Co trzeci Polak cierpi na niedobór witaminy D, która odpowiedzialna jest za poprawne funkcjonowanie układu krążenia, szczupłą sylwetkę oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak objawia się niedobór witaminy D?

Niewystarczająca ilość witaminy D w organizmie można rozpoznać po niesmaku, uczuciu pieczenie w jamie ustnej i gardle oraz utracie apetytu. Często mylnie interpretujemy go jako zgagę. Może być przyczyną biegunek, senności, całościowego osłabienia organizmu i odporności. Powoduje także choroby przyzębia m.in. paradontozę oraz  schorzenia kostno-mięśniowe, które prowadzą do osteoporozy.

Witamina D a zdrowie dziecka

U dzieci brak witaminy D prowadzi do osłabienia mięśni i kości. W skrajnych przypadkach, szczególnie u niemowląt, może skończyć się niebezpiecznym w konsekwencjach zmiękczeniem czaszki. Chronicznie niezaspokojony popyt na witaminę D u noworodków może prowadzić do opóźniania procesu zrastania się ciemiączka i powstania bolesnych skurczy całego ciała. Dodatkowo, ma to negatywny wpływ na mięśnie maluchów, które mogą stać się mocno osłabione, a przez to dziecko może mieć nawet problemy z poruszaniem się. Niedobór witaminy D jest niebezpieczny także w przypadku kobiet w ciąży. Może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu rozwijającego się maleństwa lub zwiększyć ryzyko wystąpienia autyzmu czy schizofrenii. By temu zapobiec, starszym dzieciom możesz podawać pastylki z witaminą D, które wyprowadzą poziom witaminy D na oczekiwany poziom i skutecznie zniwelują ryzyko jej deficytu.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Nie bagatelizuj objawów!

U dorosłych niedobór wit. D przyśpiesza proces starzenia się, osłabia organizm i negatywnie wpływa na układ autoimmunologiczny. Jej trwały deficyt może doprowadzić do stwardnienia rozsianego czy reumatoidalnego zapalenia stawów. U kobiet często wpływa na rozwój nowotworów, szczególnie piersi, macicy, a u mężczyzn: prostaty czy jelita grubego. Dodatkowo, nieodpowiednia dawka witaminy D w organizmie prowadzić może do powstania cukrzycy, chorób zapalnych i zaburzeń układu krążenia.

Najwięcej witaminy mają polskie rośliny

Witamina D jest o tyle specyficzna, że pod wpływem słońca wytwarza się sama w organizmie, a dokładnie w komórkach skóry. Jest to możliwe tylko latem, zimą musisz pamiętać o jej uzupełnianiu zbilansowaną dietą i suplementacjąNajlepszymi źródłami naturalnej witaminy D są jajka, pełnowartościowe mleko i jego produkty, sery dojrzewające twarde, wątroba oraz oleje roślinne.

Jedz ryby!

Ryby morskie są również świetnymi nośnikami tej witaminy, jednak tylko, gdy są ugotowane. Wybieraj świeżego węgorza, śledzie w oleju i gotowanego łososia. Wysokie stężenie witaminy D zawiera także tuńczyk, sardynka, dorsz i makrela. Jedz ryby co najmniej 2 razy w tygodniu, a poziom bohaterki dzisiejszego w organizmie będziesz miał zawsze pod kontrolą. Witaminę D trudno przedawkować, dopiero 2500 μg stanowi dawkę, której nie powinno się przekraczać. Pamiętaj, by przyjmować ją regularnie, szczególnie w porze jesienno-zimowej – okresie mniejszego promieniowania słonecznego.