal może odczuwać negatywne skutki braku testosteronu. Co ciekawe, na początek andropauzy mają wpływ sami mężczyźni. Wszelkie złe nawyki (alkohol, papierosy), brak ruchu, niewłaściwa dieta mogą uruchomić procesy odpowiedzialne za pojawienie się pierwszych objawów andropauzy. Z tego powodu tak ważna jest prewencja, którą jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Uważa się, że skutkom andropauzy ulega około 20% mężczyzn. 

Objawy andropauzy

Spadki hormonów i ogólnej sprawności organizmu wraz z wiekiem odbijają się na wielu aspektach zdrowia mężczyzn. W związku z tym mogą pojawić się liczne objawy, w tym:

  • obniżenie libido i sprawności seksualnej,
  • problemy ze wzwodem, a nawet impotencję,
  • utrata wagi lub jej wzrost, obniżenie apetytu,
  • zmiany w przemianie materii i wzrostem masy tkanki tłuszczowej,
  • zanik mięśni (nawet o ¼),
  • częste zmiany nastroju, rozdrażnienie,
  • powiększenie piersi,
  • zmniejszenie się jąder,
  • nadciśnienie,
  • problemy ze snem wskutek obniżonej produkcji melatoniny,
  • stany przedcukrzycowe oraz insulinooporność,
  • tzw. kryzys wieku średniego, o którym więcej przeczytasz poniżej,
  • łysienie.

Jednym z równie poważnych skutków przekwitania u mężczyzn jest depresja – często marginalizowana. Jeśli Twój mężczyzna wygląda na wyraźnie nieobecnego, naprawdę warto porozmawiać o tym, co się dzieje. Zdecydowanie za często ulegamy stereotypowi, iż mężczyźni czują mniej lub lepiej radzą sobie z negatywnymi emocjami. Prawda jest jednak taka, że są podatni na negatywne skutki – w tym depresję – praktycznie w takim samym stopniu jak kobiety. Więcej o depresji i jej mechanizmach przeczytasz w naszym tekście.

Czy andropauza oznacza kryzys wieku średniego?

I tak, i nie. Odpowiedź w tym wypadku nie jest jednoznaczna, ponieważ kryzys wieku średniego jest pojęciem odnoszącym się do kondycji psychicznej, natomiast andropauza dotyczy m.in. procesów fizycznych zachodzących w organizmie mężczyzny. Nie znaczy to jednak, że zjawiska te są od siebie niezależne. Kryzys wieku średniego może jak najbardziej mieć swoje źródło w andropauzie. Mężczyzna, który odczuwa “ostatni dzwonek” przed faktyczną starością (np. ma mniej sił, pojawiają się kłopoty z erekcją), często zmienia gwałtownie swoje życie – znajduje zupełnie nowe hobby, szuka znacznie młodszej partnerki itp. Wszystko po to, aby w jakimś stopniu zamaskować obniżającą się powoli sprawność, która ma bezpośredni wpływ na poczucie męskości i sprawczości w życiu. 

Leczenie andropauzy hormonami – plusy i minusy

Podobnie jak w przypadku kobiet, tak i mężczyźni mogą leczyć się w ramach hormonalnej terapii zastępczej, która pomaga łagodzić najpoważniejsze objawy przekwitania. Najprostszym sposobem na odzyskanie równowagi i sprawności jest podwyższenie poziomu testosteronu lub hormonu wzrostu, DHEA. Aby jednak móc taką decyzję podjąć, należy przejść szczegółowe konsultacje z lekarzami – endokrynologiem i andrologiem. Powodem są powikłania, które mogą się pojawić podczas przyjmowania hormonów. Jest nim przede wszystkim ryzyko powiększenia prostaty i powstanie nowotworu. Z tego powodu mężczyźni już chorzy nie mogę przechodzić hormonalnej terapii zastępczej. Ponadto w grupie wykluczonej z tego typu leczenia są cierpiący na infekcję dróg moczowych czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Leczenie można wspierać natomiast dobrą, pełnowartościową dietą, aktywnością fizyczną oraz ekstraktami np. z korzenia maca, żeń-szenia czy mniszka lekarskiego.