Ciąża to w życiu każdej kobiety okres zupełnie wyjątkowy. Oczekiwanie na potomstwo to przygotowywanie się do nowej roli życiowej, duże wyzwanie dla organizmu, nowe zdefiniowanie swojej kobiecości. Szczególnie dla pań spodziewających się pierwszego dziecka, to również czas wielu pytań, wątpliwości i zmian dotychczasowym trybie życia. Sprawdź, jaki w poszczególnych miesiącach może być przebieg ciąży.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Wszyscy wiemy, że ciążą uznaniowo powinna trwać ok. 280 dni, czyli 40 tygodni lub 9 kalendarzowych miesięcy. Często położne i lekarze dzielą ten okres oczekiwania na trzy semestry. Zmiany w ciele kobiety postępują z różną dynamiką, która zależy od predyspozycji każdego organizmu, a nawet danego przypadku ciąży. Typowe dla konkretnych etapów objawy można podzielić na dziewięć aktów, które będą odpowiadać poszczególnym miesiącom. Pamiętaj jednak, że to tylko poglądowy schemat, w który Twoja ciąża nie musi się wpisywać. Nawet jeśli zauważysz jakieś odchylenia od poniższego opisu, pamiętaj, że wcale nie musi to zwiastować zagrożenia. Zachowaj spokój i skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Ciąża – miesiąc pierwszy

Dziecko w formie zarodka przemierza jajowód, a następnie dociera do macicy, gdzie będzie się dalej rozwijać. Zapłodniona komórka jajowa korzysta przede wszystkim z cukrów, które dostarcza mu organizm mamy. To one są dla niego paliwem do wzrostu. Po prawie dwóch tygodniach embrionowi wykształca się układ nerwowy, a dziecko osiąga wysokość ok. 5 mm. W tym okresie przyszli rodzice nie są często jeszcze świadomi, że w ciele matki zakiełkowało nowe życie.

Ciąża – miesiąc drugi

Embrion zaczyna kształtować swoje pierwsze narządy (zalążki żołądka, wątroby, płuc, uszy, nos). Około siódmego tygodnia dziecko zaczyna odczuwać dotyk, powstają palce oraz struktury, które w przyszłości przekształcą się w zęby, podniebienie i szczęki. W drugim miesiącu waga dziecka może osiągać ok. 3 gramy, a jego wzrost może dochodzić do 1,5-2 cm.

Ciąża – miesiąc trzeci

W ostatnim miesiącu pierwszego trymestru dziecko zaczyna się poruszać (prostuje plecy, rusza palcami, porusza kończynami, obraca głowę), choć jego aktywność nie jest jeszcze wyczuwalna dla przyszłej mamy. Jego ciało pokrywa mieszek płodowy, a połowę długości ciała stanowi główka. Dziecko może osiągać ok. 8 cm, a jego waga dochodzić do 15 gramów. Ciężarna może w tym czasie odczuwać mdłości, zwiększone łaknienie, zmęczenie oraz częstą potrzebę chodzenia do toalety, które są rezultatem zmian hormonalnych.

Ciąża – miesiąc czwarty

Narządy dziecka pracują, ale jest ono nadal w pełni zależne od swojej matki, z którą łączy je łożysko. Pracujące serce pompuje krew, dzięki czemu skóra dziecka zyskuje różową barwę. W tym czasie pojawia się owłosienie na głowie oraz na twarzy w postaci brwi i rzęs. Wzrok dziecka zaczyna reagować na światło. To także czas, kiedy matka może odczuwać pierwsze kopnięcia swojej przyszłej pociechy. W czwartym miesiącu dziecko osiąga ok. 15 cm, a jego waga dochodzi od 20 dekagramów.

Ciąża miesiąc po miesiącu

Zdjęcie: EveryPixel

Ciąża – miesiąc piąty

Dalszy rozwój to dla dziecka umiejętność odczuwania zmian temperatur, uczenie się rozpoznawania nowych dźwięków i smaków. Jego waga dochodzi do ok. 40 dekagramów, a wzrost osiąga ok. 25 cm. W tym czasie, dzięki badaniu USG jest możliwe rozpoznanie płci noworodka.

Ciąża – miesiąc szósty

Końcowy miesiąc drugiego trymestru to intensywny rozwój układu nerwowego dziecka i przygotowania do życia poza bezpiecznym schronieniem matczynego brzucha. Utwardza się szkielet, powstają też związki zębów, a dziecko po raz pierwszy otwiera oczy. Jego waga osiąga ok. 0,5 kg, a wzrost dochodzi do ok. 28 cm, co wpływa na wyraźne zarysowanie kształtu brzucha mamy. Po pierwszych tygodniach organizm kobiety „przyzwyczaja” się do nowego lokatora, a ciężarna zaczyna czuć się coraz pewniej. Nie oznacza to jednak, że ustępują problemy. Żylaki, hemoroidy, zgaga czy plamy na skórze to typowe objawy w ciele kobiety dla zakończenia II trymestru ciąży.

Ciąża – miesiąc siódmy

Na kolejnym etapie pociecha zaczyna odczuwać ból, a jego ciałko może zacząć kumulować tkankę tłuszczową. To sprawia, że waga dziecka może przekroczyć 1 kg, a wzrost 40 cm. Dla wielu kobiet, szczególnie tych o drobnej budowie, takie obciążenie może oznaczać problemy z kręgosłupem i być odczuwalne w postaci obrzęków i bólów w stawach kolanowych.

Ciąża – miesiąc ósmy

Wzrost objętości ciała dziecka sprawia, że ma ono w brzuchu mamy coraz mniej miejsca, co manifestuje dodatkową ruchliwością. Rozwija się mózg dziecka, a pozostałe organy wewnętrzne przybierają swoją finalną formę. Zmiany następują także w układach płciowych – u dziewczynek jajniki produkują hormony, a jądra chłopców osadzają się w mosznie. Waga i wzrost dziecka wzrastają intensywnie: do ok. 2 kg i 45 cm. Ciało dziecka przybrało już pozycję do opuszczenia brzucha – głową w dół.

Ciąża – miesiąc dziewiąty

Na kilkanaście dni przed planowanym porodem dziecko jest już w pełni gotowe do opuszczenia brzucha mamy. Wszystkie narządy są odpowiednio uformowane. Nienarodzony człowiek ma już swój rytm biologiczny, a jego intensywne ruchy mogą być coraz bardziej uciążliwe dla kobiety. Rozmiar brzucha może być już wtedy naprawdę kłopotliwy, co potęgują rozdrażnienie, emocje i oczekiwanie na rozwiązanie.