Zaczerwienienie oka może być objawem nie tylko zmęczenia, ale i niektórych chorób oczu. Sprawdź, co mogą oznaczać zaczerwienione oczy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Chyba każdemu kiedyś przydarzyło się zaczerwienienie oka – to dość powszechna przypadłość, niemniej warto przekonać się, czy nie jest objawem poważniejszego schorzenia. Zaczerwienienie jest efektem rozszerzenia naczyń krwionośnych spojówki, twardówki lub – najrzadziej – efektem występowania krwi pod spojówką.

Efekt trybu życia

Na kondycję oczu ogromny wpływ ma tryb życia, który prowadzisz. Jeśli budzisz się rano z przekrwionymi gałkami ocznymi, to prawdopodobnie jest to efekt nieprzespanej nocy. Duże znaczenie ma tutaj także spożycie alkoholu, które wpływa na naczynia krwionośne w gałce ocznej. Ponadto zaczerwienienie oka może wskazywać na zażywanie marihuany lub innych środków odurzających. Poza tym za czerwone oczy może odpowiadać rzęsa, która wzrasta nieprawidłowo.

Zespół suchego oka

W przypadku chroniczne występujących przekrwionych oczu warto przekonać się, czy powodem nie jest zespół suchego oka. Schorzenie to polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub nieprawidłowym składzie łez. Sprawia to, iż oczy nie są dostatecznie nawilżone i się przesuszają, czego efektem jest ich wyraźne zaczerwienienie. Takie podrażnienie oczu może również mieć swoje źródło w pracy, którą wykonujesz. Może to być efekt zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach (np. klimatyzowanych), zbyt długi czas spędzony przed komputerem lub rezultat obecności chemikaliów, dymu i innych czynników drażniących. Ponadto, zaczerwienienie oczu może wystąpić podczas użytkowania soczewek kontaktowych. Należy je wówczas zdjąć – prawdopodobnie są niepoprawnie dobrane do Twoich oczu lub wystąpił inny problem. Najlepiej skontaktuj się z lekarzem, aby wyjaśnić problem.

Zaczerwienienie oka a choroby

Czerwone oczy mogą być sygnałem, iż coś dzieje się z naszymi oczami oraz mogą być objawem innych chorób. Jedną z najczęściej spotykanych schorzeń są alergie. W ich przypadku mówi się o alergicznym zapaleniu spojówek, których objawem są zaczerwienione oczy. Są one reakcją organizmu na alergen, w związku z czym możemy jedynie łagodzić objawy. Alergiczne zapalenie spojówek występuje nagle i utrzymuje się do 48 godzin. Możesz je łagodzić solą fizjologiczną lub innymi preparatami nawilżającymi. Zapalenie spojówek natomiast, bez podłoża alergicznego, także jest zapaleniem błony śluzowej oka, które objawia się czerwonymi oczami. Jej źródłem może być infekcja (np. gronkowca lub paciorkowca), gdy nieopatrznie przetrzesz oczy brudną dłonią. Zapaleniu spojówek może towarzyszyć światłowstręt oraz wydzielina ropna. Nim udasz się do lekarza możesz zastosować np. napar z rumianku lub krople do oczu. Podobnym schorzeniem do zapalenia spojówek jest tzw. jęczmień, czyli zapalenie gruczołów powiekowych. Choroba ta najczęściej atakuje wskutek zakażenia gronkowcem i jednym z jej objawów – obok spuchniętej powieki – jest właśnie zaczerwienienie oka. Więcej o jęczmieniu przeczytasz w naszym tekście.

Preparaty okulistyczne

Preparaty okulistyczne

Oczy to zarazem bardzo ważny jak i niezwykle wrażliwy narząd. Sprawdź dostępne preparaty.
Krople i maści
Preparaty okulistyczne

Jaskra, półpasiec oczny i inne schorzenia, których objawem jest zaczerwienienie oka

Rzadziej spotykaną chorobą, której widocznym objawem jest wyraźnie czerwone oko, jest półpasiec oczny. To dość poważna przypadłość, której dodatkowymi oznakami są nerwobóle oraz wysypka po jednej strony twarzy – w okolicach skroni i na czole. Jeśli stwierdzisz występowanie tego typu objawów, natychmiast udaj się po poradę lekarską. Przekrwione oczy mogą również być efektem nagłego ataku jaskry (więcej o tej chorobie przeczytasz w naszym tekście). Towarzyszy mu pogorszenie jakości widzenia i ostry ból głowy, a nawet mdłości czy wymioty. Wśród poważniejszych chorób, które mogą mieć związek z zaczerwienieniem oczu warto wymienić zapalenie twardówki oraz bakteryjne zapalenie wnętrza gałki ocznej. W przypadku pierwszej z tych chorób ma ona wiele wspólnego ze schorzeniami autoimmunologicznymi, a towarzyszy jej ból głowy, łzawienie i światłowstręt. Druga natomiast może wystąpić po niektórych zaawansowanych metodach leczenia, np. cukrzyc. Ponadto wśród chorób i przypadłości związanych z zaczerwienieniem oczu można wymienić:
– zapalenie i owrzodzenie rogówki,
– guzy spojówki,
– wylewy podspojówkowe,
– niedomykalność szpary powiekowej,
– podwinięcie i odwinięcie powieki.