Perz nie jest mile widzianym gościem w ogrodzie czy na polu. Mimo tego posiada ciekawe właściwości lecznicze, o których warto wiedzieć. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto stosować kłącza perzu.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Perz – co to za roślina?

Uważany przez wieki za pospolity chwast, perz jest wieloletnią rośliną rozłogową należącą do rodziny wiechlinowatych, która może urosnąć nawet do półtora metra. Z wyglądu przypomina trawę – stąd pochodzą niektóre jego przydomki, takie jak np. psia trawa. Nie bez powodu perz nazywa się zagłuszczycą, albowiem jest to chwast, które niełatwo się pozbyć z ogródka czy pola. Perz bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych, nie spotkamy go jedynie na glebach skrajnie suchych czy piaszczystych. Istnieje wiele odmian perzu – mówi się o nawet 170! Nas jednak interesuje perz właściwy (Elymus repens), który mimo nie najlepszej reputacji jest stosowany w ziołolecznictwie. To, co dla rolnictwa jest problemem – tzn. długie kłącza perzu,  w medycynie naturalnej jest pozyskiwane właśnie jako surowiec. Zanim więc wyrzucisz wyrwane kłącza, dowiedz się, co można z nimi zrobić.

Zadbaj o układ moczowy

Zadbaj o układ moczowy

Na kamicę nerkową
Preparaty przeciwzapalne
Na układ moczowy

Właściwości perzu

W składzie kłączy perzu znajdziemy między innymi: olejki eteryczne, saponiny, sole mineralne i węglowodany, w tym mannitol i fruktany. Jednym z najważniejszych z fruktanów w kłączach perzu jest inulina. To bardzo cenny składnik, ponieważ jest prebiotykiem, a więc pobudza rozwój flory bakteryjnej w jelitach. Innymi słowy, inulina jest pożywką dla kultur bakterii, których nasz system trawienny potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Z innych ważniejszych składników perzu warto wymienić również witaminę C oraz inozytol, który bywa nazywany witaminą B8. Inozytol ma wiele pozytywnych zastosowań – może poprawiać nastrój, ponieważ uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników. Jest obecny również podczas syntezy hormonów (m.in. tarczycy) oraz jest składnikiem męskiego nasienia.

Na jakie schorzenia może pomóc perz?

W związku z tym, iż udokumentowano działanie perzu na układ moczowy, to jego stosowanie (np. w formie herbat) jest wskazana w przypadku zapalenia pęcherza moczowego czy występowaniu kamieni nerkowych. Perz pozwala na szybsze pozbycie się toksyn, ponieważ jest moczopędny. Należy jednak powstrzymać się od jego stosowania w przypadku niedrożnych dróg moczowych.

Kłącze perzu jest również wskazane dla diabetyków. Mogą je zażywać nie tylko w postaci naparów, ale także jako dodatku do sałatek czy innych potraw. Perz obniża poziom cukru, a ponadto – poziom “złego” cholesterolu LDL. Niegdyś stosowano go na wszelkie problemy wątrobowe i żołądkowe. Dziś wiemy – dzięki odkryciu wspomnianego inozytolu – że faktycznie perz może pomagać w drobniejszych dolegliwościach tego typu. Mężczyznom pomaga również w przypadku przerostów gruczołu krokowego. Poza tym perz ma właściwości antybakteryjne i wykrztuśne, dlatego czasami sugeruje się go w przypadku napadów kaszlu, ale i podczas gruźlicy. Wydaje się jednak, iż perz nie jest tak dobrze poznany przez tradycyjną medycynę, jak powinien. Inaczej mówiąc, drzemie w nim spory potencjał leczniczy, co z radością przyjmą wszyscy wielbiciele ziół i naturalnych metod leczenia.