Obliczenie dni płodnych to dla każdej z nas ważna umiejętność przydatna tak kobietom, które pragną zajść w ciążę, jak i tym, które w danej chwili stawiają na seks bez zobowiązań. Jak wygląda cykl menstruacyjny i kiedy przypada Twój okres płodny? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dni płodne – słowniczek

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć, którymi będziemy się posługiwać w tekście.

Cykl menstruacyjny – okres przemian w organizmie kobiety, w którym to jej ciało przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki i rozpoczęcie ciąży. Składa się z powtarzalnych procesów, stąd mowa o cyklu.

Owulacja – inaczej jajeczkowanie, jest to moment, w którym dojrzała komórka uwalnia się z jajnika i zaczyna przesuwać się jajowodem w kierunku macicy. Komórka jajowa będzie tam żyła przez ok. 24h. Moment ten przypada średnio na 14. dzień cyklu.

Dni płodne – okres, w którym komórka jajowa może być zapłodniona przez plemnik tworząc zarodek.

Fazy cyklu menstruacyjnego

Cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, a za jego rozpoczęcie uznaje się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego (popularnego okresu). Cykl kończy ostatni dzień przed kolejnym krwawieniem.

Jego pierwszym etapem jest faza niepłodności względnej, a więc czas przed owulacją. Względnej, bo jej długość nie jest stała (jest względna) i zależy od tego, jak długo dojrzewa komórka jajowa.

Drugim odcinkiem cyklu jest faza płodności. Jej kulminacyjnym punktem jest owulacja. Ten etap trwa 6-10 dni – 3-7 dni przed jajeczkowaniem i 3-4 po nim. To czas, w którym szanse na zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem są największe.

Poród - przygotuj się na narodziny Twojego dziecka!

Poród - przygotuj się na narodziny Twojego dziecka!

Dla mam i kobiet w ciąży
Na czas ciąży i połogu
Dla zdrowia mamy

Cykl kończy faza niepłodności bezwzględnej trwająca ok. 2 tygodni. To dni, w których niezapłodniona komórka jajowa obumiera, co wiąże się z burzą hormonów, które mogą wpływać na zachowanie kobiety. Etap ten kończy się wydaleniem obumarłej śluzówki z organizmu w postaci krwawienia. Tym sposobem doszłyśmy do kolejnej miesiączki, czyli początku nowego cyklu. Jeśli miesiączka się nie pojawiła, może to oznaczać, że jesteś w ciąży. Warto ten stan skonsultować z ginekologiem lub potwierdzić przypuszczenia wykonując test ciążowy.

Kiedy mogę zajść w ciążę?

Część z czytelniczek z pewnością zauważyła pewną dwuznaczność. Żywot komórki jajowej trwa ledwie około doby, a tymczasem faza płodności może mieć nawet kilka dni. Skąd ta różnica? Dziej się tak z racji na dłuższą żywotność plemników. W otoczeniu śluzu te mogą być aktywne nawet do 7 dni.

Kobieta zmienną jest

Powiedzieliśmy sobie, że cykl trwa średnio 28 dni. To jednak tylko zaokrąglona wartość, od której często zdarzają się odstępstwa. Długość cyklu jest sprawą indywidualną (mogą wystąpić różnice do 5 dni w jedną lub drugą stronę). Jeśli Twój cykl trwa np. 32 dni, to nie ma powodów do niepokoju. Ważne jest to, by był on regularny. Dłuższy cykl będzie oznaczał późniejszą owulację, krótszy – odpowiednio wcześniejsze jajeczkowanie. Na poszczególne fazy cyklu mają także wpływ czynniki zewnętrzne, np. stres, podróże, zmiany klimatyczne, nieregularny tryb życia czy choroby, dlatego wszystkie podane fazy nie powinny być rozumiane jako stałe wartości.

Jak obliczyć dni płodne? Kalkulator pomoże

Kiedyś do obliczenia dni płodnych kobietom służyła głównie sztuka obserwacji własnego ciała. Pod uwagę brano dwie zmienne: występowanie śluzu i temperaturę ciała. Dni płodne odznaczają się zwiększoną wydzieliną śluzu oraz nieznacznie podwyższoną ciepłotą ciała. Wystąpienie owulacji, a więc apogeum dni płodnych, wiąże się też z innymi objawami: bólami brzucha, krwawieniem owulacyjnym czy nadwrażliwością brodawek piersi.

Dziś z pomocą przychodzą liczne kalkulatory, które z łatwością znajdziesz w internecie. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie nie daje w 100% sprawdzonych danych i jest obarczone ryzykiem błędu. Korzystanie z kalendarzy internetowych z pewnością nie powinno być traktowane jako forma antykoncepcji.