mniszek lekarski

Pożyteczny chwast, czyli mniszek lekarski

Dmuchawce i mlecze na pewno kojarzy każdy, czy to z najbliższych łąk, trawników, czy z ogrodów. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż tak naprawdę jest to mniszek lekarski – a właściwie dwie jego postacie. Taraxacum officinale, bo tak brzmi łacińska nazwa tej rośliny, nie jest jeszcze w Polsce powszechnie uważany za wartościowe zioło, a to błąd. Mniszek lekarski wszak posiada wiele właściwości cennych dla medycyny naturalnej, o których warto mówić.

Mniszek lekarski – podstawy

Pochodzący z rodziny astrowatych mniszek występuje głównie w Europie, ale także w Azji i północnej Afryce. W Polsce jest bardzo pospolitą rośliną, można go spotkać praktycznie wszędzie, ale nie oznacza to, iż należy go z każdego miejsca zbierać. Jeśli już zdecydujemy się na użycie liści, kwiatów bądź korzeni, to należy je wykopywać z łąk oddalonych od dróg, terenów przemysłowych i dużych skupisk ludzkich. Mniszek lekarski jest uważany za bioindykator. Oznacza to, że ewentualna zawartość ciężkich pierwiastków w roślinie odpowiada ich stężeniu w glebie. Dlatego lepiej zbierać go poza miastem. Dlaczego jednak warto w ogóle go stosować?

Odchudzaj się z mniszkiem

Szerokie możliwości lecznicze mniszka są już znane od tysiącleci. Jak to jednak często z taką wiedzą bywa, nie zawsze do nas dociera. Jedną jego z głównych dobroczynnych właściwości jest wsparcie trawienia, a co za tym idzie – odchudzania. Ściślej, mniszek lekarski wspomaga produkcję żółci i jej przepływ w organizmie, jednocześnie pobudza wydzielanie soków trawiennych. Stąd jest niezbędnym składnikiem wielu preparatów ziołowych związanych z problemami trawiennymi. Nie mogą ich jednak używać osoby z wrzodami żołądka – nadprodukcja soków może niekorzystnie na nie wpłynąć. Z drugiej strony, ekstrakty z mniszka są stosowane w rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby.

Bardzo ważną substancją w składzie mniszka jest także inulina, która choć jest cukrem, to ma niebagatelne znaczenie w walce z cukrzycą. Używa się jej w przemyśle cukierniczym jako zamiennik tłuszczu, ponieważ charakteryzuje się niższą kalorycznością. W mniszku lekarskim inulina wpływa również na obniżenie poziomu “złego” cholesterolu LDL i spowalnia wchłanianie cukrów, a więc obniża indeks glikemiczny potraw. Wiele środków wspomagających odchudzanie nie może obejść się bez ekstraktów z mniszka.

Dodatkowe korzyści – na co pomaga mniszek lekarski?

Gorzki sok, który znajdziemy w łodydze mniszka lekarskiego, już starożytni używali jako środek gojący rany. Obecnie dermatolodzy polecają go na brodawki i kurzajki. Mniszek wykazuje również działanie moczopędne, co wpływa na organizm odtruwająco i oczyszczająco. Nie można nie wspomnieć o zawartości witamin w mniszku lekarskim. Najwięcej w tej roślinie znajdziemy witaminy K, odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi oraz gospodarkę wapnia w organizmie, oraz witaminę A, bez której trudno myśleć o prawidłowym widzeniu czy czy zdrowej skórze. Nie zapominajmy o istotnych mikroelementach, koniecznych do prawidłowego rozwoju. I tutaj mniszek lekarski nie zawodzi – znajdziemy w nim żelazo, miedź, cynk i selen.

Zastosowanie mniszka lekarskiego

Zbiory mniszka w wypadku korzenia należy przeprowadzać albo wczesną wiosną, albo jesienią. Pamiętajmy, że są one dość długie, w związku z czym trzeba je odpowiednio wykopać. Liście natomiast należy zebrać jak najwcześniej, aby nie były gorzkie w smaku. Kwiaty podobnie, sygnał do ścinania daje początek kwitnienia.

Każdą część rośliny stosujemy do wytworzenia innego produktu. Liście mniszka ceni się na Zachodzie za smak – często używa się ich jako składników różnych sałatek analogicznie do np. sałaty. Młode okazy są bogate w witaminę C oraz witaminy z grupy B (najwięcej ryboflawiny oraz tiaminy), które wsparte błonnikiem również mogą przyczynić się do regulowania masy ciała. Liściom nie brakuje także minerałów – potasu i magnezu, które korzystnie wpływają na krążenie w organizmie. Korzeniowi mniszka przypisuje się działanie antynowotworowe, dlatego warto zainteresować się np. naparem bądź herbatą ze zmielonego korzenia. Coraz popularniejsze stają się także produkty z kwiatów mniszka (oczywiście tych żółtych!). Łatwo przygotować np. miód, który dawkowany przed posiłkami wzmocni organizm i poprawi trawienie.

Dość powiedzieć, że mniszek lekarski to zaskakująco wydajna i zdrowa roślina, chociaż rzadko spoglądamy na nią pod kątem leczniczym i wspomagającym. Powoli się to jednak zmienia, dzięki czemu możemy z łatwością pozytywnie wpływać na nasze zdrowie.

Warto przeczytać

Co na opryszczkę – jak stosować plastry na opryszczkę?

Opryszczka należy do chorób, które samoistnie ustępują, dlatego wielu pacjentów bagatelizuje jej objawy. Tymczasem lekarze są zgodni co do tego, że opryszczkę należy leczyć. Wdrożenie odpowiedniej terapii…

Jak jeść warzywa? Gotowane czy na surowo?

To pytanie może pozornie wydawać się niedorzeczne. W końcu każdy z nas wie, jak jeść warzywa. Który sposób jest jednak najzdrowszy? Na surowo, gotowane, a…

Czy owoce można jeść ze skórą?

Uwielbiasz słodkie jabłka i gruszki, jednak nie wiesz, czy warto jeść je w całości? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, czy owoce można jeść ze…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675