Soczewki kontaktowe to coraz częściej wybierane rozwiązanie w przypadku korekty wad wzroku. To znakomita alternatywa dla okularów i gwarancja wygody na co dzień. Kto może nosić soczewki kontaktowe? Jakie są przeciwwskazania do szkieł kontaktowych?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Soczewki czy okulary?

Jeśli masz wadę wzroku i nosisz okulary, z pewnością doskonale znasz ich plusy i minusy. Do plusów zaliczymy wygodę w szybkim zakładaniu i ich zdejmowaniu czy możliwość korygowania kształtu twarzy przy pomocy odpowiednich oprawek. Minusy? Parowanie szkieł, zsuwanie się okularów z nosa czy przypadkowe złamanie oprawki. Okulary widać, więc otoczenie wie, że mamy wadę wzroku. Ma to znaczenie głównie u najmłodszych, którzy bardzo często wstydzą się nosić okulary. Dyskretniejszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe.

Szkła kontaktowe to nie tylko wygoda czy dyskrecja. Soczewki przylegają bezpośrednio do oka, gwarantując większe pole widzenia niż okulary. Noszenie szkieł kontaktowych nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportów, co jest przeszkodą w przypadku okularów. No dobrze, a co z minusami? Soczewki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a pierwsze próby ich zakładania mogą być nieprzyjemne. Ich noszenie może również powodować podrażnienie oczu i ich suchość.

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Leki, suplementy i inne preparaty do oczu

Oczy to zarazem bardzo ważny jak i niezwykle wrażliwy narząd. Sprawdź dostępne preparaty.
Produkty w formie kropli i maści
Produkty polecane przez specjalistów

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

O tym, czy możesz nosić soczewki kontaktowe, decyduje okulista lub optometrysta. W tym celu należy wykonać m.in. badanie w lampie szczelinowej. Specjalista musi określić ważne paramenty przy wyborze szkieł kontaktowych,, jak m.in. krzywiznę soczewki czy jakość filmu łzowego. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, kolejnym punktem jest indywidualny dobór soczewek kontaktowych i ich nauka zakładania.

Pamiętaj, że recepta na okulary nie jest wystarczająca, aby samodzielnie wybrać sobie soczewki. Zgłoś się do specjalisty. Obecnie producenci szkieł kontaktowych oferują różne typy soczewek, więc z pewnością okulista bez problemu dobierze właściwy dla Ciebie produkt. Oprócz szkieł dla najczęściej występujących wad typu krótko- i dalekowzroczność, dostępne są m.in. soczewki kontaktowe dla astygmatyków, soczewki dla osób z prezbiopią czy soczewki dla daltonistów. Osoby bez wady wzroku mogą wybrać soczewki kontaktowe kosmetyczne, zmieniające kolor tęczówki.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe noszą zarówno dzieci, jak i dorośli. W przypadku najmłodszych pacjentów konieczna jest współpraca na linii dziecko-rodzice. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie terminów wymiany soczewek i zachowanie odpowiedniej higieny w ich pielęgnacji. Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych.

Kiedy nie można nosić soczewek?

Unikaj zakładania szkieł, jeśli cierpisz na powracające infekcje oczu. Specjaliści zazwyczaj nie przepisują soczewek kontaktowych cukrzykom, ponieważ są oni bardziej podatni na uszkodzenia rogówki i infekcje. Będąc w ciąży, w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian na tle hormonalnym, jak i może wystąpić suchość oczu. Z tych powodów lekarze nie zalecają noszenia soczewek ciężarnym, należy je również wyjąć z oczu podczas porodu (podczas wysiłku wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe). Przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych jest również zespół suchego oka i niekiedy zaburzenia hormonalne.

Czy alergik może nosić soczewki kontaktowe?

Producenci oferują różnego typu soczewki – jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Soczewki miękkie są z kolei popularniejsze od twardszych. W przypadku alergii noszenie szkieł nie jest raczej zalecane, choć nie zawsze zakazane. Soczewki dla alergików muszą być miękkie, hydrożelowe, aby nie wysuszały i nie podrażniały oczu. Ważna jest również długość ich noszenia – jedyną rozsądną opcją są soczewki kontaktowe jednodniowe. Dłuższe noszenie szkieł przyczynia się do gromadzenia na ich powierzchni dużej ilości zanieczyszczeń i alergenów.

Wpływ na to, czy alergik może nosić szkła kontaktowe, ma też rodzaj alergii. Niektórzy alergicy unikają noszenia soczewek jedynie w sezonie alergicznym, inne w ogóle muszą z nich zrezygnować. To sprawa indywidualna, dlatego należy dobrze obserwować swój organizm i stan oczu, a także nie unikać kontroli u okulisty.