Wakacyjne plany mogą skutecznie pokrzyżować problemy zdrowotne. Groźną i coraz częściej spotykaną chorobą typową dla okresu lata jest borelioza. Zapraszamy do zapoznania się z dwuczęściowym artykułem dotyczących objawów, konsekwencji i sposobów na uniknięcie boreliozy.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest borelioza?

Borelioza jest stosunkowo nową jednostką chorobową, którą diagnozuje się dopiero od lat 80-tych ubiegłego stulecia. Powodują ją bakterie z grupy krętków (Borrelia burgdorferi oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica). Te mogą być przenoszone przez niektóre kleszcze zakażone krętkami. Szacuje się, że w naszym regionie ⅓ kleszczy jest nosicielem patogenów i może wywołać boreliozę. Owady czyhają na swoje ofiary (ludzi i zwierzęta) w trawach, są najbardziej aktywne od rana do godzin południowych, a następnie popołudniami aż do zmierzchu. Kleszcze upodobały sobie miejsca, w których naskórek jest cienki i lekko wilgotny, w szczególności przeguby (np. pachy, obszar pod kolanami czy pachwiny). Powodowana przez nie borelioza dzieli się na trzy etapy kliniczne: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. W Polsce notuje się 9-10 tys. wystąpień boreliozy w skali roku.

Zabezpiecz się przed negatywnymi skutkami ukąszeń przez kleszcze

Zabezpiecz się przed negatywnymi skutkami ukąszeń przez kleszcze

Preparaty na kleszcze
Preparaty na owady
Chroniące przed owadami

Borelioza – objawy skórne

Najbardziej charakterystycznym symptomem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza w kilka dni po ukąszeniu. Najczęściej ma czerwony odcień i owalny kształt lub wygląd pierścienia z zaczerwienionym obwodem i jaśniejszym wnętrzem. Początkowo rumień przyjmuje średnicę ok. 1,5 cm, a nieleczony może zwiększyć swój rozmiar do średnicy kilkunastocentymetrowej (choć zdarzają się średnice większe niż 25 cm). Jednak zmiana skórna nie jest obowiązkowym następstwem boreliozy. Rumień wędrujący pojawia się w ok. 30% przypadkach rozpoznań choroby i ledwie 10% jeśli mówimy o dzieciach. Występujący najczęściej na kończynach rumień może utrzymywać się na skórze do 30 dni od chwili ukąszenia i nie wywołuje praktycznie żadnych innych dolegliwości. Nie swędzi, nie boli, przez to może zostać zauważony z opóźnieniem. Innymi zmianami skórnymi wynikłymi w przebiegu boreliozy mogą być chłoniak limfocytowy i zanikowe zapalenie skóry. Pierwszy z nich przybiera formę czerwononiebieskiego guzka i zazwyczaj występuje na małżowinie usznej, brodawce sutkowej lub mosznie. Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry może wystąpić, gdy borelioza w postaci skórnej ma długotrwały charakter. Na zakażonej skórze mogą pojawić się czerwonosine zmiany, uczucie odrętwienia i wypadanie włosów. W przypadku wystąpienia objawów tego typu może pojawić się też ból stawów.

Borelioza – zmiany narządowe

Jeśli bakterie przedostaną się do krwi, infekcją mogą zostać objęte także inne części organizmu. Zmiany narządowe, które również mogą być następstwem wystąpienia choroby, są trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza w przypadkach, które nie były poprzedzone pojawieniem się rumienia. Trudność diagnozy polega na tym, że symptomy są bardzo podobne do innych chorób, w tym tak popularnych jak grypa. Choroba z Lyme, (bo tak brzmi inna nazwa boreliozy) może powodować: gorączkę, dreszcze, zawroty głowy, uderzenia fal gorąca, uczucie ociężałości, przemęczenia, spadek wagi, problemy ze snem, drętwienie kończyn, tiki mięśni i wypadanie włosów. Wspomniane objawy pojawiają się zwykle po roku od ukąszenia kleszcza, kiedy mowa o przewlekłej postaci boreliozy.

Borelioza – objawy neurologiczne

Neuroborelioza jest najgroźniejszą z form choroby. Występuje wtedy, gdy krętki zaatakują układ nerwowy. W niektórych przypadkach zakażenie może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet mózgu. W przypadku tej odmiany boreliozy, chory ma do czynienia z następującymi objawami: bóle głowy, mrowienie, porażenie nerwów czaszkowych, sztywnienie karku, wymioty, padaczka, problemy z koncentracją, widzeniem i słyszeniem. Jej konsekwencją mogą też być zaburzenia psychiki: niestabilność nastroju, depresja, psychoza.

Borelioza – pozostałe objawy

Jednak na wszystkich wyżej wspomnianych symptomach nie kończy się wachlarz komplikacji powodowanych przez chorobę z Lyme. Ta różnorodność objawów sprawia, że lekarze wciąż mają problemy z jednoznacznym ustaleniem jej kryteriów. W rzadkich przypadkach konsekwencją boreliozy mogą być: perypetie układu pokarmowego (refluks, zaparcia, biegunki), zapalenia pęcherza, nieregularny cykl menstruacyjny oraz zapalenie mięśnia sercowego.

W drugiej części artykułu zostaną przedstawione sposoby leczenie boreliozy, metody wykorzystywane w jej diagnozie oraz sposoby na uniknięcie kleszcza.

Druga część artykułu dostępna jest tutaj.