Jesteśmy przyzwyczajeni w codziennej diecie do mleka. Polacy lubią nabiał wszelkiego rodzaju. Począwszy od serów, jogurtów, skończywszy na twarogach czy kefirach. Większość z nich jest przetworami mleka krowiego. Jednak zapominamy o bardzo dobrych właściwościach mleka koziego, które z powodzeniem może zastąpić mleko od krowy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Proporcje aminokwasów w kozim mleku

Porównując skład mleka krowiego do koziego, na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że oba są bardzo podobne do siebie. Zawierają niemal tę samą ilość białka, tłuszczów, a przez to również zawartość kaloryczna jest bardzo zbliżona. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Owszem zawartość białek jest podobna. Jednak pod względem chemicznym są różne proporcje poszczególnych aminokwasów.

W mleku mamy dwie główne frakcje białek – kazeinowe i serwatkowe. Pierwsza z nich jest mniej korzystna dla człowieka, ma bowiem silne właściwości alergizujące w szczególności alfa s1 kazeina. Natomiast frakcja białek serwatkowych jest lepsza dla naszego układu pokarmowego. Proporcje obu frakcji w zależności od rodzaju mleka są różne. W przypadku białek serwatkowych w mleku kozim możemy znaleźć ich do 40%. Porównując tę liczbę z mlekiem krowim, gdzie ich ilość sięga maksymalnie do 20%. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada mleko od kóz.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Czy kozie mleko jest tłuste?

Drugim ważnym czynnikiem determinującym różnice jest również rodzaj tłuszczu. Ten pochodzący z mleka koziego jest łatwiejszy w trawieniu ze względu na to, że jest bardziej zemulgowany. Tłuszcz tworzy mniejsze kuleczki, które nasz organizm lepiej trawi. Jednak z drugiej strony na papierze mleko kozie zawiera około 4,1 grama tłuszczu na 100 ml, a mleko krowie w zależności od wersji posiada od 0,5 gram do 3,2 grama na 100 ml. Dlatego w teorii mleko kozie jest bardziej tłuste, ale jest on zdrowszy dla naszego organizmu, a dodatkowo łatwiej go trawimy.

Zawartość substancji odżywczych w kozim mleku

Trzecim elementem różnicującym mleko krowie i kozie jest zawartość składników odżywczych. Tych w mleku pochodzącym od kóz jest więcej, choć różnice nie są duże. Zawierają zauważalnie więcej witaminy A, niacyny, a także mikroelementów czyli wapnia, sodu, potasu oraz fosforu. Prócz wcześniej wymienionych składników w kozim mleku znajdziemy również witaminy D, E, B1, B2, PP, a także kwas foliowy, który w szczególności jest przydatny kobietom w ciąży. Warto wspomnieć, że mleko kozie zawiera największą ilość wapnia spośród wszystkich rodzajów mleka. W przypadku węglowodanów składnikiem o największej zawartości jest laktoza. Jednak w obu rodzajach mleka jej zawartość jest zbliżona, więc jeśli ktoś nie toleruje laktozy, to zarówno mleko krowie, jak i kozie jest przeciwwskazane lub może je stosować tylko w ograniczonej ilości.

Czy mleko kozie możemy podawać dzieciom?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć – zdecydowanie tak. Mleko kozie dla dzieci jest wskazane jako uzupełnienie codziennej diety. Jest mniej alergizujące i zawiera więcej mikroelementów korzystnych dla zdrowia. Pamiętajmy jednak, że zarówno mleko krowie, jak i kozie w przypadku małych dzieci jest przeciwwskazane jako podstawowy składnik diety. Duża zawartość białka może dodatkowo obciążać nerki maluszka. Niewątpliwą zaletą mleka koziego w przypadku stosowania u dzieci jest fakt, że pod względem składu jest ono zdecydowanie bliższe mleku matki niż inne mleka dostępne w sprzedaży. Cena mleka koziego jest również znacznie przystępniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Dużym atutem tego mleka jest coraz większa dostępność produktów spożywczych, jak i kosmetycznych na sklepowych półkach.

Inne zastosowania mleka koziego

Pierwsze zastosowanie mleka koziego, jakie przychodzi nam do głowy to artykuły spożywcze – sery, kefiry, twarogi itd. Jednak w praktyce bardzo dobre właściwości nawilżające takiego mleka wykorzystuje od wielu lat również przemysł kosmetyczny. Mleko kozie stosowane jest w kosmetykach do pielęgnacji stóp, twarzy, ciała, a także włosów. Dzięki wysokiej zawartości białek włosy będą dodatkowo odżywione i odbudowane, a przy tym nawilżone. Warto spróbować i przekonać się na własnej skórze jak działa to mleko.