Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej z nas. Przyjście potomka na świat jest poprzedzone 38-tygodniowym okresem ciąży, która zawsze jest wielkim wyzwaniem dla organizmu kobiety. Sprawdź, jak się do niego przygotować i zwiększyć szansę na zostanie mamą.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Planowanie ciąży – zacznij od podstaw

Planowanie ciąży rozpocznij od konsultacji z ginekologiem. Znajdź lekarza, któremu ufasz, z którym będziesz czuła się bezpiecznie w trakcie tego wyjątkowego dla Ciebie okresu. Dobry specjalista w wywiadzie zapyta o czynniki mogące mieć wpływ na Twoją płodność (w tym także stosowaną antykoncepcję) i zleci podstawowe badania. Wśród nich powinny się znaleźć: badania moczu, cytologia oraz morfologia, która pomoże określić prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu serologicznego z Twoim partnerem. W pakiecie padań, które pozwolą określić kondycję Twojego organizmu powinny znaleźć się też odczyn Wassermana, badanie przeciwciał różyczki, żółtaczki zakaźnej typu B, cytomegalia, toksoplazmoza oraz badanie w kierunku HIV.

Warto przeanalizować także stężenie hormonów tarczycy, USG piersi i badania pochwy. Innymi specjalistami, do których warto się udać przed zajściem w ciążę są stomatolog i lekarz rodzinny. W gabinecie tego pierwszego należy zaleczyć wszystkie ubytki, bowiem problemy z uzębieniem mogą powodować inne komplikacje podczas ciąży. U tego drugiego możesz otrzymać skierowania na niektóre ze wspomnianych badań, zapytać o możliwość wykonania szczepień oraz o przyjmowanie Twoich leków podczas ciąży. Kobiety borykające się chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, padaczka, astma) powinny poinformować lekarzy prowadzących o swoich planach i dopytać, w jaki sposób ich dolegliwości (i przyjmowane leki) mogą wpływać na możliwość zajścia w ciążę.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Planowanie ciąży a odpowiednia dieta

Prawdą jest, że odpowiednie odżywianie zwiększa szansę na zajście w ciążę. Przede wszystkim w tym czasie należy zaniechać wszelkich diet, szczególnie tych wykluczających konkretne makroskładniki. Ustabilizowanie wagi (uniknięcie zarówno niedowagi, jak i nadwagi) sprzyja prawidłowemu przebiegowi ciąży. Dobrze byłoby także powstrzymać się od spożywania używek – kawy, papierosów i alkoholu oraz produktu przetworzonych. W ich miejsce powinnaś zjadać dużo warzyw, owoców i potraw przygotowanych własnoręcznie. W ten sposób będziesz miała pewność, że zapewniasz ciału te witaminy, których najbardziej potrzebuje. Przygotowując się do zajścia w ciążę warto zwiększyć dawki witaminy A, D, E, K oraz przede wszystkim PP (niacyny) i kwasu foliowego. Zanim odczujesz pierwsze objawy ciąży, należy zadbać o odpowiednią podaż cynku, wapnia i żelaza, także w formie suplementów diety.

Co pomoże zajść w ciążę? Aktywność fizyczna i siła spokoju

Planując ciążę warto też postawić na sport. Wysiłek fizyczny należy oczywiście dobierać odpowiednio do swoich możliwości – nie każda z nas musi od razu zacząć biegać lub chodzić na siłownię. Jeśli ruch nigdy nie był Twoją domeną, warto rozpocząć od przejażdżki na rowerze, nordic walking, wieczornej gimnastyki czy po prostu spaceru.

Bardzo ważnym aspektem, którego nie możesz pominąć przygotowując się na ciążę jest sfera emocji. Dla wielu kobiet informacja o spodziewaniu się potomka oznacza rewolucję i przewartościowanie dotychczasowego życia. Zastanów się nad tym, jak ciąża może wpłynąć na to, co dla Ciebie ważne. Z czego będziesz musiała zrezygnować? Co otrzymasz w zamiana? Jak zmienią się relacje w Waszym związku, kiedy będziecie musieli się odnaleźć w nowej sytuacji? Czy możesz liczyć na wsparcie najbliższych? To wszystko kluczowe pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, najlepiej wspólnie z partnerem. Kontakt z własnymi emocjami jest bardzo ważny, szczególnie w obliczu zmiany i ważnych życiowych wydarzeń, do których z pewnością należy okres ciąży. Akceptacja dla wszystkich odcieni emocji i poznanie mechanizmów odpowiadających za ich powstanie może okazać się bardzo ważne dla spokojnego przebiegu ciąży i pozwoli uniknąć komplikacji somatycznych.