Rak piersi to nowotwór złośliwy, powstający z komórek gruczołu piersiowego. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet i, niestety, jedna z głównych przyczyn zgonów Polek. Liczba zachorowań na raka piersi stale wzrasta, a choroba ta atakuje coraz młodsze osoby. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy raka piersi i jak wygląda jego leczenie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czynniki ryzyka raka piersi

Rak piersi najczęściej dotyka kobiety, choć na chorobę tę cierpią również mężczyźni. Ten typ nowotworu zazwyczaj atakuje osoby po 35 r. ż. oraz między 5. a 7. dekadą życia. Nie oznacza to jednak, że na nowotwór złośliwy piersi nie chorują młodsze osoby. Możliwe przyczyny raka piersi to złe nawyki żywieniowe, stres, brak aktywności fizycznej czy przebyte choroby piersi (np. zmiany rozrostowe w piersiach). Nie można także zapomnieć o genach – jeśli ktoś z Twoich krewnych chorował na raka piersi, powinnaś wykonać badania genetyczne. Pozwolą one określić prawdopodobieństwo zachorowania na raka i ewentualnie podjąć odpowiednie kroki profilaktyczne.

Do czynników ryzyka raka piersi zalicza się także czynniki hormonalne, czyli m.in. wczesną pierwszą miesiączkę, późną menopauzę, późne zajście w pierwszą ciążę, stosowanie hormonalnej antykoncepcji czy hormonalnej terapii zastępczej. UWAGA! Brak występowania czynników ryzyka raka piersi nie oznacza, że nie zachorujesz. Większość przypadków nowotworu złośliwego piersi wykrywana jest u osób, które nie były w grupie ryzyka zachorowań. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie się. Im wcześniej wykryty rak piersi, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Objawy raka piersi

Bardzo często kobiety trafiają do onkologa w momencie, gdy rak jest już w zaawansowanym stadium. Brak badań, strach, wstyd – to tylko niektóre z przyczyn tego typu sytuacji. Do pierwszych objawów raka piersi zalicza się m.in. występowanie guza w piersi lub małych guzków pod pachami. Udaj się do lekarza, jeśli zauważyłaś zmianę w wielkości i kształcie piersi, wciągnięcie brodawki lub skóry piersi, wyciek z brodawki. Powodem do przeprowadzenia badań są również powiększone węzły chłonne w dole pachowym. Należy także zwrócić uwagę na skórę piersi – może być zaczerwieniona, owrzodzona.

Rak piersi – leczenie

Podczas wizyty lekarz wykona badanie palpacyjne oraz zleci wykonanie badań uzupełniających, tj. USG, mammografii lub rezonansu magnetycznego. W przypadku wykrycia zmian konieczne będzie wykonanie biopsji, czyli pobranie fragmentu guza do badania. Z kolei elastografia to nowoczesne badanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenienie twardości guza.

Leczenie raka piersi zależy od rodzaju guza, jego umiejscowienia oraz zaawansowania choroby. Lekarz najczęściej kieruje pacjentkę na operację usunięcia guza wraz z całą piersi (po zakończeniu leczenia możliwa jest rekonstrukcja piersi) i węzłem chłonnym. Stosuje się również zabieg oszczędzający, czyli wycięcie guza z odpowiednim marginesem tkanek zdrowych i usunięcie węzłów chłonnych pachy, jeśli rak dał do nich przerzuty. Leczenie operacyjne wspomagane jest radioterapią. W niektórych przypadkach, przede wszystkim w zaawansowanym stadium choroby, gdy rak dał przerzuty do innych organów, wprowadzane jest leczenie systemowe, czyli chemioterapia lub hormonoterapia.

Profilaktyka raka – jak wykonać samobadanie piersi?

Co można zrobić, aby nie zachorować na raka? Ważny jest nasz styl życia – dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek, stresu. Czasami jednak na raka piersi chorują osoby, które przestrzegały zaleceń lekarzy i nie były genetycznie obciążone. Warto pamiętać o regularnym badaniu się, co pomoże wykryć ewentualne zmiany na samym początku choroby. USG piersi i mammografia, badanie podczas wizyty u ginekologa oraz samobadanie piersi mogą uratować nam zdrowie i życie. Pamiętaj, że regularne samobadanie piersi pozwala wykryć już niewielkie zmiany. W końcu nikt nie zna Twoich piersi tak dobrze, jak Ty sama. Samobadanie wykonuj co miesiąc, 7-10 dni od pierwszego dnia miesiączki. Sprawdź stan skóry i brodawek, węzły chłonne pod pachami, następnie wykonując ruchy okrężne (a także góra-dół, bok-środek, środek-bok) delikatnie uciskaj piersi opuszkami palców. Gdy coś Cię zaniepokoi, udaj się do lekarza.