Odpowiednia suplementacja i zbilansowane składniki odżywcze w diecie matki są niezbędnym elementem dbania o prawidłowy rozwój dziecka. Niedobór pewnych substancji lub ich nadmiar, może zaważyć na przebiegu ciąży oraz dalszym rozwoju dziecka.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Kwas foliowy

Kwas foliowy to nic innego jak witamina B9, zwana także M. Stanowi jeden z najważniejszych składników odżywczych, które musi przyjmować przyszła mama w czasie ciąży, a nawet już w trakcie planowania macierzyństwa. Odpowiednią dawką codziennego zapotrzebowania jest 0,4 mg tego składnika. Witaminę B9 znajdziesz w surowych warzywach liściastych i owocach. Poddawanie posiłków obróbce termicznej sprawia, że znacząco zmniejsza się ilość kwasu foliowego. Najlepszymi źródłami tego cennego kwasu są: soczewica, szpinak, kapusta, sałata, buraki, groch, fasola i brokuły. Znajdziemy go także w jajkach, pszenicy, awokado i wątróbce.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Kwas foliowy a układ nerwowy

W okresie ciąży każdy, nawet najmniejszy czynnik może mieć wpływ na dziecko. Stres, brak regularności w przyjmowaniu posiłków oraz brak witamin może odbić się na zdrowiu dziecka. Pamiętaj, że w skrajnych przypadkach niedobór kwasu foliowego w diecie może spowodować poważne problemy układu nerkowego płodu – rozszczep kręgosłupa, przepuklinę oponowo-rdzeniową, bezmózgowie. Witamina M chroni także matkę przed anemią, która jest coraz częstszym problemem u kobiet w ciąży.

Pamiętaj o jodzie

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym składnikiem w organizmie przyszłej mamy jest zawartości jodu. Zalecaną dawką dzienną jest 150-250 µg na dobę. Możesz przyjmować ten pierwiastek doustnie w formie płynu, tabletek, choć znacznie lepszym rozwiązaniem są inhalacje jodowe. Wyjątkiem od reguły są kobiety mieszkające nad morzem, które dzięki sprzyjającej lokalizacji nie mają potrzeby uzupełniać poziomu tego pierwiastka w organizmie.

Żelazo

Ten pierwiastek jest niezbędny dla prawidłowego wykształcenia się organów u dziecka, ale także świetnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Powinnaś przyjmować go od trzynastego tygodnia ciąży, w ilości 25 mg na dobę. Żelazo występuje w wielu warzywach (szpinak, brokuły, fasolka szparagowa, sałata, buraki, pietruszka) i owocach (brzoskwinie, morele, jabłka, truskawki, rodzynki, cytrusy). Można je także suplementować w formie pastylek.

Kwas DHA

Od pierwszego miesiąca ciąży powinnaś spożywać także kwas DHA, aby uniknąć przedwczesnego porodu czy poronienia. Substancja ta zapobiega powstawaniu depresji poporodowej, a u dziecka niezbędna jest dla prawidłowego kształtowania się mózgu. Dzienną zalecaną dawką jest 400-600 mg.

Pamiętaj o wykonywaniu regularnych badań, które pozwolą określić Twoje indywidualne zapotrzebowanie na wybrane substancje. Nie sugeruj się w 100% uniwersalnymi poradami. To, czego potrzebuje ktoś inny, niekoniecznie jest tym, czego potrzebuje akurat Twój organizm.