Oczekiwanie na narodziny dziecka to dla każdej kobiety czas wyjątkowy. Za chwilę przyjdzie na świat nowy człowiek i życie zmieni się nie do poznania. Nie oznacza to jednak, że ciężarne przez ten czas zupełnie się zaniedbują. Wspominaliśmy już o rozstępach, przyszedł więc czas na inny kłopot – wypadanie włosów w ciąży.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Hormony a utrata włosów w ciąży

Jednym z głównych powodów znaczących przemian, do jakich dochodzi we włosach w trakcie ciąży są hormony. Nic w tym dziwnego – oczekiwanie na wymarzonego maluszka to okres burzliwych zmian w gospodarce hormonalnej przyszłych mam. Wiele z nich odczuwa ten naturalny proces bardzo pozytywnie. Ich włosy stają się mocniejsze, gęstsze, po prostu lśnią i problem wypadania nie istnieje. Jednak część kobiet walczy z zupełnie odwrotną sytuacją. Ich włosy robią się słabsze, szare, a końcówki się rozdwajają. Dochodzi do tego ich nadmierne wypadanie, któremu korzystny układ hormonów (w szczególności wysoki poziom estrogenu) przeciwdziała podwójnie. Dodatkowo przyczyną zmian hormonalnych może być nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Wypadanie włosów w ciąży – porady

Jako że na gospodarkę hormonalną w trakcie oczekiwania na dziecko nie ma żadnego lekarstwa, wypadanie włosów w ciąży można zatrzymać tylko połowicznie. Przede wszystkim kobieta potrzebuje odpowiedniej, zróżnicowanej diety. W jej składzie nie może zabraknąć pokarmów z cynkiem i żelazem, które najłatwiej znaleźć w kaszach, niektórych mięsach (ale z wyjątkiem podrobów takich jak wątróbka, które zawierają witaminę A – jej nadmiar w organizmie jest dla płodu szkodliwy). Oba te pierwiastki korzystnie wpływają na wzrost i utrzymanie włosów. Z witamin najmocniej poleca się niacynę (witamina B3), zapotrzebowanie której i tak wzrasta w trakcie ciąży.

Nie zapominajmy także o pokarmie dla duszy. Ciężarnej potrzebny jest spokój i relaks w trakcie tych wyjątkowych miesięcy. Dowiedziono, iż zestresowaną i znerwicowaną przyszłą mamę może dotknąć utrata włosów w ciąży częściej, niż tę spokojniejszą. Emocje towarzyszące zbliżającemu się wielkimi krokami porodowi trzeba równoważyć czasem dla siebie, z partnerem, jednym słowem wszystkim, co nastraja pozytywnie do życia. Część obowiązków na pewno uda się przekazać domownikom, aby więcej chwil spędzić na odpoczynku i przygotowaniach do porodu.

Pielęgnacja

Jeśli nasze włosy mają tendencje do wypadania i innych negatywnych efektów, to trzeba dodatkowo zadbać o nie w trakcie ciąży. Zrezygnujmy z farbowania oraz z używania suszarki, ponieważ oba te działania dodatkowo osłabiają włosy. Sprawdźmy, jakiego grzebienia używamy i czy nie jest on zbyt twardy dla naszych włosów. Warto również przekonać się, czy często polecane odżywki bądź szampony z biotyną nie pomagają. Uważa się, iż wspomniana witamina B7 może mieć pozytywny wpływ na kondycję włosów. W utrzymaniu pięknej fryzury wsparciem może okazać się również olej rycynowy, który jest składnikiem wielu kosmetyków odżywiających skórę głowy oraz same włosy. Naturalnych środków pielęgnacyjnych nie brakuje, należy jednak stosować je z rozwagą, a najlepiej – w porozumieniu z lekarzem.

Najważniejsze, aby uzbroić się w cierpliwość. Wypadanie włosów w ciąży jest niestety naturalnym efektem zmian hormonalnych. Wiele kobiet w tym czasie po prostu godzi się z tym faktem i aby ukryć efekty tracenia włosów, decyduje się ściąć je krótko. Nawet jeśli problem nie wystąpi w trakcie ciąży, to duże prawdopodobieństwo, że temat powróci po porodzie. Wiąże się to z dalszymi wahaniami hormonów, dlatego proces wypadania może trwać nawet do pół roku po urodzeniu dziecka. Kiedy już nasz organizm dojdzie do równowagi, to wypadanie nie tylko ustanie, ale i zaczną wyrastać nowe włosy. A stąd już krok do odzyskania swojej ulubionej fryzury.