Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że 61 % mężczyzn i 50% kobiet w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. To oznacza,że zaczynamy gonić liderów otyłości, czyli USA i Meksyk, gdzie ludzie otyli i z nadwagą stanowią już ponad 70% społeczeństwa. Zdając sobie sprawę z wielu zagrożeń jakie niesie za sobą otyłość, dietetycy zachęcają społeczeństwo do uregulowania masy ciała poprzez stosowanie różnych kuracji odchudzających. Natomiast reakcją ze strony producentów żywności jest wprowadzenie na rynek wielu specyfików, najczęściej suplementów diety, które są pomocne w redukcji masy ciała.
Produkty wspomagające w stosowaniu diety
Kuracja odchudzająca wcale nie musi być trudna, wypełniona wymyślnymi strategiami dietetycznymi. Wystarczą proste zasady żywieniowe oraz aktywność fizyczna. Odchudzanie należy rozpocząć od zmiany jadłospisu. Konieczne jest ograniczenie wszelkiego rodzaju tłuszczów i węglowodanów, a na ich miejsce wprowadzenie większej ilości warzyw, owoców oraz produktów z pełnego ziarna. Warto codzienną dietę wzbogacić w ryby a także zamienić czerwone mięso na mięso z kurczaka. Ważna jest różnorodność (im więcej różnych produktów, tym lepiej) oraz umiar – można jeść wszystko, ale w małych ilościach.
Kolejna sprawa – lepiej jeść częściej ale małe porcje. W ramach racjonalnej diety, w codziennym jadłospisie trzeba uwzględniać produkty z dużą ilością błonnika. W odchudzaniu pomogą nam także suplementy diety zawierające chrom, błonnik, karnitynę czy sprzężony kwas linolowy (C.L.A.). Od wielu lat na naszym rynku dostępne są suplementy diety firmy Pharma Nord tj. Bio-chrom, Bio-Błonnik czy Bio-C.L.A. z zieloną herbatą, a od około roku Bio-C.L.A. Duo – produkt, który zawiera tabletki na dzień oraz kapsułki na noc, dzięki czemu działa 24 h na dobę. Produkty firmy Pharma Nord mają wysoką skuteczność działania, a co najważniejsze ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone badaniami naukowymi.
Preparaty wspierające odchudzanie
Chrom – ogranicza apetyt
Ten śladowy pierwiastek jest najlepszym sprzymierzeńcem dla wszystkich, których problemem są słodycze. Chrom reguluje poziom cukru we krwi dzięki czemu nieustająca ochota na podjadanie po prostu przechodzi. Badania naukowe potwierdziły znaczącą rolę chromu w procesach regulowania stężenia poziomu cukru we krwi. U pacjentów, u których stwierdzono niedobór tego pierwiastka, zaobserwowano występowanie uczucia głodu i wzmożonego zapotrzebowania na słodycze, pojawiające się w niedługim czasie po jedzeniu. Przyczyną jest nagłe obniżenie stężenia cukru we krwi – hipoglikemia czynnościowa. Skutkiem zwiększonego apetytu na słodycze jest brak kontroli nad wagą, a dodatkowe “słodkie” kalorie przyczyniają się do powstawania nadwagi.
Błonnik – wywołuje uczucie sytości
Odchudzanie może być jeszcze łatwiejsze i szybsze jeśli zażywając chrom jednocześnie dostarczymy organizmowi odpowiednią dawkę błonnika. Błonnik wchłania płyny, zwiększając jednocześnie swoją objętość przez co wypełnia żołądek co obniża apetyt i pozawala zadowolić się mniejszą ilością jedzenia. Dodatkowo, błonnik przywiera do cząsteczek cholesterolu, które są wydalane razem z nim dzięki czemu chroni układ krążenia. Błonnik usprawnia pracę jelit, a także absorbuje wiele substancji toksycznych, które razem z nim są wydalane z organizmu. Pomaga usprawnić proces trawienia oraz obniżyć poziom cholesterolu typu LDL.
C.L.A. – blokuje wchłanianie tłuszczu
C.L.A. to naturalny kwas tłuszczowy, występujący naturalnie w mięsie i produktach nabiałowych. Jednak ilości C.L.A. w pożywieniu są niewielkie i nie mają wpływu na skład ciała. Przy uzupełnianiu diety preparatem z C.L.A. zachodzi w organizmie interesujący proces: blokuje się wchłanianie tłuszczu pochodzącego z pożywienia do komórek tłuszczowych. Kiedy komórki tłuszczowe przyjmują tłuszcz z krwi, rozrastają się nawet do 60 razy. W wypadku działania C.L.A. tłuszcz nie zostaje do nich dopuszczony i zostaje skierowany do mięśni, gdzie następuje proces spalania w celu wytwarzania energii.
W przeciwieństwie do komórek mięśni, które spalają tłuszcz i przetwarzają go w energię, komórki tłuszczowe głównie wchłaniają tłuszcz z krwiobiegu i powiększają swoją objętość. Kiedy stosujemy bardzo restrykcyjne diety i ograniczamy drastycznie ilość kalorii dostarczanych do organizmu, tracimy na wadze, ale tracimy m.in masę mięśniową. Po zaprzestaniu diety i powrocie do normalnego odżywiania mniejsza ilość komórek mięśniowych oznacza wolniejszy metabolizm, nadwyżka kalorii nie zostaje spalona i zamienia się w tkankę tłuszczową. C.L.A. zapobiega spowolnieniu metabolizmu, pomaga spalać tkankę tłuszczową a mięśnie chroni przed ubytkiem. W ten sposób nie wpływa niekorzystnie na sprawność metabolizmu.
Bardzo interesujące jest to, że C.L.A. przyjmowane przed snem, działa także podczas snu. Jak donoszą badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition, C.L.A. zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej podczas snu o 14 %.
Ekstrakt z zielonej herbaty – zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej
Zielona herbata zawiera związki polifenolowe z grupy flawanoli, flawonoidów, procyjanidy oraz kwasy fenolowe, a także duże ilości witaminy C oraz A, B, E, K. Zawiera także mikroelementy takie jak fluor, wapń, żelazo, potas, sód i cynk. Większość polifenoli obecnych w zielonej herbacie stanowią flawanole (katechiny). Istnieją badania wskazujące, że picie zielonej herbaty sprzyja stabilizacji masy ciała i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Wykazano, że katechiny hamują zarówno wzrost komórek tłuszczowych, jak również ich proliferację oraz hamują aktywność amylazy.
L-karnityna – wspomaga odchudzanie, aby szybciej spalić tkankę tłuszczową
Głównym źródłem karnityny w pokarmie jest mięso i przetwory mleczne. W pokarmie pochodzenia roślinnego występuje w śladowych ilościach. W organizmie jest syntetyzowana z lizyny i metioniny, z tym że oprócz tych aminokwasów do syntezy karnityny potrzebne są także: żelazo, witamina B6, witamina C oraz PP. U ludzi synteza karnityny zachodzi w nerkach, wątrobie i mózgu. Organizm dorosłego człowieka zawiera około 20 g L-karnityny. Do podstawowej funkcjonalności człowieka wystarczy 50 mg L-karnityny dziennie, gdy jednak w grę wchodzą treningi, należy dawkę zwiększyć do około 300 – 400 mg.
Aktywność biologiczna karnityny związana jest z rolą jaką pełni w metabolizmie lipidów. Transportuje ona kwasy tłuszczowe o długich łańcuchach do mitochondriów, gdzie ulegają spaleniu, w wyniku czego powstaje energia. W procesie tym karnityna pełni funkcję transportera hydrofobowych kwasów tłuszczowych przez nieprzepuszczalną dla tego typu związków błonę mitochondrialną. Badania pokazują, że udział karnityny w stymulacji przemian metabolicznych kwasów tłuszczowych zwiększa o około 70% ich wykorzystanie jako źródło energii. Nasilając procesy spalania kwasów tłuszczowych karnityna hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej. Ponadto w następstwie działania karnityny zmniejsza się zapotrzebowanie na kalorie i polepsza tolerancja na wysiłek
Podejmując walkę z nadmiarem kilogramów należy pamiętać, że podstawowym celem odchudzania jest nie tylko redukcja masy ciała, ale przede wszystkim poprawa zdrowia i odzyskanie dobrego samopoczucia.