Jeśli odczuwasz nieprzyjemne pieczenie podczas seksu i z niego ostatecznie rezygnujesz, to może znaczyć, że dotyka Cię suchość pochwy. Warto o tym problemie rozmawiać, zwłaszcza iż coraz częściej dotyka kobiety młodsze, a nie tylko będące w okresie menopauzy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Suchość pochwy – najczęstsze objawy

Kobiety, które cierpią na suchość pochwy, przede wszystkim odczuwają swędzenie i pieczenie. Wrażenia te występować mogą nawet podczas chodzenia, jednak najbardziej są odczuwane podczas seksu. Naturalnie ciało kobiety nawilża pochwę tak, że jest możliwe normalne odbycie stosunku. Suchość pochwy natomiast jest przyczyną bólu, podrażnień błony śluzowej, a w niektórych wypadkach nawet początkiem grzybicy miejsc intymnych. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, jeśli dotyka Cię taka dolegliwość, przez którą wycofujesz się ze współżycia, koniecznie udaj się do lekarza. Niestety, według badań tylko co czwarta Polka zgłasza się z tym problemem do swojego ginekologa. 

Bezpieczny i udany seks

Bezpieczny i udany seks

Dla bezpieczeństwa
Dla wygody
Dla przyjemności

Przyczyny

Suchość pochwy dotyka kobiety w różnym wieku. Najbardziej narażone na tę przypadłość są kobiety, które przechodzą menopauzę. W ich wypadku powodem obniżonego nawilżenia są zmiany hormonalne. A konkretnie za ten fakt odpowiada poziom estrogenu. Gdy jest zbyt niski, środowisko pochwy zmienia się, jej ścianki są bardziej wrażliwe na podrażnienia, co powoduje ból podczas prób odbycia stosunku. Menopauza i związane z nią zmiany w organizmie kobiety to nie jedyna przyczyna. Suchość pochwy mogą odczuwać również kobiety tuż po ciąży. W ich przypadku również powodem są wahania estrogenu oraz zmiany poporodowe. 

To jednak nie wszystko. W niektórych okolicznościach za suchość pochwy odpowiedzialne są środki antykoncepcyjne – mogą to być zarówno tabletki, jak i plastry. W takich okolicznościach lekarze zazwyczaj rekomendują zmianę środka, aczkolwiek nie zawsze przynosi to spodziewane skutki. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z antykoncepcji. Istnieją metody leczenia suchości pochwy, o których przeczytasz w poniższym akapicie. Co ciekawe, na suchość może wpływać również zbyt restrykcyjna dieta lub wyraźne braki płynów, a także nałogowe palenie papierosów. Ponadto suchość mogą wywoływać niektóre leki – np. na alergię, depresję, antybiotyki czy na nietrzymanie moczu. 

Innym aspektem jest sfera psychiczna. Nasze ciała nie są maszynami, które zawsze funkcjonują bez zarzutu. Na nawilżenie pochwy, szczególnie w sytuacjach intymnych, ma wpływ to, co się dzieje w naszej głowie. Dlatego stres, wywołany np. strachem przed ciążą lub brakiem gotowości do seksu, może skutecznie uniemożliwić nawilżenie. W niektórych wypadkach dochodzi również popularna “chemia” między Tobą, a partnerem. Czasami może jej po prostu brakować, co jest powodem nieudanego współżycia. Warto wówczas porozmawiać z partnerem i spróbować dopasować swoje oczekiwania wobec seksu. Czasami niestety nie jesteśmy pod tym względem dopasowani, co rodzi frustrację na wiele lat.

Sposoby leczenia suchości pochwy

W przypadku incydentalnych trudności z odpowiednią wilgotnością pochwy dobrym rozwiązaniem są dostępne żele intymne. Są produkowane na bazie wody i silikonu, zapewniają nie tylko odpowiednie nawilżenie, ale w niektórych wypadkach oferują dodatkowe wrażenia. Kto wie, może taki żel na nowo rozpali Was w sypialni? Warto spróbować. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo przez dłuższy czas, a żele pomagają tylko na chwilę, udaj się do lekarza. Możliwości leczenia jest całkiem sporo. Dla kobiet będących w menopauzie dobre skutki przynosi zastępcza terapia hormonalna, która pomaga ustabilizować poziom estrogenu. Pozwala to odzyskać pewność siebie nie tylko w sferze intymnej, ale i na co dzień. Innym sposobem jest stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym. W tym wypadku kwas hialuronowy działa na ściany pochwy, wpływając na ich elastyczność i naturalną wilgotność. W pewnych okolicznościach rozwiązaniem są zabiegi medycyny estetycznej, m.in. jest to laserowe obkurczanie pochwy czy terapia osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi te mają wpływ na zdolność pochwy do regeneracji i odzyskania zdolności do wydzielania tak potrzebnego w trakcie seksu śluzu.