Paradontoza to inaczej zapalenie przyzębia, które nieleczone doprowadza do poważnych uszkodzeń zębów. Jak sobie z nią radzić? Sprawdź nasz tekst.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest paradontoza?

Zwana czasami parodontozą jest schorzeniem, które atakuje przyzębie i powoduje odsłonięcie szyjki zębów. Może to powodować do ich rozchwiania, a w konsekwencji – do ich utraty. W Polsce może chorować na paradontozę nawet co 10 z nas! Paradontoza, niegdyś uważana za przypadłość osób starszych, obecnie może zaatakować niemal w każdym wieku.

Co powoduje paradontozę? Wpływ na jej występowania ma zła dieta, w której nie brakuje papierosów czy alkoholu. Sprzyjają jest również nieleczone wady zgryzu. W małym stopniu (dotyczy to zaledwie kilka procent chorych) schorzenie wywołują inne choroby (np. AIDS lub cukrzyca).

Jednak przede wszystkim powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli nie szczotkujemy zębów, nie używamy nici dentystycznych oraz nie płuczemy ust płynem, to narażamy swoje zęby na wystąpienie kamienia nazębnego, który jest najczęstszym powodem paradontozy. Kamień nazębny natomiast to inaczej zmineralizowana płytka bakteryjna, której nie udało się nam usunąć w czasie mycia zębów i innych czynności. Ów kamień może dostać się w okolice korzenia, co sprawia ból i powoduje odsłonięcie szyjki zęba. A stąd już tylko krok do poważnych strat w uzębieniu. Warto przy tym pamiętać, iż nawet jeśli tracimy zęba z powodu paradontozy, to naszym obowiązkiem jest ją wyleczyć. W przeciwnym wypadku bakterie mogą dostać do krwiobiegu lub zagrażać innym naszym zębom i uniemożliwiać wszczepienie implantu zęba.

Preparaty do higieny jamy ustnej

Preparaty do higieny jamy ustnej

Do leczenia chorób
Do higieny jamy ustnej
Do mycia zębów

Objawy paradontozy

Poza bardzo oczywistym objawem, jakim jest cofnięte dziąsło i widoczna szyjka zęba, paradontozie we wczesnej fazie towarzyszą takie objawy jak:

– ból dziąseł lub ich swędzenie,
– zaczerwienienie dziąseł,
– krwawienie podczas szczotkowania,
– nadwrażliwość zębów na zimne, ciepłe lub kwaśne potrawy,
– nieprzyjemny zapach z ust.

Jeśli odczuwasz którykolwiek z objawów dłużej, niż kilka dni, powinnaś odwiedzić stomatologa. Sprawdzi on, czy nie grozi Ci paradontoza, która właśnie zaczęła się rozwijać. Jeśli faktycznie tak jest, z pewnością dostaniemy skierowanie do periodontologia, który zajmuje się chorobami przyzębia. 

Leczenie paradontozy

Istnieje kilka skutecznych sposobów na leczenie tego schorzenia, niestety ich wadą jest koszt, jaki trzeba ponieść. Nie zmienia to faktu, iż zapalenie przyzębia jest całkowicie wyleczalne. Co nam może zaproponować stomatolog?

1. Usunięcie kamienia nazębnego (skaling) – to podstawowy zabieg, który zresztą powinniśmy przeprowadzać raz do roku. Istnieje kilka technik wykonywania skalingu, m.in. mechaniczna, ultradźwiękowa, chemiczna, laserowa i inne.
2. Stan zapalny można usunąć z pomocą antybiotyków i płukanek. To dobry krok, kiedy choroba jeszcze nie rozwinęła się na tyle, aby stosować leczenie inwazyjne.
3. Zastosowanie preparatu emdogain. Jest to nowoczesna metoda, która umożliwia wypełnienie wszelkich ubytków w obrębie korzenia bez względu na rozmiar ubytków. Emdogain odbudowuje utracone tkanki i jest wstrzykiwany pod znieczuleniem miejscowym. Rekonwalescencja po takim zabiegu zabiera kilka tygodni, ale efekty są zadowalające – znika ból i obrzęk, który do tej pory choremu doskwierał.
4. Zmianę nawyków higienicznych. W przypadku paradontozy mądrze jest zmienić szczoteczkę na miękką, która nie podrażnia dziąseł. Oczywiście równie ważne są regularne wizyty u dentysty oraz mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, do tego nitkowanie trudno dostępnych miejsc oraz odpowiednio dobrane płukanki. Zachowanie higieny jamy ustnej sprawi, iż choroba przestanie się rozwijać.