Nietrzymanie moczu u dorosłych to wstydliwy problem, który niestety dotyczy wielu z nas. Jak sobie z nim poradzić? Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Więcej w tekście.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Nietrzymanie moczu u dorosłych – przyczyny

Uważa się, problem ten dotyczy około 10% populacji, jednak w zdecydowanej większości dotyka kobiety. Badania przeprowadzone w USA sugerują, że aż 60% kobiet po 50. roku życia ma problem z mimowolną mikcją. Przyczyn występowania dolegliwości stwierdzono wiele, dlatego nietrzymanie moczu u dorosłych zostało podzielone na kilka rodzajów. O kłopotach tego typu w przypadku dzieci przeczytasz w naszym poprzednim artykule. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

U dorosłych WNM to efekt zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego. Osoba wydala wówczas niewielkie ilości moczu wskutek np. ćwiczeń fizycznych, kichnięcia lub nawet śmiechu. W niektórych wypadkach osoba cierpiąca na ten rodzaj dolegliwości może być skierowana na zabieg operacyjny, ponieważ przyczyną może być uszkodzenie cewkowego mechanizmu zwieraczowego i osłabienie mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu w tym wypadku stwierdza się u kobiet, które rodziły kilkukrotnie lub które np. palą papierosy czy często ćwiczą na siłowni. W przypadku mężczyzn powodem występowania WNM są najczęściej interwencje chirurgiczne w okolicach gruczołu krokowego. 

Zadbaj o układ moczowy

Zadbaj o układ moczowy

Na kamicę nerkową
Preparaty przeciwzapalne
Na układ moczowy

Nietrzymanie moczu u dorosłych z parcia

Zwane również naglącym nietrzymaniem moczu polega na natychmiastowej, pilnej potrzebie mikcji bez względu na to, czy pęcherz moczowy jest pełny. Jego powodem są spontaniczne skurcze, które mogą efektem zwężenia ujścia pęcherza. Te powodowane są np. przerostem prostaty lub infekcją dróg moczowych. Uważa się, że genezą dolegliwości mogą być również czynniki psychotyczne, np. silny stres lub neurologiczne. W trakcie nietrzymania moczu z parcia pojawia się częstomocz dzienny i nocny (tj. osoba oddaje mocz więcej, niż 4-8 razy w ciągu doby). Remedium na tego typu nietrzymanie moczu jest trening pęcherza. Po szczegółowe wskazówki najlepiej udać się do odpowiedniego lekarza – urologa. 

Nietrzymanie z przepełnienia

Ta postać nietrzymania moczu wiąże się z nieprawidłowym mechanizmem opróżniania pęcherza. Może być spowodowana wadami budowy cewki lub gdy występuje przerost gruczołu krokowego czy brak relaksacji mięśni dna miednicy. Czasami towarzyszy temu schorzeniu ból i nieprzyjemne parcie na pęcherz. 

Odruchowe nietrzymanie moczu

Ma podłoże neurologiczne Występuje również w czasie takich schorzeń jak choroba chorobą Parkinsona, Alzheimera, jak również może się pojawiać podczas udaru mózgu czy po operacji kręgosłupa. Polega na spontanicznych ruchach wypieracza – chory ma ograniczoną możliwość w leczeniu tego typu przypadłości, ponieważ wynikają one z wad i chorób neurologicznych. 

Leczenie nietrzymania moczu

W przypadku schorzeń, których nietrzymanie moczu u dorosłych jest tylko objawem (np. zapalenia pęcherza), terapia skupia się na wyleczeniu przyczyny. Jednak gdy problem z mimowolną mikcją jest samodzielną jednostką, możemy skorzystać z kilku sposobów na skuteczne leczenie. Jednym z nich są ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz samego pęcherza. Im mięśnie są silniejsze, tym zyskujemy lepszą kontrolę nad oddawaniem moczu. Lekarze proponują również farmakoterapię, a w przypadku kobiet możliwa jest również terapia laserem, która koryguje ułożenie cewki moczowej i poprawia codzienny komfort. W trakcie leczenia warto pomyśleć również o swoim samopoczuciu. Aby uniknąć plam na odzieży i nieprzyjemnych sytuacji, można skorzystać ze specjalnych wkładek anatomicznych, które są niewidoczne, ale spełniają swoją funkcję (również w nocy). Co istotne, wśród przyczyn problemów z oddawaniem moczu wskazuje się także nadwagę. Dla lepszej kontroli nad pęcherzem warto zrzucić zbędne kilogramy, jak również ograniczyć picie kawy czy alkoholu.