Odchudzaj się mądrze

Uwielbiamy dobrze zjeść, kuszą nas rozmaite kuchnie z całego świata, albo po prostu swojski schabowy, pieczone ziemniaki i kufelek zimnego piwa. Tymczasem taki każdy grzech jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i przybliża nas do stanu nadwagi i otyłości. Ilość, jakość i właściwy dobór składników pożywienia decydują o naszej kondycji, zdrowiu a tym samym długości życia. Tylko zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna pozwalają uchronić się przed otyłością i chorobami które ta wywołuje: miażdżycą, nadciśnieniem, cukrzycą, schorzeniami kręgosłupa. Nadwaga i otyłość zyskały już miano chorób cywilizacyjnych, czy nie można więc wystrzegać się wszystkiego co je powoduje? Wiadomo, że na pewno jemy zbyt dużo przetworzonej żywności i tak zwanych fastfoodów, a za mało warzyw i owoców, zbyt mało też uprawiamy sportu w stosunku do siedzącego trybu życia.

Zdrowa dieta

Żeby zdrowo się odżywiać, cieszyć dobrą kondycją fizyczną, dobrym samopoczuciem i nienaganną figurą, wystarczy przestrzegać kilku dietetycznych zasad. Warto spożywać urozmaicone posiłki, jeść zarówno nabiał, mięso, jak i węglowodany, tłuszcze, warzywa i owoce, ale wszystko w odpowiednich proporcjach. Tłuszcze zwierzęce należy ograniczyć, co nie znaczy, że trzeba je zupełnie wyeliminować z naszej codziennej diety. Dla zdrowia i urody warto ograniczyć sól, alkohol, a także zrezygnować z palenia tytoniu. Do obiadu, czy kolacji możemy wypić kieliszek czerwonego wina, najlepiej wytrawnego lub półwytrawnego, co pobudzi przemianę materii. Żeby zapobiec nadmiernemu obciążaniu układu trawiennego, należy zwrócić uwagę na strukturę spożywanego białka. Białko jest niezbędne, gdyż pełni rolę budulca koniecznego do regeneracji i odbudowy zużywających się komórek i tkanek. Pamiętajmy, że jedna trzecia białka powinna pochodzić z białka roślinnego.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Chudnij w ruchu

To najlepszy sposób na zgrabną sylwetkę, dobrą kondycję i zdrowie. Sport, rekreacja, każdy przejaw aktywności fizycznej jest dobry dla zdrowia, dla ducha i dla wyglądu naszego ciała.
Jeżeli zależy ci na szybkiej utracie wagi stosuj jak najwięcej ćwiczeń aerobowych. Łagodne ćwiczenia aerobowe takie jak biegi, energiczne marsze, jazda na rowerze, ćwiczenia na maszynach aerobowych, zajęcia fitness w grupach pomagają nie tylko spalić kalorie, ale dodatkowo poprawiają wydolność serca. Bardzo dobre jest pływanie, szczególnie jeżeli masz dużą nadwagę i bieganie może za bardzo obciążyć twoje stawy.

Bądź realistą i stosuj zdrowe odchudzanie

Nie spodziewaj się cudów. Spadek wagi można osiągnąć całkiem szybko, ale trzeba być cierpliwym. Trzeba wyznaczać sobie realistyczne cele. Należy upewnić się, że waga którą chcemy osiągnąć jest dla nas zdrową wagą. Trzeba pamiętać też o tym, że jeżeli zbudujemy dodatkowy kilogram mięśni, to w zamian zgubimy o wiele więcej tłuszczu i zyskamy szczuplejszą sylwetkę. Będziesz wtedy wyglądać o wiele lepiej nawet jeżeli nie zmniejszysz wagi. Naszym celem powinno być zdrowe ciało, a nie ilość zrzuconych kilogramów. Staraj się ważyć tyle, aby czuć się i wyglądać dobrze, a nie tyle, żeby imponować innym małą ilością kilogramów.

Jak jeść zdrowo?

  • Rozłóż jedzenie na pięć mniejszych posiłków spożywanych co 2-3 godziny.
  • Wyznacz sobie tylko jeden dzień w tygodniu, w którym możesz popełnić dietetyczne „grzeszki” (np. skusić się na kawałek czekolady).
  • Jedz dużo zielonych warzyw.
  • Unikaj jedzenia potraw, które zawierają cukry rafinowane.
  • W godzinach wieczornych i popołudniowych zmniejsz ilość złożonych węglowodanów i tłuszczów.
  • Niech w Twojej diecie 15% kalorii stanowią tłuszcze, 40% białka, a resztę złożone lub proste węglowodany

odchudzanie