Grzybica stóp to zakażenie skóry wywołane grzybami chorobotwórczymi, najczęściej dermatofitami. Szacuje się, że cierpi na nią nawet do piąty Polak. Jeśli często korzystasz z basenów, sauny lub chodzisz na zajęcia do klubu fitness, musisz zadbać o profilaktykę przeciwgrzybiczą.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Grzybica stóp – przyczyny

Za rozwinięcie się grzybicy stóp odpowiedzialne są grzyby, które uwielbiają ciepłe, wilgotne oraz ciemne miejsca. Są nimi chociażby nasze buty, publiczne prysznice, baseny czy sauny. Rozmnażaniu się grzybów sprzyja również brak bariery ochronnej stóp. Jeśli masz ranki na stopach, leczysz wrastający paznokieć lub też jesteś w trakcie antybiotykoterapii, lepiej odłóż wizytę na basenie na potem. Grzybica stóp częściej atakuje osoby o obniżonej odporności, cukrzyków, osoby starsze, kobiety w ciąży czy też osoby z zaburzeniami hormonalnymi.

Nieodpowiednia higiena stóp, tj. używanie wspólnych ręczników, pilników, pumeksów czy nożyczek do paznokci, a także niedokładne osuszanie stóp po kąpieli to kolejne powody, przez które jesteś bardziej narażona na grzybicę stóp. Nie można także zapominać o klapkach. Chodzenie boso czy branie prysznica na basenie bez obuwia ochronnego zdecydowanie sprzyja zakażeniu skóry.

Preparaty na problemy skórne

Preparaty na problemy skórne

Na trądzik
Maść ichtiolowa
Na problemy skórne

Jakie są objawy grzybicy?

Objawy grzybicy są takie same u dzieci oraz dorosłych. Najczęściej zmiany obejmują przestrzeń między IV i V palcem u stopy – skóra staje się zaczerwieniona, swędzi, pojawiają się pęcherzyki, pęknięcia oraz nieprzyjemny zapach. Może również dojść do łuszczenia się skóry. Z czasem coraz większa powierzchnia stóp zajęta jest chorobą, a gdy nie rozpoczniemy leczenia, grzyby rozprzestrzeniają się i infekują płytki paznokci. Co ważne, grzybica stóp może dotyczyć zarówno jednej, jak i obu stóp.

Warto jednak pamiętać, że objawy i przebieg grzybicy stóp są uzależnione od tego, jaki typ grzyba zaatakował skórę oraz jaki rodzaj grzybicy się rozwinął:

  • grzybica międzypalcowa – atakuje przestrzeń między IV i V oraz III a IV palcem, objawia się zaczerwienioną, swędzącą i łuszczącą się skórą,
  • grzybica potnicowa – najczęściej atakuje podeszwę stóp, objawia się świądem skóry oraz grudkami i krostkami,
  • grzybica złuszczająca – atakuje podeszwę i/lub boki stop, do jej objawów należy sucha, pękająca skóra,
  • grzybica wrzodziejąca – najcięższa odmiana grzybicy stóp, często występująca u cukrzyków.

Leczenie grzybicy stóp

Po zauważeniu u siebie objawów grzybicy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty na grzybicę stóp bez recepty. Przy niewielkich zmianach regularne stosowanie maści, żeli czy zasypki przeciwgrzybiczej pomoże Ci uporać się z problemem. Warto sięgnąć także po aerozole do butów. Domowe sposoby na grzybicę stóp to m.in. nacieranie skóry olejkiem z drzewa herbacianego czy też moczenie stóp w occie jabłkowym rozcieńczonym w wodzie (1:1). Gdy leczenie miejscowe i domowe sposoby nie pomogą lub zmiany na skórze są duże, koniecznie udaj się do dermatologa, który przepisze doustne leki na grzybicę, zawierające w sobie takie substancje, jak m.in. terbinafina czy klotrymazol. Aby określić, który z grzybów zaatakował skórę, przeprowadza się badanie mykologiczne.

Profilaktyka przeciwgrzybicza

Leczenie grzybicy stóp może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy lub roku. Niestety, grzyby lubią zaatakować ponownie, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pamiętaj o odpowiedniej higienie stóp i regularnym pedicurze. Zawsze po kąpieli dokładnie ususz stopy, zwracając uwagę na przestrzenie między palcami. Stosuj kremy przeciwgrzybicze, spray do butów. Noś bawełniane skarpety i przewiewne buty (dbaj o to, aby były suche w środku). Nie pożyczaj nikomu swoich przyborów kosmetycznych, a na basenie noś gumowe klapki (myj je po każdej wizycie). Jeśli cierpisz na potliwość stóp, mocz je w wodzie z dodatkiem kory dębu. I najważniejsze – nie bagatelizuj objawów grzybicy stóp i paznokci – tylko szybkie działanie pomoże Ci skutecznie uporać się z problemem.