Kozłek lekarski, inaczej nazywany także walerianą, to jedno z najczęściej wykorzystywanych ziół z domowej apteczki. Słynie ze swoich właściwości uspokajających i ułatwiających zasypianie. Ma jednak zastosowanie także w leczeniu innych dolegliwości. Kiedy warto po niego sięgnąć? I jak stosować go skutecznie i bezpiecznie?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest kozłek lekarski?

Kozłek lekarski to roślina, którą od wieków wykorzystuj się jako lekarstwo na wiele dolegliwości. Od swojej łacińskiej nazwy Valeriana officinalis często określa się go również mianem waleriany. Pod tą nazwą kryje się od kilku do nawet kilkudziesięciu gatunków roślin o podobnym działaniu: waleriana, baldrian, biedrzan, odolan i inne. Roślina ma białe lub różowe kwiaty i wydziela przyjemny, słodki zapach, który co ciekawe na koty działa jak afrodyzjak. Walerianę można dostać w każdej aptece w postaci wyciągu z kłącza (popularne krople walerianowe), tabletek z waleriany albo kapsułek. Niektórzy w ziołolecznictwie stosują również susz lub napar na jego bazie. O właściwościach innych, mniej znanych ziół przeczytasz w naszym tekście tutaj.

Kozłek lekarski – właściwości lecznicze

Waleriana szczególnie ceni się ze względu na właściwości uspokajające. Obniżając aktywność ośrodkowego układu nerwowego, prowadzi do zmniejszenia napięcia i wyciszenia. Pomaga w osiągnięciu stanu odprężenia. W większych dawkach używa się jej jako naturalny środek nasenny. Pomaga w zasypianiu, a także redukuje ilość wybudzeń w ciągu nocy. Co ciekawe, badania niemieckich naukowców pokazały, że w leczeniu bezsenności i umiarkowanych stanów lękowych, kozłek lekarski wykazuje skuteczność podobną do farmaceutyków.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Inne właściwości lecznicze kozłka lekarskiego? To również środek, który pomaga w uśmierzaniu bólu. Ma działanie rozkurczowe, dzięki czemu doskonale sprawdza się w łagodzeniu bólów miesiączkowych. Pomaga również w przypadku dolegliwości od strony układu pokarmowego. Ma działanie wiatropędne, dzięki czemu może korzystnie wpłynąć na pracę nerek.

Kozłek lekarski stosuje się także zewnętrznie. Napary na bazie tej rośliny pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, doskonale sprawdzają się jako środek wspomagający leczenie egzemy, łuszczycy czy łupieżu. Wyciąg z kozłka lekarskiego znajduje się w wielu kosmetykach, które są stosowane w przypadku tych dolegliwości. Kozłek lekarski stosowany jest w kremach, szamponach, balsamach do ciała czy specjalistycznych maściach pielęgnacyjnych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kozłka lekarskiego?

Choć kozłek lekarski jest naturalnym środkiem leczniczym i wielu przypadkach stanowi zdrowszą alternatywę do środków farmaceutycznych, istnieją pewne restrykcje dotyczące jego stosowania.

Po walerianę nie powinny sięgać kobiety w ciąży ani mamy karmiące piersią, nie należy podawać go także dzieciom poniżej 12. roku życia. W przypadku starszych dzieci najlepiej skonsultować się z lekarzem. Kozłek nie powinni stosować również pacjenci, którzy mierzą się z chorobami przewlekłymi. Najczęściej są to osoby leczące się na nowotwór czy zmagające się z chorobami nerek lub wątroby. W takich przypadkach polecamy konsultację ze specjalistą.

Ważne, by nie przyjmować kozłka lekarskiego z lekami przeciwhistaminowymi, uspokajającymi czy nasennymi, ponieważ waleriana może nasilić ich działanie i wywołać niebezpieczną dla zdrowia reakcję organizmu. Zabronione jest spożywanie kozłka lekarskiego z antydepresantami.

Podobnie jak środków nasennych, waleriany nie wolno spożywać, jeśli prowadzi się pojazd mechaniczny. Spowolniona reakcja wywołana zmniejszonym działaniem ośrodka nerwowego może być przyczyną niebezpiecznego wypadku na drodze.