magnez znajdziemy w orzechach laskowych

Magnez – pierwiastek życia

Każdego dnia wielokrotnie słyszymy o konieczności zażywania magnezu. Podkreśla się jego rolę i wskazują na jego nieprawdopodobną moc w zwalczaniu stresu, utrzymaniu dobrej kondycji umysłu. Rzeczywiście magnez to cenny dla naszego organizmu pierwiastek, który wspomaga wiele istotnych funkcji.

Właściwości i zapotrzebowanie dzienne magnezu

Magnez jest pierwiastkiem zaliczanym do makroelementów, a to oznacza, że dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez wynosi ponad 100 mg — u dorosłego człowieka norma wynosi 200-300 mg/dobę. Ponieważ jest związkiem egzogennym, musi być dostarczony wraz z pożywieniem lub dzięki prawidłowej suplementacji.

Słusznie nazywany jest pierwiastkiem życia — bierze on udział w ponad 300 procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Głównie kumuluje się w kościach (ok. 60 proc), a kolejno w tkankach miękkich (od 40 proc.) i w śladowych ilościach w płynach pozakomórkowych.

Magnez jest materiałem budulcowym zębów i kości, a także bierze udział w przemianie materii węglowodanów, tłuszczy i białek. Odpowiada za sprawną pracę serca, układu nerwowego i regulowanie ciśnienia. Poza tym pomaga zapobiegać zmianom miażdżycowym, podnosi koncentrację, wspomaga pamięć i pracę szarych komórek mózgu. Te cechy bezpośrednio wpływają na fakt, że magnez ma działanie wzmacniające, pozytywnie wpływające na samopoczucie, a także uspokajające.

Normy poziomu magnezu ze względu na płeć i wiek

W zależności od wieku i płci normy magnezu są różne i kształtują się następująco:

niemowlęta do 5. miesiąca – 30 mg,
dzieci 5-12 miesiąc życia – 70 mg,
dzieci od 1. do 3. roku życia – 80 mg,
dzieci od 4. do 9. roku życia – 130 mg,
dzieci od 10. do 12. roku życia – 240 mg,

nastoletni chłopcy od 13. do 18. roku życia – 410 mg,
nastoletnie dziewczęta od 13. do 18 roku życia – 360 mg,

mężczyźni od 19. do 30. roku życia – 400 mg,
mężczyźni powyżej 31. roku życia – 420 mg,

kobiety od 19. do 30. roku życia – 310 mg,
kobiety powyżej 31. roku życia – 320 mg,
kobiety w ciąży i okresie laktacji – 360 mg.

Rola magnezu w organizmie

Jak już nadmieniono, magnez stabilizuje pracę układu nerwowego, stąd też nie może go zabraknąć w diecie osób narażonych na stres, dzieci, a także osób starszych. Ma istotne znaczenie w procesach związanych z zapamiętywaniem i koncentracją, dlatego tak ważne jest, by nie zabrakło go w diecie osób uczących.

Pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Dość powiedzieć, że jest podawany dożylnie pacjentom po zawale serca. W połączeniu z witaminą D oraz z wapniem pomaga zapobiegać zmianom osteoporotycznym, buduje kości, pozytywnie wpływając na ich kondycję.

Magnez ma właściwości rozszerzające drogi oddechowe, stąd też ułatwia oddychanie nie tylko przy chwilowej chorobie, ale i przewlekłej astmie. Razem z potasem reguluje prawidłowe napięcie mięśni i jest nieodzowny w leczeniu kontuzji.

Oprócz tego, że pierwiastek chroni organizm przed szkodliwym działaniem metali ciężkich, ma także wpływ na prawidłową pracę tarczycy, łagodzi bolesne miesiączkowanie i bóle migrenowe. Jako że bierze udział w procesach metabolicznych, odgrywa istotną rolę w poprawie trawienia.

Objawy niedoboru magnezu

Niedobór magnezu to potężne zagrożenie dla naszego organizmu. Brak kluczowego elementu biorącego udział w większości procesów zachodzących w naszym organizmie prowadzi do szeregu dolegliwości, a także pogłębia jednostki chorobowe. Na szczęście organizm sam dopomina się o dostarczenie magnezu, sygnalizując jego brak objawami, do których należą:

bezsenność,
– permanentne zmęczenie,
– gorsza koncentracja,
– podwyższona nerwowość,
– ogólne przemęczenie i osłabienie,
– drganie powiek i policzków oraz rąk
– kołatanie serca i podwyższone tętno;
– skurcze łydek, stóp,
– zawroty i bóle głowy,
– wypadanie włosów i ich słabsza kondycja,
– łamliwość paznokci.

Na niedobory magnezu narażone są przede wszystkim osoby pracujące fizycznie i pracownicy umysłowi. Dostateczny brak pierwiastka grozi także uczniom, studentom, osobom poddawanym ciągłemu stresowi i stosującym restrykcyjne diety odchudzające. Niedobory mogą dosięgnąć kobiety w ciąży i okresie przekwitania, jak również każdego podczas infekcji i choroby.

Objawy nadmiaru magnezu

Nadmiar magnezu nie jest zjawiskiem bezpiecznym. Może prowadzić do poważnych dolegliwości, a nawet śpiączki. Do pierwszych objawów przedawkowania pierwiastka należą:

– bóle głowy,
– nudności,
– biegunki,
– zaczerwienienie skóry,
– trudności z oddychaniem,
– arytmia serca.

W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania krążenia czy wspomnianej śpiączki. Na nadmiar magnezu narażone są osoby cierpiące na choroby nowotworowe, niewydolność nerek i nadczynność tarczycy.

W jakich produktach znajduje się magnez?

Zanim sięgniemy po suplementację, warto przyjrzeć się swojej diecie. Zmieniając swój codzienny jadłospis, możemy dostarczyć pełnowartościowy magnez i w większości uzupełnić jego dzienne zapotrzebowanie.

Bezspornie powinniśmy włączyć do diety kakao, kaszę gryczaną, białą fasolę oraz gorzką czekoladę. Dobrym źródłem magnezu są również orzechy — zwłaszcza laskowe — płatki owsiane, chleb żytni razowy i ryby — tutaj prym wiedzie makrela. Magnez znajdziemy także w natce pietruszki, bananie i brokułach.

Suplementacja magnezem

Do najskuteczniejszej formy suplementacji należy chelat aminokwasowy magnezu. Można także sięgać po mleczan, cytrynian i glukonian. Ważne, by w suplemencie, po który sięgamy, oprócz magnezu znalazł swoje miejsce też wapń, który zwiększa jego przyswajalność. Koniecznie w suplemencie powinna się także znaleźć witamina B6 oraz potas. Dobrej klasy suplementy oprócz wspomnianego już wapnia będą także zawierały bor i cynk.

Alternatywą dla suplementacji mogą być także kąpiele magnezowe. Nim sięgniemy po preparaty i terapie, warto sprawdzić poziom magnezu w naszym organizmie. Kobiety w ciąży i okresie laktacji, jak i osoby chorujące na przewlekłe choroby powinny wpierw skonsultować się z lekarzem.

Warto przeczytać

Kombucha – sposób przygotowania i właściwości

Masz już dość picia wody lub herbat ziołowych? Być może zasmakuje Ci kombucha. To fermentowany napój, który powstaje na bazie herbaty, cukru oraz grzybka herbacianego.…

Na co może pomóc maść tygrysia?

Maść tygrysia to znany od pokoleń specyfik o działaniu przeciwbólowym. Receptura maści – z niewielkimi zmianami – jest stosowana do dzisiaj. Na co pomaga maść…

Koronawirus (COVID-19) – najważniejsze informacje

Pandemia koronawirusa dotarła już do Polski, w związku z czym każdy z nas powinien przedsięwziąć należyte środki ostrożności, ale jednocześnie nie wywoływać paniki. Jak według…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675