Wzrok to nieoceniony zmysł dla prawidłowego funkcjonowania człowieka w świecie. Niestety z biegiem czasu, nawet osoby o tak zwanym sokolim wzroku w młodości, mogą mieć problemy z widzeniem. Trudności mogą dotyczyć widzenia obiektów z bliska lub z daleka. Ten pierwszy przypadek nazywany jest dalekowzrocznością lub inaczej hyperopią.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Na czym polega dalekowzroczność?

Problemy z funkcjonowaniem wzroku mogą małymi krokami wkradać się w życie osoby, która zawsze cieszyła się świetnym funkcjonowaniem tego zmysłu. Tak jest między innymi z dalekowzrocznością – na początku objawy tej choroby mogą być praktycznie niedostrzegalne. Jest to związane z możliwością kompensowania problemów z widzeniem, za co odpowiada akomodacja oka.  Z biegiem czasu trudności pogłębiają się i wymagają jednak doboru odpowiedniego sposobu leczenia. Nieleczona dalekowzroczność może bowiem prowadzić do poważnych problemów z widzeniem.

Dalekowzroczność głównie objawia się tym, że przedmioty znajdujące się w pewnej dalszej odległości widziane są zdecydowanie lepiej, niż te znajdujące się bliżej. W miarę postępowania choroby sytuacja może ulec jednak dalszemu pogorszeniu – wtedy to pojawiają się też problemy z widzeniem przedmiotów odległych. Objawy towarzyszące to:

– zez zbieżny,
– bóle głowy,
– ból gałek ocznych,
– uczucie zmęczenia oczu,
– łzawienie.

Oczywiście nie są to objawy specyficzne tylko dla dalekowzroczności, dlatego tak ważna jest diagnoza różnicowa prowadzona przez okulisty.

Preparaty przeciwbólowe

Preparaty przeciwbólowe

Dzięki preparatom w tych kategoriach szybko zbijesz temperaturę i uśmierzysz ból.
Żele uśmierzające ból
Preparaty na stłuczenia i zwichnięcia

Kto najczęściej cierpi na dalekowzroczność?

Dalekowzroczność w dużym stopniu jest uwarunkowana genetycznie. Natomiast same objawy typowe dla dalekowzroczności w pewnych etapach życia są też czymś zupełnie naturalnym, związanym z rozwojem oka. Tak jest na przykład u małych dzieci. Ten typ dalekowzroczności nazywa się dalekowzrocznością fizjologiczną. Wraz z rozwojem o dorastaniem, problem powinien naturalnie minąć sam. Zdarza się jednak, że ze względu na specyficzną budowę oka, dalekowzroczność trwa nadal i pogłębia się.

Osoby mające dalekowzroczność mają charakterystyczną budowę oka, tak zwaną krótką gałkę oczną. W przypadku oka o normalnej budowie,  gałka mierzy około 24 mm. Gałka zbyt krótka nawet o 1 mm to już konkretne problemy z widzeniem wyrażone w dioptriach. Ze względu na tę anatomiczną specyfikę, osoby dalekowzroczne są również bardziej narażone na jaskrę. Osoby z tym problemem powinny zatem regularnie poddawać się kontrolnym badaniom u okulisty, nie zapominać o mierzeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. 

Dalekowzroczność i co dalej?

Tak jak wspominano powyżej, fizjologicznie dzieci do około 3 roku życia są nadwzroczne. Później jednak ta fizjologiczna przypadłość powinna przemija. Czy wzrok rozwinął się prawidłowo, można sprawdzić podczas badania ostrości wzroku u okulisty. W przypadku małych dzieci okulista musi być wyjątkowo wrażliwy i biegły w diagnostyce. To właśnie w tym czasie oko ma bardzo dużą zdolność akomodacja. Jednym słowem dzięki silnej pracy mięśni rzęskowych, wzrok może mimo wszystko funkcjonować w miarę normalnie. 

Co w przypadku zdiagnozowania dalekowzroczności? Kiedy problem ten uda się ustalić już u dziecka, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Na początku to oczywiście odpowiednio dobrane okulary, w tym przypadku ze szkłem dodatnim i soczewką skupiającą. Oczywiście zamiast klasycznych okularów można zdecydować się też na soczewki, które dla wielu osób są wyborem bardziej wygodnym. Poza tym można zdecydować się również na nowoczesne zabiegi, które korygują wadę dalekowzroczności. Mowa tutaj oczywiście o zabiegach laserowych, które z reguły są rekomendowane dla osób dorosłych, z już ustaloną wadą wzroku. 

Laserowe leczenie dalekowzroczności

W Polsce udanie się na wizytę do okulisty to bardzo często dosyć skomplikowana operacja, która wymaga nawet kilku miesięcy oczekiwania na termin. Nie dziwi zatem fakt, że tak wielu Polaków korzysta z prywatnych gabinetów okulistycznych, decydując się również na prywatne leczenie laserowe. To właśnie taki sposób leczenia daje trwałą poprawę widzenia. 

Laserowa korekcja dalekowzroczności jest coraz częściej wybieranym sposobem niwelowania tej wady. Po zabiegu trzeba być niezwykle ostrożnym i skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza okulisty. Zabieg jest dedykowany dla osób dorosłych z ustaloną już wadą. Polega na modyfikowaniu kształtu rogówki, tak by stała się ona nieco bardziej wypukła. W ten sposób mogą być skutecznie leczone wady związane z dalekowzrocznością sięgające nawet do +6 dioptrii. Koszty takiego zabiegu trzeba już ustalać indywidualnie w odpowiednich klinikach.