W czasach globalnej wioski podróżowanie stało się powszechnie dostępnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Wielu z nas za swój środek lokomocji wybiera samolot, który uchodzi za najszybszy, ale też najbezpieczniejszy rodzaj transportu. Skrzydlate maszyny nie stoją jednak otworem przed wszystkimi chętnymi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dla kogo podróż samolotem może być problemem.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Sky is the limit

Jedną z cech człowieka XXI wieku jest jego mobilność. Napędzająca świat technologia skróciła dystans między kontynentami. Podróżujemy więc na potęgę, w poszukiwaniu odpoczynku, nowych miejsc, smaków, doświadczeń i ludzi. Naszymi odkryciami chwalimy się w mediach społecznościowych, przez co rozpalamy w sobie i innych chęć na kolejne eksploracje. Statystyki lotnicze w Polsce stale rosną, a porty lotnicze notują nowe rekordy w ilości odprawionych pasażerów. Z pewnością taki za taki obrót spraw są także odpowiedzialne tanie linie lotnicze, dzięki którym bilet na samolot można kupić w cenie niższej niż opłata za przejazd koleją z Krakowa do Warszawy. Co więcej, podniebne taksówki należą do najbardziej bezpiecznych środków transportu. Jak podaje Aviation Safety Network, w 2017 roku w 10 wypadkach samolotów zginęło tylko 44 ludzi. W odniesieniu do intensywności światowego ruchu lotniczego daje to jedną ofiarę śmiertelną na 7,3 mln lotów.

Preparaty niwelujące stres

Preparaty niwelujące stres

Na sen
Na spokój
Przeciwko depresji

Niebo nie dla każdego

Trudno nie zgodzić się z faktem, że podróżowanie samolotem ma mnóstwo atutów, które sprawiają, że coraz więcej osób wybiera skrzydlate maszyny zamiast samochodów, autokarów czy pociągów. Jednak powszechny dostęp do oferty linii lotniczych i łatwość w rezerwowaniu biletów to tylko jedna strona medalu. Aby mieć pełne spektrum przemieszania się samolotami, trzeba też wspomnieć o przeciwwskazaniach zdrowotnych, które każą wzbudzić dodatkową ostrożność lub nawet dyskwalifikują potencjalnych podniebnych podróżników. Należy też pamiętać, że niektóre uśpione na co dzień dolegliwości mogą wystąpić w specyficznych warunkach panujących na pokładzie samolotu. Zacznijmy od tych ostatnich.

Nie licz na pięć gwiazdek

Pasażerowie znajdujący się kilka kilometrów nad ziemią mogą być narażeni na zmiany ciśnienia atmosferycznego, ograniczoną wilgotność powietrza czy zmniejszoną zawartość tlenu. Podczas lotu jesteśmy skazani też na spędzenie konkretnego okresu w pozycji siedzącej, w fotelu, który nie daje specjalnych możliwości na zmianę ułożenia ciała. Spacery po pokładzie są możliwe, ale zdecydowanie niewskazane. Wysuszone powietrze i intensywny nawiew mogą powodować wysuszanie powierzchni oka, przez co na pokładzie mogą przydać się krople nawilżające do oczu. W czasie lotu mamy też ograniczony dostęp do toalety. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby borykające się z problemami trawiennymi, nadwagą i dolegliwościami kręgosłupa czy problemem nietrzymania moczu. Im dłuży kurs, tym dyskomfort może być bardziej dokuczliwy.

Dla kogo podróż samolotem może być niebezpieczna?

Szczególną ostrożność przy lataniu powinni zachować pacjenci ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Spadek ciśnienia atmosferycznego w kabinie może przekładać się na zmniejszenie ciśnienia parcjalnego tlenu, co w konsekwencji może prowadzić do niedoboru tego życiodajnego pierwiastka w tkankach. Dlatego też zaleca się, by osoby mające na co dzień problemy natury kardiologicznej, przed oderwaniem się od ziemi, zyskały zgodę na podróż od kardiologa lub specjalisty medycyny lotniczej. Każdy przypadek jest oczywiście kwestią indywidualną, więc trudno o przygotowanie jednoznacznej listy schorzeń wykluczających z latania.

Nie zmienia to faktu, że właściciele niektórych chorób nie powinni rezerwować biletu bez konsultacji z lekarzem. Na liście najważniejszych przeciwwskazań, które mogą „uziemić” podróżnika są: niestabilna choroba wieńcowa, przewlekłe dysfunkcje układu oddechowego, odma opłucnowa, choroba dekompresyjna, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, psychozy oraz zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Z lataniem powinny także uważać osoby, które w niedalekiej przeszłości przebyły:

  • udar mózgu,
  • zawał serca,
  • urazy jamy brzusznej,
  • uraz mózgu, okolic oka, twarzoczaszki,
  • poważny zabieg chirurgiczny.

W podróż aeroplanem nie powinny wybierać się też kobiety w ciąży, Dotyczy to kobiet po 36. tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej i po 32. tygodniu w ciąży mnogiej. Ten środek transportu nie jest wskazany noworodkom w pierwszych dobach życia.

Podróż samolotem a współpraca z załogą

Linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do oceny stanu zdrowia przez własne służby medyczne, nawet w przypadku posiadania orzeczenia od lekarza o stanie zdrowia umożliwiającym lot. Osobom, u których występują wspomniane przeciwwskazania, zaleca się poinformowanie przewoźnika o swoich dolegliwościach. Pozwala to ustalić bezpieczne zasady podróży. Oznacza to np. odpowiednią dietę, niezbędne zaopatrzenie w tlen na pokładzie samolotu czy konieczność rezerwacji miejsca w pobliżu toalety).