Rozstępy to jeden z najczęściej poruszanych tematów wśród ciężarnych kobiet i młodych mam. Nic dziwnego, w końcu czerwone bądź białe blizny na brzuchu, udach czy piersiach to spory kłopot, z którym niełatwo walczyć. Co gorsza, rozstępy występują również poza ciążą, co jest przyczyną wielu kompleksów. Jak im przeciwdziałać? Skąd w ogóle rozstępy się biorą?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pochodzenia rozstępów

Mówi się, iż około 90% kobiet ciężarnych ma problem z rozstępami. W ich przypadku za zmiany skórne odpowiedzialny jest kortyzol. Związek ten, zwany hormonem stresu, poprzez wyższe stężenie w krwi upośledza działanie fibroblastów. Jest to o tyle istotne, ponieważ fibroblasty produkują kolagen i elastynę, a więc kluczowe dla budowy zdrowej skóry substancje. W związku z tym, iż wyprodukowany kolagen jest słabszy, to jego włókna łatwiej się łamią podczas rozciągania skóry. Wtedy pojawiają się rany i blizny, które następnie pozostawiają białe ślady, tak bardzo przez Ciebie niepożądane. W wypadku kobiet, które nie są w ciąży, rozstępy występują czasami w trakcie dojrzewania i szybkiego wzrostu. Zdarza się to również podczas częstych wahań wagi. Można im jednak przeciwdziałać. Szczególnie na takie zabiegi powinnaś zwrócić uwagę, jeśli jesteś osobą z rodzin, w których występuje tendencja do rozstępów. Co ciekawe, rozstępy występują także u mężczyzn, o czym nie zawsze się pamięta.

Co robić przed?

Bez zdrowej i jędrnej skóry brzucha, piersi czy ud zapewne czujesz się źle z samą sobą. Nieestetyczny wygląd skutecznie zniechęca Cię do odkrywania atrakcyjnych partii ciała, blokuje przyjemność ze współżycia z partnerem? Dlatego warto pomyśl o rozstępach, nim w ogóle wystąpią. Dopóki jest to możliwe, utrzymaj sprawność fizyczną. Nie odpuszczaj regularnych ćwiczeń, ponieważ dzięki nim skóra jest elastyczniejsza i lepiej przygotowana na zmiany związane z ciążą czy procesem starzenia. Rozstępom przeciwdziałać będą także masaże, które ujędrnią Twoją skórę, o ile są wykonywane dostatecznie często. Z pomocą przychodzą również kosmetyki. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry balsamami, co wpłynie pozytywnie na jej sprężystość. Wśród pań dobrą renomą cieszy się masło kakaowe, jednak jego skuteczność w niwelowaniu rozstępów nie zostało ostatecznie potwierdzone. Na pewno nie można mu odmówić za to właściwości nawilżających. Dodaj do tego jeszcze regularny peeling, który pobudzi skórę do produkowania nowych komórek i sprawi, że naczynka będą lepiej ukrwione. Zabiegi zewnętrzne warto wesprzyj odpowiednimi substancjami od wewnątrz.

Preparaty pomagające w walce z cellulitem, rozstępami i przebarwieniami

Preparaty pomagające w walce z cellulitem, rozstępami i przebarwieniami

Na piękne ciało
Do oczyszczania
Na cellulit i rozstępy

Daj sobie cynk

Cynk uważa się za jeden z najważniejszych pierwiastków w zapobieganiu i leczeniu rozstępów. Pomaga on w regenerowaniu skóry. Dzięki temu rany goją się szybciej, co powinno pomóc w znikaniu czerwonych i fioletowych rozstępów. Obok cynku pamiętaj o krzemie, który wspiera budowę kolagenu, a więc kluczowego białka w naszej skórze. Dzięki niemu skutecznie powalczysz o elastyczną i mocną skórę. Cynku szukaj w ostrygach, pestkach dyni, kiełkach pszenicy i w ziarnach sezamu. Krzem znajdziesz w skórkach owoców, szczypiorku i zdrowym czosnku. W Twojej diecie nie może zabraknąć witaminy A (najwięcej jest jej w marchwi, dyni i szpinaku), odpowiedzialnej za pobudzanie procesów odnowy komórkowej. Nie zapominaj o witaminach: E, PP (niacynie) oraz B5, które utrzymają jędrność skóry. Warto pamiętać o tych wszystkich zasadach i stosować je jednocześnie podczas planowania ciąży, co pozwoli nam możliwie jak najbardziej wzmocnić się przed ewentualnymi rozstępami.

Leczenie

W ostateczności, gdy już specyfiki i suplementy nie wystarczają, istnieje możliwość leczenia rozstępów w salonach kosmetycznych. Metod jest kilka. Rozstępy można próbować likwidować zabiegami laserowymi, które są coraz bezpieczniejsze. Zabiegów potrzeba jednak kilka, przynajmniej trzy, aby pozbyć się białych blizn, co zresztą nie dzieje się natychmiast. W medycynie estetycznej stosuje się również peeling chemiczny oraz mezoterapia. Ten drugi sposób polega na bezpośrednim wstrzykiwaniu substancji odżywczych w skórę, tak aby ją pobudzić do działania. Skuteczność tych metod zależy od wielu czynników, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli jedna z nich nie przyniesie spodziewanych skutków.