Co robić, aby higiena jamy ustnej w ciąży nie była uciążliwa i pozwalała zachować piękny uśmiech mimo zmian hormonalnych? Zapraszamy do lektury

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd pojawiają się kłopoty z zębami w ciąży?

Wbrew pozorom płód w żaden sposób nie “zabiera” matce wapnia ani innych składników szkliwa wprost z zębów. Za zmiany w jamie ustnej odpowiedzialne są hormony (na które nie masz wpływu), ale również nieregularna dieta. Z nią oczywiście trudniej walczyć ze względu na nagłe zmiany nastroju i częste podjadanie między posiłkami, dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej w ciąży.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Profilaktyka przede wszystkim

Specjaliści radzą, aby o zębach i ich leczeniu pomyśleć przed poczęciem dziecka – o ile to możliwe. Jeśli wejdziesz w ciążę z odpowiednimi nawykami, to nawet niedogodności związane z dzieckiem nie będą przeszkodą, aby utrzymać zdrowe i piękne zęby. Nie warto wierzyć w żadne przesądy pokroju “jedna ciąża, jeden ząb”. W świetle nowoczesnej medycyny i postępów w stomatologii nie ma powodów, aby uważać, że ciąża oznacza utratę zębów. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnego bólu, to do dentysty w czasie ciąży powinnaś udać się przynajmniej dwa razy, aby uniknąć kosztownego leczenia w przyszłości. Higiena jamy ustnej w ciąży nie nie powinna zakończyć się wraz z jej rozwiązaniem – o zęby należy dbać również po urodzeniu. Wsparciem może być dieta bogata w składniki mineralne, takie jak magnez, wapń, fosfor oraz witamina D.

Higiena jamy ustnej w ciąży

Czy Twoje postępowanie z zębami powinno się różnić od tego, co praktykujemy na co dzień? Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad zdrowej jamy ustnej, to nie ma potrzeby wiele dodawać. Podstawą jest oczywiście regularne (przynajmniej 2 razy dziennie) i prawidłowe mycie zębów. Pozwala to zapobiec występowaniu kamienia nazębnego i próchnicy. Warto w tym momencie przemyśleć dokładnie jakiej szczoteczki potrzebujemy (ogólne zasady znajdziesz tutaj) oraz wybrać odpowiednią pastę do zębów (napisaliśmy już o tym tekst, który znajdziesz w tym miejscu). Ważne, aby znajdował się w niej fluor, który pomoże odbudować nadszarpnięte szkliwo. Dodatkową ochronę przed bakteriami stanowią płyny do płukania jamy ustnej. Ponadto nie zapominaj o przestrzeniach międzyzębowych, w których gromadzą się resztki pokarmu. To idealna pożywka dla bakterii, które dzięki temu tworzą kamień nazębny oraz próchnicę. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych może Ci posłużyć:

Każde z powyższych akcesoriów ma swoje zalety, warto wypróbować każde z nich i ocenić, które jest najskuteczniejsze i najwygodniejsze w użyciu.

Leczenie zębów w ciąży

Czasami jednak higiena jamy ustnej w ciąży nie wystarczy, aby uchronić się przed chorobą dziąseł czy próchnicą. Za gorszą kondycję dziąseł odpowiada m.in. podwyższony poziom progesteronu. Sprawia on, iż dziąsła stają się wrażliwa i mogę krwawić. Aby tego uniknąć, możemy stosować miękkie szczoteczki (soft), które w mniejszym stopniu podrażniają dziąsła. W ramach leczenie najlepiej stosować odpowiednie płyny antybakteryjne.

A co robić, kiedy odczuwasz ból zęba w ciąży? Bezwzględnie udać się do dentysty. Obecne metody leczenia są bezpieczne dla dziecka i nie ma obaw, iż znieczulenie mu zagrozi. Pamiętaj, iż leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba w ciąży może okazać się koniecznością. Nie tylko dlatego, że odczuwasz okropny ból – stan zapalny Twojego organizmu ma wpływ na maluszka, może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego leczenie zębów w ciąży jest tak istotne. Współczesna technologia umożliwia również wykonanie zdjęcia RTG zęba w ciąży bez obciążania maluszka. Ostateczną decyzję co do leczenie podejmuje lekarz specjalista, którego koniecznie poinformuj o swoim stanie. W przypadku słabszego bólu możesz zażyć dawkę paracetamolu, ale pamiętaj, aby nie przekraczać wyznaczonej dla ciężarnych dawki. W ciąży powinnaś natomiast unikać wybielania zębów oraz wstawiania implantów.

Wymioty w ciąży a zęby

Niestety, w ciąży pojawiają również uciążliwe się wymioty, których nie jesteś w stanie żaden sposób powstrzymać. One także negatywnie działają na zęby. Kwasy żołądkowe wchodzą z interakcję ze szkliwem i powodują jego erozję. Gdy przytrafią Ci się wymioty, nie sięgaj od razu po szczoteczkę do zębów! To podstawowy błąd. Używając ją natychmiast, wcierasz kwas żołądkowy w zęby, co w żadnym wypadku im nie pomaga. Aby odświeżyć jamę ustną, zastosuj odpowiedni płyn do płukania ust. Jeśli nie masz takiej możliwości, po prostu wypłucz dokładnie jamę ustną wodą z odrobiną soli, a zęby umyj po pół godzinie. W ten sposób unikniesz niekorzystnego działania kwasów żołądkowych na szkliwo zębów.