Ból stawów i chrząstek to częsta dolegliwość coraz częściej dotykająca także młodych osób, szczególnie tych aktywnych fizycznie. Uprawianie jakiegokolwiek sportu wiąże się z narażeniem układu ruchu na kontuzje.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Czy da się przyspieszyć proces rekonwalescencji po urazach? Jak radzić sobie z bólem stawów? I jak wybrać preparaty, które przywrócą stawom zdrowie i dobrą formę?

Istnieje wiele przyczyn dolegliwości bólowych mięśni

Mogą być one skutkiem mechanicznych urazów, przeciążenia, kontuzji, ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego. Mogą także wynikać z poważnych chorób układu ruchu, jak: choroba reumatyczna, osteoporoza lub choroba zwyrodnieniowa stawów. To nieprawda, że ból stawów czy zaburzenia prawidłowego funkcjonowania chrząstek to problem wyłącznie starszych osób. Rzeczywiście, z wiekiem zmienia się struktura kości i chrząstek. Mają one w końcu wówczas mniejszą zdolność do regeneracji, są mniej uwodnione. Jednocześnie obniża się także produkcja mazi stawowej. Jednak na sztywność, bolesność i ograniczoną ruchomość stawów skarżą się coraz młodsze osoby. Szczególnie narażone są osoby uprawiające kontuzjogenne dziedziny sportu (np. piłka nożna, koszykówka, sporty walki, sporty siłowe, hokej). Pojawiające się dosyć często kontuzje, jak: skręcenia lub zwichnięcia stawów czy naciągnięcia ścięgien. Urazy te utrudniają sportowcom codzienne funkcjonowanie, wywołują ból i znacznie ograniczają poruszanie się.

Preparaty wzmacniające stawy

Preparaty wzmacniające stawy

Na regenerację chrząstki stawowej
Na wzmocnienie stawów i mięśni
Na bóle reumatyczne

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Przede wszystkim należy dać odpocząć bolącym stawom i mięśniom. Dlatego w pierwszej fazie rekonwalescencji warto ograniczyć aktywność chorego stawu. To pozwoli na zmniejszenie stanu zapalnego i rozpoczęcie procesów regeneracyjnych. Gdy miną pierwsze dolegliwości bólowe, można rozpocząć proste i niezbyt obciążające ćwiczenia rehabilitacyjne. Przedtem należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Specjaliści wskażą, która forma aktywności i w jakim nasileniu będzie najlepsza i przyniesie najwięcej korzyści na tym etapie terapii. Należy bowiem ćwiczyć tak, aby przyspieszyć leczenie chorej tkanki, jednocześnie nie szkodząc jej. W przypadku przewlekłego bólu stawów najlepszym sposobem poprawy ruchomości jest regularna aktywność fizyczna. Ważne, aby była wskazana przez lekarza i przystosowana do aktualnej kondycji układu ruchu. W uśmierzaniu bólu pomocne są także zabiegi fizjoterapeutyczne: elektroterapia, ciepło- i zimnolecznictwo (krioterapia), hydroterapia.

Ból stawów – czym wspierać rekonwalescencję?

Proces powrotu do formy warto wspomagać poprzez suplementację preparatów doustnych stymulujących „od środka” regenerację tkanek. Efekt możemy osiągnąć też przez miejscowe stosowanie kremów, maści lub plastrów o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. To drugie rozwiązanie jest polecane szczególnie osobom z niewielkimi miejscowymi urazami. Dlaczego? Ponieważ preparaty stosowane są na skórę, przez co ich działanie ograniczone jest do powierzchniowych warstw tkanek. Natomiast środki doustne mają zasięg systemowy. Mogą głęboko wnikać w struktury stawów, chrząstek i ścięgien. Dzięki temu nie tylko regenerują i przyspieszają powrót do formy po urazach i kontuzjach, ale także wpływają na ogólną kondycję stawów. To dobra informacja, szczególnie dla starszych osób, które skarżą się na bolesność i ograniczenie ruchomości stawów.

Dla kogo są przeznaczone suplementy na zdrowe stawy?

Po preparaty przywracające stawom i chrząstkom dobrą kondycję powinny sięgnąć przede wszystkim osoby uprawiające sport, po kontuzjach w okresie rekonwalescencji oraz osoby starsze. Uprawianie sportu, zarówno wyczynowo, jak i amatorsko, wymaga troski o stan stawów, chrząstek i ścięgien. Podczas intensywnych ruchów, przy dużych przeciążeniach, jest ona szczególnie podatna na uszkodzenia. Preparaty stymulujące regenerację stawów są szczególnie polecane po urazach i kontuzjach. Pamiętajmy, że nawet po powrocie do zdrowia i odzyskaniu pełnej sprawności stawu, jeszcze przez pewien czas będzie on osłabiony i bardziej podatny na nowe urazy. W tym okresie warto zapewnić mu dodatkową ochronę.

Postaw na naturalne preparaty

Co powinny zawierać preparaty na ból stawów? Warto wybierać te, które mają w swoim składzie naturalne substancje. Szczególnie wyciągi roślinne o korzystnym wpływie na stan stawów i chrząstek. Przede wszystkim istotny jest kolagen, bez obecności którego nasz organizm nie mógłby regenerować chrząstek czy skóry. W syntezie kolagenu niezbędna jest witamina C, którą również powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi.

Podobne pozytywne efekty daje kwas hialuronowy, który łagodzi ból i przyspiesza regenerację. Wśród innych substancji pewne osiągnięcia ma również glukozamina. Stosuje się ją w suplementacji sportowców. Popularne preparaty zawierają również chondroitynę w postaci siarczku, ale jej skuteczność jest zależna od indywidualnych okoliczności. Warto jeszcze zwrócić uwagę na obecność witaminy D, witaminy K oraz magnezu w naszej diecie – ewentualne niedobory mogą obniżać naszą sprawność i hamować powrót do zdrowia.