Ocet jabłkowy urósł do rangi przedmiotu pożądania osób zamierzających zgubić zbędne kilogramy. Ale czy aby na pewno możemy na nim polegać w pogoni za mniejszym rozmiarem? Czy i kiedy warto spożywać ocet jabłkowy? Tego dowiesz się czytając dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Ocet jabłkowy w pełnej krasie

Ocet jabłkowy jest odmianą octu powstałą na bazie popularnych owoców. Uzyskuje się go w procesie fermentacji jabłek wywołanej przez bakterie octowe. Charakteryzuje się, co zrozumiałe, jabłkowym zapachem i bursztynowym, brązowawym kolorem. Oprócz kuracji odchudzających, jest często stosowany w kuchni jako dodatek do sałatek, sosów i potraw mięsnych. Z punktu widzenia zdrowia istotne jest to, że napój ten jest źródłem cennych składników: beta-karotenu, flawonoidów, polifenoli, pektyn, witaminy i minerałów. Zawiera także pożyteczne kwasy: mlekowy, propionowy, cytrynowy i octowy. Ocet jabłkowy można kupić w formie gotowego napoju, jak i przygotować go na własną rękę. Jego ekstrakt jest często spotykanym składnikiem suplementów diety wspierających odchudzanie.

Preparaty wspierające odchudzanie

Preparaty wspierające odchudzanie

Odchudzanie to nie tylko dieta. Proces ten można wspierać dodatkową suplementacją błonnika, chromu a nawet stosując spalacze tłuszczu.
Preparaty doustne
Odchudzanie
Odchudzanie i oczyszczanie

Chudnę w oczach

Faktem jest, że ocet jabłkowy pobudza procesy trawienne, wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych. Te właściwości sprawiają, że ocet może stać się skutecznym kompanem odchudzania. Efekty są widoczne ledwie po kilku tygodniach. Jest to jednak tylko złudzenie, bo w tym czasie redukujemy nadmiaru wody, a nie tłuszczu. Waga pokazuje więc mniej, ale nie pozbywamy się tego, co jest prawdziwym problemem. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i nie odstawiać butelki z octem na półkę. Spożywanie octu jabłkowego przyspiesza rozkład tłuszczów, a tym samym w dłuższej perspektywie może pomóc nam w redukcji tkanki tłuszczowej i obniżeniu poziomu testosteronu. Pod jednym warunkiem, że równolegle do picia octu jabłkowego zachowamy zdrowe przyzwyczajenia żywieniowe i aktywny tryb życia. Bez wyrzucenia z menu tłustych przekąsek, słodyczy czy przetworzonych gotowych dań oraz regularnych treningów nie jesteśmy w stanie zrzucić niechcianych kilogramów. Ocet jabłkowy może nam więc pomóc w odchudzaniu i uniknięciu efektu jo-jo, ale, niestety, nie wykona za nas całej pracy.

Nie tylko talia osy

Skupiliśmy się na redukcji wagi, ale w tym miejscu warto wspomnieć o tym, że ocet jabłkowy jest pożyteczny także w innych wymiarach. Wspiera trawienie białek, oczyszcza organizm z toksyn, stabilizuje poziom cukru we krwi. Preparat zawiera pakiet witamin: A, z grupy B, C, E oraz P. Ocet jabłkowy sprawdza się także w przypadku wzdęć i zaparć, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz chorób skóry (np. trądzik, kurzajki, poparzenia słoneczne). Regularne picie wody z domieszką octu jabłkowego wzmacnia układ immunologiczny, dlatego warto go podawać także dzieciom.

Dawkowanie octu jabłkowego

Preparat można stosować na dwa sposoby. Pierwszym, bardziej popularnym, jest rozcieńczanie 2-3 łyżeczek napoju w szklance przegotowanej wody. Taki roztwór powinno się pić trzy razy dziennie przed głównymi posiłkami. Innym sposobem dostarczania jego właściwości jest przyjmowanie suplementów diety zawierających ekstrakt z octu jabłkowego. Osoby mające wrażliwy żołądek lub borykające się ze wrzodami powinni raczej sięgać po suplementy. Zbyt duże dawki octu mogą podrażnić błonę śluzową żołądka, dlatego nie powinnaś spożywać go więcej niż zalecane ilości. Musisz uzbroić się w cierpliwość. W tym wypadku większe dawki nie są równoznaczne ze wzrostem tempa odchudzania.