Palenie papierosów to nałóg, z którym trudno zerwać. W ostatnich latach na rynku tytoniowym dużą popularność zyskały e-papierosy. Wiele osób potraktowało je jako zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Czy e-papierosy są mniej szkodliwe od innych wyrobów tytoniowych? A może to mit, z którym należy walczyć?

Co to e-papieros?

E-papierosy to skrócona nazwa papierosów elektronicznych. Zgodnie z definicją, są to urządzenia inhalacyjne z wkładem w postaci roztworu inhalacyjnego. Skład wkładu obejmuje przede wszystkim glikol propylenowy, glicerynę, nikotynę oraz substancję aromatyzujące. Po podgrzaniu wkład ulega zamianie na aerozol, który jest wdychany przez palacza. Efekt? Podobny do tego jak w przypadku palenia papierosów tradycyjnych.

Popularność e-papierosów wzrasta od kilku lat. Początkowo reklamy przedstawiały je jako zdrowszą i tańszą alternatywę dla papierosów. Z tych powodów wieloletni palacze zaczęli częściej sięgać po e-papierosy, które miały pomóc im stopniowo wyjść z nałogu. Obecność e-papierosów na rynku wiąże się z wieloma dyskusjami lekarzy i naukowców, którzy zastanawiają się, czy papierosy elektroniczne są szkodliwe, czy też nie.

Szkodliwość e-papierosów

Zwolennicy e-papierosów podkreślają, że urządzenia te nie produkują substancji smolistych, które są rakotwórcze. To prawda. Jednak e-papierosy to wciąż nikotyna. Nikotyna, która uzależnia. Co więcej, poszczególni producenci e-papierosów wpuszczają na rynek produkty różniące się między sobą stężeniem nikotyny w składzie. Może się okazać, że wdychany aerozol dostarcza organizmowi więcej nikotyny niż dym z tradycyjnego papierosa.

Co e-papierosy kryją w sobie?

Okazuje się także, że e-papierosy są szkodliwe z jeszcze innych powodów. Chodzi o skład wkładu elektronicznego papierosa. Znajduje się w nim wiele toksycznych substancji, jak i tych bezpiecznych, które dopiero po podgrzaniu przemieniają się w truciznę dla organizmu, jak chociażby wspomniana już gliceryna. Dużą szkodliwością charakteryzują się podgrzewane substancje aromatyzujące. Niektórzy producenci zachwalają swoje e-papierosy z dodatkiem witamin. Cóż, także one po podgrzaniu tracą swe wartości i mogą nam zaszkodzić. Jak widać, nawet e-papieros bez nikotyny negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Palenie bierne jest gorsze – z tym zdaniem trudno się nie zgodzić. W przypadku e-papierosów również można mówić o paleniu biernym. Wystarczy, że palacz zamiast wdychać aerozol, będzie go wydychał w powietrze.

Skutki palenia e-papierosów

W 2019 roku w USA zanotowano wiele przypadków tajemniczej choroby płuc. Chorych łączyło jedno – wszyscy palili e-papierosy. Część z nich korzystała z wkładów z nikotyną oraz THC, czyli psychoaktywnym składnikiem marihuany. Obecnie wiele krajów zakazuje sprzedaży e-papierosów lub przynajmniej reklamowania ich w mediach.

Mimo iż naukowcy wciąż spierają się co do tego, jak bardzo e-papierosy szkodliwe, w jednym są zgodni – jak każde wyroby tytoniowe, tak i one powodują efekty uboczne. Palenie e-papierosów niesie ze sobą poważne skutki zdrowotne. Mowa oczywiście o uzależnieniu od nikotyny, które może prowadzić do sięgnięcia po papierosy tradycyjne.

Palenie elektronicznych papierosów wpływa na odporność, pracę mózgu i koncentrację, może wywoływać kaszel, podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła, czy prowadzić do problemów oddechowych. To tylko niektóre z możliwości, a skutki palenia e-papierosów mogą być znacznie gorsze. Dużym problemem jest sięganie po e-papierosy przez osoby, które do tej pory nie paliły, chodzi przede wszystkim o młodzież.

Palenie e-papierosów przez nastolatków

Bardzo często młodzież nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości e-papierosów i kupuje je z nielegalnych źródeł. Nielegalne źródła to również niebezpieczne, niesprawdzone składy wkładu papierosa. Papierosy elektroniczne kuszą różnymi kształtami – produkt w formie np. długopisu pozwala zatuszować fakt palenia przez nastolatka. Do tego dochodzą różne dodatki smakowe i zapachowe oraz oczywiście moda. W wielu szkołach e-papierosy są zakazane, jednak i to nie odstrasza nastolatków.

Długoletnie wpływy palenia e-papierosów na organizm wciąż są nieznane. Pamiętajmy jednak, że to wyrób tytoniowy. Nawet jeśli pozwala palaczom ograniczyć palenie tradycyjnych papierosów, wciąż ma negatywne skutki na organizm. Zwłaszcza tych osób, które do tej pory nie miały do czynienia z nikotyną.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl