Uprawiasz sporty ekstremalne? A może mimo wrodzonej nieśmiałości świetnie radzisz sobie na biznesowych spotkaniach? Każdego dnia duży wpływ na nasze zachowanie ma adrenalina. Dowiedz się, co sprawia, że jej działanie jest takie znaczące dla organizmu.

Hormon stresu

Adrenalina to hormon wytwarzany przez nadnercza – to gruczoły znajdujące się nad nerkami. Hormon ten jest nazywany także hormonem strachu, walki oraz ucieczki (3xF – fright, fight, flight). Adrenalina towarzyszy nam każdego dnia, a jej wyrzuty do krwi dodają nam energii do działania. Niestety, jak wszystko, tak i adrenalina szkodzi, jeśli jest produkowana w nadmiernej ilości lub przez długi czas. Co sprawia, że właśnie ten hormon dodaje nam sił?

Cel -przetrwać

Jeśli czujemy się zagrożeni i stresujemy się daną sytuacją, nasz organizm dostaje jasne sygnały. Mózg, który kieruje wytwarzaniem hormonów, daje znak do produkcji adrenaliny w nadnerczy. Taki wyrzut adrenaliny do organizmu niesie ze sobą spore konsekwencje. Poszerzają nam się źrenice, abyśmy lepiej mogli widzieć. Serce bije nam znacznie szybciej, a drogi oddechowe się rozszerzają. Organizm jest bardziej dotleniony. Za nagłym przypływem siły stoi także lepsze ukrwienie mięśni.

Na pewno choć raz słyszałaś historię o osobie, która w momencie zagrożenia dokonała rzeczy niemożliwych, jak np. podniosła coś ciężkiego czy bardzo szybko biegła. Gdy adrenalina się wytwarza, nasz organizm ma jasny cel – przetrwać. Przestajemy odbierać mało znaczące bodźce zewnętrze, skupiając się na tym, co najważniejsze w danej chwili. Jesteśmy bardziej skoncentrowani, pracujemy wydajniej, a ewentualne dolegliwości bólowe są łagodzone.

Adrenalinowy haj

Stan, w którym się znajdujemy, będąc pod wpływem dużej dawki adrenaliny, może uzależniać. Czujemy napięcie, ale jednocześnie przekraczamy własne granice i robimy to, co musimy w danej chwili. Nie ważne, czy jest to zjechanie rowerem ze stromego wzgórza, bieg w maratonie czy ratowanie poszkodowanych w wypadku drogowym. Nasz organizm dostaje mocny impuls do działania, a wyprodukowana adrenalina daje nam mnóstwo energii i siły do realizacji zadań. Co dalej? Pojawia się uczucie euforii, które można określić mianem adrenalinowego haju.

Działanie adrenaliny na organizm

Co ciekawe, kobiety i mężczyźni różnie reagują na działanie adrenaliny. W momencie zagrożenia panowie są bardziej skłonni do walki i agresywnych zachowań. Powodem tego jest wybuchowa mieszanka, czyli adrenalina oraz testosteron. W przypadku pań działanie adrenaliny jest nieco neutralizowane przez estrogeny oraz hormon wrażliwości, empatii, czyli oksytocynę. Kobiety, owszem, podejmują działanie, jednak chcą po prostu przetrwać lub wypracować kompromisowe rozwiązanie.

Gdy stresująca sytuacja mija, organizm jest w stanie euforii. Uczucie to znika, a my rozluźniamy się i relaksujemy. Zadanie wykonane, cel zrealizowany. Jednak niektórzy z nas uzależniają się od tego stanu euforii i specjalnie prowokują sytuacje związane z nagłym wyrzutem adrenaliny do organizmu. Tak, od adrenaliny można się uzależnić, ale jest to niezwykle szkodliwe dla organizmu.

Zbyt duża dawka adrenaliny w organizmie

Ciągły stres to stała, duża dawka adrenaliny w organizmie. Może go wywoływać trudna praca, sytuacje prywatne, choroba. Może też być tak, że sami jesteśmy odpowiedzialni za jego powstanie – wspomniane już uzależnienie od adrenaliny. Za każdym razem efekt jest taki sam. Coraz wyższe i częstsze dawki adrenaliny w organizmie zwiększają ryzyko wystąpienia różnych chorób. Ciało i umysł przestają normalnie funkcjonować. Zwiększa się ciśnienie krwi, może wystąpić cukrzyca, wrzody żołądka, istnieje spore prawdopodobieństwo udaru czy zawału. Jeśli cierpisz na przewlekły stres i nie wiesz, jak spożytkować nadmiar adrenaliny w organizmie, postaw na umiarkowaną aktywność fizyczną. Możesz także zapisać się na jogę czy medytację. Zrelaksuj się, a Twoje umysł i ciało Ci podziękują.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl